Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

4 Aylık Bebek Gelişimi

Dördüncü ayına giren bebeğiniz artık yeni doğan isminden kurtulmuş ve hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Bebeğiniz her gün daha da hızlı büyümekte ve sizler de bunun farkında olmaktasınızdır.

Dinleme ve İlgi

web-2411

Bebeğiniz, insanlarla ve çevreyle olan iletişimi daha anlaşılır olmaya başlamıştır. Seslendiğinizde bakıp cevap verme eğilimleri, sevindiğinde attığı çığlık ve yaptıkları tuhaf hareketleri mutlu olduklarını gösterme çeşidi olarak belirmeye başlamıştır. Bebeğinizle daha önceki aylarda olduğu gibi sık sık konuşun. Bebeğiniz onunla konuştuğunuzda ve oynadığınızda çok mutlu olacaktır. Çünkü bebekler insan konuşmalarına karşı çok ilgilidirler. Mutsuz ve huzursuz olduklarında da artık duygularını belli ediyor olmaları bebeğinizin, öğrendiklerini uygulamaya başlamalarının göstergesidir. Taklit yetenekleri de gelişmeye başladı artık bebeğinizin. Bundan böyle sırt üstü yatarken oyuncaklarıyla oynama becerisini kazanmıştır. Bir elindeki oyuncağı diğer eline götürebilir. Oyuncakları eliyle sıkıca kavrayabilir.

Anlama

istock_39810228_4x3

Bebeğinizin emeklemesi, yerde yatarken yüzme hareketi yapması, huzursuz olduğu zamanlar dışındaki hareketliliği artık bilinçlenmeye, durağanlıktan çıkmaya başlamıştır. Bebeğiniz artık etrafındaki olayların daha çok farkındadır ve tepkilerini içinden geldiği gibi vermektedir, yani hareketleri onun kendi cevaplarından oluşmaktadır. Bu da iyice çevresinin farkına vardığını göstermektedir.

Bebeğiniz, sıklıkla gözlerini ovuşturmaya başladıysa, oyun oynama, konuştuğunuzda dinlememe, sevdiği şeylere karşı isteksiz davranışları bebeğinizin size verdiği benim uykum var mesajlarıdır. Siz bu mesajları daha kolay anlayabiliyorsunuz, çünkü bebeğinizle kurduğunuz iletişim sayesinde onun ne zaman ne yapacağını, ne istediğini siz de keşfediyorsunuz. Bebeğiniz sizi tanırken siz de onu tanıyorsunuz. Bebeğinizin gün içinde yeteri kadar uyanık kaldığını ve uyku vakitlerinde de yeterince uyuduğunu kontrol etmeyi unutmayın. Yeterli uyuması kadar yeteri kadar uyanık kalması da çok önemlidir.

Uykusu da düzene giren bebeğinizi artık rahatlıkla uykusu geldiğinde kendi yatağına yatırarak, kendi yatağına alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin gece uykusu on ile on bir saat aralığını bulacaktır. Bebeğinizin uyku saatleri düzene girdiği için artık siz de biraz rahatlamış olmalısınız. Geceleri hala ara ara uyansa da zamanla kendi kendine tekrar uykuya dalmayı öğrenecektir. Bu süreçte yanına gidip onu uyandırmayın veya ağlamadıkça siz uyutmaya çalışmayın. Yoksa yanında siz olmadan uyuyamayacağını düşünecektir.

Sesler ve Konuşma

dsc08180

Bebeğiniz duyma konusunda da gelişme gösterdiği için dördüncü ayında kısık ve yüksek sesleri ayırt edebilecek konumdadır. Çünkü sesleri daha net duyması ona biraz daha güven verir. Bu sayede sesleri tekrar etme ve daha çok ses çıkarmaya başlar. Gülmeleri daha bilinçli ve kahkahaları daha isteklidir. Oyun olarak gördüğü her şeyde kahkaha atar, tanıdığı birini görünce gülmeye başlar. İlgi çekmek adına çığlıklar atabilir. Normal olan bu davranışlarda sizin oldukça sabırlı olmanız gerekmektedir.

Taklit yeteneği gelişen bebeğiniz iyiden iyiye sizinle çıkardığı seslerle konuşmaya başlamıştır bile, yalnızca siz onun ne dediğini anlamazsınız. Sizin söylediklerinize karşılık çıkardığı tüm sesler onun kendi tepkileridir, yani cevap verme çalışmalarıdır. Yavaş yavaş taklit yeteneğini geliştirerek söylediklerinizi taklit ederek gerçek anlamda konuşmayı öğrenecektir. Bu yüzden onunla konuşmayı sürdürün.

Sosyal Yetenekler

fft99_mf5091381

Dördüncü ayındaki bebeğiniz öğrenme eğiliminde olduğu için ona farklı nesneleri tanıtmanız daha kolay olur, duyuları gelişmeye başladığı ve artık bebek adını aldığı, yeni doğan sınıfından çıktığı için öğretmeye gayret ettiğiniz her şeyde sizin ve bebeğinizin arasındaki güven, sevgi bağını daha da güçlenecektir. Dokunma duyusunu geliştirmek için farklı nesneleri almasını ya da farklı kokular içeren nesneleri ona gösterip anlatmanız dokunma, koku hissini de güçlendirecektir.

Bebeğiniz bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağladığı halde dış ortamla ilişkinin ne olduğunu anlayamadığı için, bazı durumlarda sinirlenip ağlayabilir. Mesela sesli oyuncağını salladığında tesadüfen bebeğinizin yanına gelmişseniz, her zaman oyuncağını salladığında sizin geleceğini zannedebilir. Gelmediğiniz zaman kızabilir veya ağlayabilir. Ancak bundan böyle istediği şeylerin olmayacağını da öğrenecektir. Bu elbette sizin sabır, azim ve kararlılığınızla ve bebeğinizle sürekli konuşmanızla gerçekleşecektir.

Bebeğinizin her dediğini yapmadan onunla ilgilenmeyi eksik etmemelisiniz. Doğru ve yanlışı ayırt etmenin temellerine doğduğu andan itibaren başlamıştır bile. Ona bir yetişkin gibi muamele edin, onunla öyle konuşun fakat onun her zaman bebek veya küçük bir çocuk olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Diğer Değişiklikler

4-months-baby

Bebeğinizde yoğun bir şekilde bulunan gaz olayı dördüncü ayda genellikle sona erer. Yapılan hareket ve egzersizlerin de bunda önemi vardır. Yaptıracağınız ayaklarını ileri geri oynatma, ayaklarının dizlerden büküp karnına çekme, bisiklet çevirir gibi ayaklarını yavaş, sakin hareketlerle çevirme, kollarını çaprazlama, ellerini ayaklarına değdirme gibi egzersiz ve hareketler bebeğiniz için hem oyun hem de rahatlatma açısından faydalı olduğu gibi sizi de mutlu edecektir.

Bebeğinizin doğduğundaki saçları dökülüp yeni saçları çıkmaya başlamıştır artık. Saçlarının ve gözlerinin renklerinde de değişiklikler olabilir, bu normal bir durumdur ve endişelenecek bir şey yoktur. Bebeğinizin doğumdaki başının üzeride ve bıngıldak denen kafatasındaki yumuşaklık sertleşmiş, bebeğiniz başını dik tutmaya başlamıştır. Fark edilecek değişikliklere tanık oluyorsunuz artık sevgili anne ve babalar.

Dördüncü ayda eğer anne sütü yeterli geliyorsa başka bir ek gıdaya gerek yoktur. Ancak anne sütü yetersiz ya da farklı bir durumda anne sütü alamıyorsa ek gıda takviyesine başlayabilirsiniz. Bu ek gıdalar yoğurt, sebze çorbaları idealdir. Bazı bebeklerin ek gıdalar hoşuna gidebilir, bazı bebekler ise ek gıdalar konusunda oldukça isteksizdir. Önemli olan ek gıdayı verecek iseniz öncelikle ek gıdayı sonra anne sütü tavsiye edilmektedir. Çünkü anne sütü oldukça besleyici ve doyurucu olduğu için ek gıdayı karnı doyduğu için bebeğiniz almayacaktır.

Bebeğinizin bu ayda kasları biraz daha güçlendiği için ellerini kollarını daha kolay hareket ettirebildiği gibi parmağınızı tutup başını kaldırması, oturması kolaylaşacaktır. Tam güçlü olamayan kasları sayesinde desteksiz yani sizin yardımınız olmadan oturması için henüz erken.

Değişimler yaşayan bebeğiniz ağzının suyunu tutamıyor, üzerini ıslatacak derecede akıyorsa (dişleri çıkana kadar devam edebilir), ateşleniyor ve az da olsa ishali varsa, yemek istemiyorsa, gece uykusunda huzursuz olup uyanıyorsa, kulaklarını çekiyor damaklarındaki acıyı hafifletmek adına oyuncak veya eline geçen sert cisimleri ısırıyorsa bebeğiniz diş çıkarmaya başlamıştır. Bunun kontrolünü damaklarının sertlik ve beyazlığından anlayabilirsiniz. Diş çıkarmaya başladıysa eczanelerden alacağınız diş kaşıma aparatı özellikle buzdolabında soğutulan diş kaşıyıcıları bebeğinizi oldukça rahatlatacaktır.

Ve artık dördüncü ayında bebeğinizin görmesi de netleşmeye, renklenmeye başlamıştır. Hareketli her şeyi takip yeteneği kazanmaya başlamıştır ama yinede yakında olan nesneler daha çok ilgisini çeker. Görmesinin netliğinden kaynaklanan rahatlıkla sizi daha kolay izler ve yaptıklarınızı yapmaya çalışır. Gördüğü şeyleri eliyle uzanıp alma eğilimi göz ve elin birlikte çalışmaya başladığının işaretidir. Saçlarınızı çekip bundan büyük keyif alabilir ya da gözlük kullanıyorsanız, gözlüğünüzü tutup çekmesi onun için bir oyun anlamındadır. Aynı zamanda bebeğinizin kaslarının da güçlendiğinin işaretidir. İki elini birbirine vurarak alkış yapabilir bundan da büyük mutluluk duyabilir.

Aşılar

1-dsc_0308

Bebeğinizin dördüncü ayında vurulacağı aşılar aşağıdaki gibidir:

  • DTacB-IPV- Hib/5’li Karma Aşı 2. doz
  • KPA 13/Pnomökök Aşısı  2. Doz
  • Rotavirüs aşısı 2. doz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.