Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

40 Haftalık Gebelik

Hem heyecanlı, hem yorucu hem de çok keyifli bir hamilelik döneminin sonuna gelindiğini gösteren haftadır gebelikte 40. hafta. Artık bu hafta itibari ile anne adayı nihayet anne olacak ve bebeğine kavuşacaktır. Ağırlıklı olarak bu haftanın bitiminde anne adayları doğum yapmaktadır. Fakat bazı durumlarda anne adaylarının doğumları birkaç hafta daha sarkabilmektedir ve bu da çok doğal bir durum olmaktadır. Bu noktada yine doktora karşı sonsuz bir güven duyulması çok önemli olmaktadır. Çünkü her şeyin en iyisini ve en doğrusunu doktor bilmektedir ve eğer doktor herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyor ise endişelenmeye hiç ama hiç gerek yoktur. Ancak bu haftada anneler her an hastaneye gidecekmiş gibi hazırlıklı olmalıdır. O yüzden de doktorun, hastanenin ve en yakın taksi durağının numarasını bir kenara kaydetmelerinde fayda olacaktır.

Aynı şekilde doğumda ve doğumdan sonra annenin ve bebeğin ihtiyaç duyacağı eşyaların içinde bulunduğu çanta da bu hafta itibari ile artık mutlaka kapının yanında hazır bir şekilde beklemelidir. Eğer anne adayı büyük bir şehirde yaşıyor ise evinden hastaneye kadar olan yolların en kestirmesini bulmalı ve bunu zihnine kazımalıdır. Unutulmamalıdır ki gebeliğin 40. haftası anne ile bebeğin tam anlamı ile tanışacağı hafta olacaktır. Bu haftada artık anne adayı bütün kalıplaşmış lafları zihninden uzaklaştırmalıdır. Çünkü bu yanlış düşünceler sağlıklı ve kaliteli bir doğum gerçekleşebilmesinin önüne geçebilmektedir.

Özellikle toplumdaki doğumdan sonra annenin vücudunda çok fazla sarkma olacağı inanışı annenin doğuma çok fazla yaklaştığı şu günlerde onu iyice geren etkilerden bir tanesi olmaktadır. Bu aslında büyük bir yanılgıdır. Çünkü normal doğum ile bir ya da iki kez doğum yapmış kadınların sarkma problemi ile karşılaşma ihtimalleri oldukça az olmaktadır. Buna karşılık yine de sarkma gerçekleşir ise cerrahi müdahale ile çok kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir. O nedenle anne adayının bu konuda bir endişe yaşamaması gerekmektedir. Anne adayının kafasını kurcalayan ve onu telaşlandıran başka bir inanış ise doğumdan sonra annenin vajinasının genişleyecek olmasıdır. Aslında eğer doğum doğru bir şekilde ve sorunsuz olarak gerçekleşir ise annenin böyle bir durum ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür. Doğum sırasında herhangi bir yırtık oluşmamış ise annenin bu konuda endişelenmesine gerek olmamaktadır. Tabii ki de bazı durumlarda vajinal gelişmeler görülebilebilmektedir nadir olarak. Bu gibi durumlar yaşandığında yine anne diler ise estetik operasyonlar ile bu problemi tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Annedeki Değişimler

screenshot_1

Artık acısı ile tatlısı ile dolu dolu geçen gebelik döneminin nihayet sonuna gelinmektedir. Anne adayı artık bu haftada doğumu yapar hale gelecektir. Fakat yine de doğumun gerçekleşmemesi ihtimalinde bir problem olduğu düşünülmemelidir. Bazı anne adaylarının doğumu 42. haftaya kadar uzayabilmektedir. Ancak 42. haftada da doğum yapılmazsa ne olur gibi düşüncelere de kapılmasına hiç gerek yoktur anne adayının. Çünkü 42. haftanın sonunda da doğum gerçekleşmez ise doktor doğumu suni olarak da olsa başlatacaktır zaten. Bu süreçte anne adayı halen daha bebeğin hareketlerini izlemeye devam ediyor olmalıdır. Bu hafta içinde doktor eğer ister ise bir çeşit ölçümleme yapabilmektedir. O ölçümleme neticesinde bebek hareketleri, nefes alışverişi, diyafram hareketleri, göğüs hareketleri, kas yoğunluğu, refleksler ve amniyotik sıvı seviyesi ölçülebilmektedir. Eğer ki bunların neticesinde doktor amniyotik sıvının azaldığını görür ise suni sancı vererek doğum zamanını başlatabilmektedir. Hatta eğer ciddi olduğu düşünülecek bir durum gerçekleşir ise sezaryen doğum da tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda bu haftada anne adayının rahminin durumu da bir hayli önemli olmaktadır.

Dolayısıyla doktor muhakkak muayene edilmesini tavsiye etmektedir. Burada rahmin genişleyip genişlemediği kontrol edilmektedir. Bu süreçte anne adaylarının ortalıkta suyum gelirse ve hastaneye yetişemezsem gibi endişeleri de bir kenara bırakması gerekmektedir. Çünkü ağırlıklı olarak filmlerdekilerin aksine anne adayları su geldiği vakit çoktan hastaneye gitmiş oluyorlardır. Yani bu süreçte annenin doğum belirtileri olan vücudundaki değişimleri takip etmesi ve doktoruna bildirerek harekete geçmesi yeterli olmaktadır. Eğer ki dışarıda henüz hastaneye gitmeden suyun gelmesi durumu yaşanır ise de bu yüksek ihtimal ile az bir miktarda suyun gelmesi ile gerçekleşecektir ve yine korkuya kapılmaya gerek olmayacaktır.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

screenshot_4

Artık doğumun resmi olarak gerçekleşmesi gereken 40. haftaya girildiğinde bebek dünyaya merhaba demeye hazır bir hale gelmektedir. Gebeliğin 40. haftası itibari ile anne karnındaki bebeğin kilosu 2,75 kilo ile 3,50 kilo arasında değişebilmektedir. Bebeğin boyu ise 47.5 santimetre ile 55 santimetre arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu dönemde bebeğin kafasında bulunan kemikler henüz birleşmemektedir. Ancak bu işlem doğum gerçekleştikten sonra olacaktır. Bebeğin kafasındaki kemiklerin doğum öncesinde birleşmemiş olması doğumun kolay bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Doğumdan sonra bebeğin kafası olması gerektiği gibi düzelmekte ve de sertleşmektedir. Bu konuda da hiçbir şekilde endişe duymamak gerekmektedir. Zaten doktor doğum sonrasında her şeyi detaylı bir biçimde incelemektedir. Üstelik bu dönemde anne yani plasenta bebeğe bağışıklık sağlamak için antikor bulundurmaktadır. Hatta anne sütü de bebeğe büyük bir antikor kaynağı olacaktır doğumdan sonra bağışıklık sistemini güçlendirebilmek adına.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

screenshot_1

Anne karnındaki bebeğin hareketleri ne kadar kısıtlanmış olsa da yer darlığında dolayı, yine de hareket etmeye devam etmesi gerekmektedir. Bu yüzden de anne adayının halen daha bebeğin hareketlerini takip ediyor olması gerekmektedir. Fakat bazen anne adayları ne kadar hareket olması gerektiğini tam olarak kestirememektedir. Bu noktada, anne adayının bir saatte yaklaşık on adet kımıldama, sallanma ya da yuvarlanma hissetmesi gerekmektedir.

Daha önce hissedilir bir şekilde rahim ağzında açılma ya da inceleme gözlenmemiş anne adayları artık 40. hafta itibari ile bunu net bir şekilde deneyimlemektedirler. Genişlemede santimetre ile bir ölçümleme yapılmaktadır. Aynı şekilde incelmede de bir yüzde hesaplanmaktadır. Tüm bu işlemleri doktor muayenelerde yapacaktır. Doğum sürecinde de rahim ağzı sürekli genişlemeye devam etmektedir.

Doğumun iyice yaklaşmış olması bebeğin rahim ağzına da iyice düşmüş olması anlamına gelmektedir. Elbette bu durum da anne adayının pelvisine ciddi bir baskı uygulamakta ve büyük rahatsızlık vermektedir. Anne karnındaki bebek bu süreçte annenin idrar kesesine de çarpabilmektedir. Bu da doğal bir durumdur. Eğer henüz hala doğum için vakit var ise anne adayı gebelik masaj terapisi konusunda sertifikalı olan bir profesyonelden destek alabilir.

Maalesef ki anne adayı son haftalarda düzenli olarak yaşadığını bacak kramplarını bu haftada da yoğun bir şekilde hissedebilmektedir. Bunun neden gerçekleşiyor olduğuna dair kesin bir bilgi yer almamaktadır. Ancak anne adayının taşıdığı yükün bacaklarına bu şekilde baskı yapmasının kramplara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu hususta yapılabilecek en doğru şey doğru bacak hareketleri ile bacağı rahatlatmaya çalışmak olmalıdır.

Artık doğumun çok ama çok yaklaşmış olduğu 40 haftalık gebelikte anne çok farklı hallere girebilmektedir. Öyle ki bir anda çok enerjik olup her şeyi yapmak isterken bir anda da hiçbir şey yapmadan sadece miskin miskin durmak isteyebilmektedir. Bu enerji değişimleri 40. haftada yoğun bir şekilde yaşanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.