Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz beşinci ayına girmiş oldu. Bebeğiniz artık daha aktif, daha meraklı, daha heyecanlı, geçtiği diğer aylara göre yapmak isteği her şeye karşı daha hevesli ve daha bilinçli.

Dinleme ve İlgi

5ed33eb6-f7a8-4adc-af32-63630ae269f0

Bebeğinizle oynadığınız ya da oynayacağınız oyunlar, bebeğinizin gelişimi, algılaması açısından oldukça önemlidir. Bir önceki aylara oranla bebeğinizin ifade yetenekleri arttığından sevindiğini, mutsuzluğunu daha kolay anlayacaksınız emin olun. Tanımadığı kişilere karşı tepkili olması, yada annesini babasını gördüğünde gülmesi, biberon veya yemek tabağını gördüğünde heyecanlanması örneklerden sadece birkaçıdır.

Bebeğiniz büyük ihtimalle artık yatağında istediği şekilde dönmeye başlamıştır, yine de biraz yardıma ihtiyacı olduğu için sizin desteğinize de ihtiyacı olacaktır. Çünkü kendi başına dönmeye başlaması için daha iki ya da üç haftaya ihtiyacı vardır.

Anlama

8921e6ba-c1f5-4662-9f5b-27c93cc8b443

Bebeğiniz elindeki nesneleri bir elinden diğerine geçirmesi artık biraz daha kolay ve dikkatlidir. Kasları geçmiş aylara göre daha gelişmiş olacağı için artık biberonu iki eliyle kavrayabilir. Diğer objeleri ve oyuncakları da elleriyle daha rahat kavramaya başlamıştır. Ayrıca bebeğinizin duyu organları bu ayda son derece gelişmiştir. Küçük nesneleri görebilir, kısık sesli fısıldaşmaları ve konuşmaları ve hatta evdeki tıkırtıları dahi duyabilir. Bebeğiniz bunları duyduğunu sesler çıkartarak veya hareket ederek size belli edebilir. Bu yüzden bebeğinizin yanında konuşmalarınıza ve kullandığınız kelimelere çok daha fazla dikkat göstermelisiniz.

Sesler ve Konuşma

eef8f6a8-6e81-484d-a9f7-4a827264c3ed

 

Bebeğiniz bu ayda bazı sesli ve sessiz harfleri yan yana getirerek heceler oluşturmaya başlamış olabilir. Dikkat çekmek ve ilgi gösterilmesi için gülebilir, çığlıklar atabilir. Etrafındaki ses ve hareketleri takip ederek taklit etmeye çalışabilir. Bu konuda muhtemelen çok heyecanlı olacaktır. Bebeğinizi aynada kendisini göstererek kendisini tanımasına izin verin, bu da bebeğiniz için eğlenceli olacaktır.

Bebeğinizin beşinci ayında yine diş çıkarma hassasiyeti olabilir. Huysuzlukları, gece ağlamaları, ateşlenmeleri, oyun oynamada, yemek yeme konusunda isteksizlikleri devam edebilir. Huzursuzluğunu belli edecektir. sebepsiz ağlamaları olabilir. Siz anne baba olarak bebeğinizin bu huzursuzluğuna sabır göstermek zorundasınız, çünkü bebeğinizin bu dönemi oldukça sancılı ve acılı geçebilir. Bebeğiniz acı çekiyor diye, doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç kullanmayın.

Sosyal Yetenekler

erkek-bebek-fotograflari-aylik-4

Bebeğiniz verdiğiniz yemekten hoşlanmayabilir, sevmeyebilir o zaman bebeğinizi zorlamadan verdiğiniz gıdayı bırakın ve bir iki hafta sonra yeniden deneyin. Aradan bir süre geçtiği için beğenerek ve severek yiyebilir. Severek yediği yemekleri de bazen yemek istemeyecektir, endişelenmenize gerek yok, bir süre sonra tekrar yemeğe başlayacaktır.

Eğer bebeğinize oyun oynatarak yemek yemeğe alıştırırsanız, hem yemek zamanı uzar hem de belli bir zaman sonra yemek yemeği zahmetli hale getirebilir oyun zannettiği için. Mesela ağzındaki yemeği püskürtme bunlardan biridir, bu durum sizin için hiç iç açıcı bir durum değildir. O yüzden oyun tarzından ziyade yemeğin oyun olmadığını öğrenmesi açısından bebeğinize konuşarak yemek yedirebilirsiniz.

Bebeğiniz huzursuz olduğu dönemlerde, huysuzluğu üzerinde olduğu gibi, kendi canını yakabilir, kendilerini tırmalamaları buna örnektir. Bu durumun ise özel bir açıklaması yoktur ne yazık ki.

Bebeğiniz dördüncü ayında nesne ya da oyuncaklarını bir elinden diğer eline rahatlıkla geçirmeye başlamıştı, beşinci ayında ise, bu işlemi daha kolay yapabildiği gibi elindeki nesneyi ağzına götürüp çiğneme eğilimi artık başlamıştır. Aynı zamanda bebeğiniz sosyalleşmeye de başlamıştır. Yaptığı hareketler sizler ve yanınızdaki kişiler için keyifli bir hale gelmeye başlamıştır. Konuşamamasına rağmen çıkardığı sesler agular bir şey söylerken, çıkardığı sesin sonunda soru soruyormuş gibi sesi uzatması, dudak büzüşü, ifadelerinin da anlaşılır olması sizin bebeğinizi anlama işinizi kolaylaştırdığı gibi bebeğinizin de kendine olan güveninin attığını göstergesi olarak anlayabiliriz. Cesaretinden dolayı yaptığı bu hareketlerini sizinde taklit etmeniz bebeğinizin de hoşuna gidecektir.

Diğer Değişiklikler

erkek-bebek-fotograflari-aylik-4

Bebeğinizin kilosu beşinci ayında, doğduğu kilonun iki katına kadar çıkmıştır. Bundan sonra bebeğiniz düzenli olarak kilo alacaktır, tabii ki bu rutin bir kilo alımı değildir. Yani her ay dört yüz gram alacak diye belirli bir kural yok. Bazı aylarda üç yüz, bazı aylarda beş yüz gram kadar kilo alabilir. Kilosundaki artış, bebeğinizin kendi başına yapacağı hareketleri de arttıracağı için bebeğinizin kendine güveni de artacak, bunun sonucunda artık tek başına oturabilecek, başını dik tutabilecek, dengede kalmayı kısa süreli de olsa başaracaktır. Siz yine de bebeğinizi uzun süre oturur pozisyonda bırakmayın.

Yüz üstü yattığında bacaklarını, kollarını açıp başını kaldırır pozisyonda durabilir, hatta yüzüyor gibi hareketlerde de bulunabilir. Bu hareketlerde bulunması bebeğinizin sırt ve boyun kasları için güzel bir egzersiz gibidir.

Bazen doktorlar katı gıdaya geçmek için beşinci ayı beklerler. Siz yinede anne sütünün yeterli olduğu durumlarda anne sütünün dışında bebeğinizin ek bir gıdaya ihtiyacı olmadığının bilincinde olun. Anne sütünün yetersiz ya da anne sütü olmadığı zaman doktorunuzun tavsiye ettiği ek gıdalara başlayabilirsiniz. Değişik tadlar ile tanışmak bebeğinizin hoşuna gidebilir yine de bu hoşa gitme her bebek için söz konusu değildir.

Bebeğinizin  katı gıdalara geçmesi söz konusu ise, ek gıdalara daha rahat ve kolaylıkla geçebilmesi için, sevdiği bir mamaya vermek istediğiniz yemeği az miktar karıştırıp, bu miktarı zamanla arttırabilirsiniz. Böylece hem ek gıdaya adım adım geçmiş hem de bu yemeğe karşı alerjik bir rahatsızlık olup olmadığını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Beşinci ayına giren bebeğiniz doğum öncesi anneden aldığı demir ihtiyacı olan stokları tüketmeye başladığı için ek gıda ya da hazır mama veriyorsanız demir katkılı olan mamaları, anne sütüne devam ediyorsa, damla şeklinde olan demir takviyesi bebeğinize iyi gelecektir. Bunun için yine de doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Katı gıdalara başlayan bebeğiniz bu dönemde daha az anne sütü aldığı için emme eğilimi daha da artacaktır, bu yüzdende parmaklarını ve ağzına götürebildiği ayak parmaklarını emebilir bu normal bir durumdur süreklilik arz etmiyorsa, zamanla geçecektir.

Bebeğiniz emeklemeye başladıysa, sizin daha dikkat etmeniz gerekiyor sevgili anne babalar. Çünkü artık istediği yere emekleyerek gidebildiği için, bebeğinize zarar verebilecek şiş, makas, bıçak gibi bebeğiniz için tehlike arz eden eşyaları ortada bırakmamaya özen gösterin. Bunun dışında kışın soba kullanıyorsanız ya da elektrikli ısıtıcı için de önlem almanız gerekecektir. Camdan yapılan eşyalar için de aynı durum söz konusudur. Masa örtüsü gibi tutup çekebileceği şeyleri de bebeğinizin erişemeyeceği şekilde düzenlemeniz sizin ve bebeğinizin menfaatine olacaktır.

Bebeğinizin hareketleri arttıkça ona getireceğiniz sınırlamalar, bebeğinizin hoşuna gitmese de disiplin konusunda bebeğiniz için bu sınırlamalar gereklidir.

Bebeğinizin beşinci ayında uyku saatleri biraz daha düzene girdiği için, geceleri daha fazla uyuyup, gündüz uykuları daha aza indiği için, sağlığında her hangi bir problem olmadığı sürece, sabah uyandığında kendi kendine sesler çıkarıp oynamak isteyecektir. Bunun için uyandığında kendi kendine oynaması açısından, yanına bebeğinize zarar vermeyecek oyuncak koyabilirsiniz. Beşinci ayına giren bebeğiniz için de sizin için de uyku sorunu olmadığından rahat nefes alma, dinlenme zamanlarınız başlamış demektir.

Beşinci ayına giren bebeğiniz bir bakıma kendini de keşfe başlamıştır. Anne babaların pek hoşlanmadığı bir olay olan cinselliği keşfetmeleri de bu ayda olabilir. Eli, kolu, ayağı, kulağı, burnu gibi cinsel organını da tanımaya çalışacaktır. Bunun asıl nedeni vücudunun diğer organları gibi açıkta değil kapalı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Biliyorsunuz bebeğiniz oldukça meraklı.

f999e6ac106f

Aşılar

Bebeğinizin bu ay için yapılacak aşısı yoktur. Eğer ishal aşısı yapılmadıysa ilk dozunun daha da gecikmeden yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.