Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

5 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 5. haftasına gelindiğinde, bebeğin anne karnındaki gelişimi süratle devam etmektedir. Artık, doğum gerçekleşene kadar yaşamını sürdüreceği, annesinin rahmine iyice yerleşmiştir. Bu dönemde bir susam tanesi büyüklüğündeki bebekte iç organlar ve deri oluşmaya başlar. Bugüne kadar sadece kimyasal testlerle anlaşılabilen gebelik artık ultrasonografi cihazıyla da tespit edilebilir hale gelmiştir. Klinik gebelik dönemi de denilen bu dönemde bazı testler yapılmaya başlanabilir. Son adet kanamasının ilk gününden 40 hafta sonra, beklenen doğum tarihi olarak hesaplanır. Doğumların çok büyük bir kısmı, beklenen doğum tarihinden 1 ya da 2 hafta farkla ve 37. ile 42. haftalar arasında gerçekleşir. Gebeliğin 5. haftasıyla birlikte, ister planlanmış, ister sürpriz bir gebelik olsun, eğer hala bilmiyorsa, baba adayına ve diğer aile fertlerine bu mutlu haberi vermenin de zamanı gelmiştir. Yaklaşık 9 ay sürecek olan bu heyecanlı bekleyişin startını, müjdeli haberi alan yakınlarınızın ilk tepkilerini kaydederek verebilirsiniz.

Annedeki Değişimler

Mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet gibi erken gebelik belirtileriniz devam ediyor olabilir. Artan Beta hCG salgısı sebebiyle, duygusal olarak da kendinizi değişik hissediyor olabilirsiniz. Sevinciniz, endişeleriniz, korkularınız hızla, birbiri ardına yetişip zihninizi meşgul ediyor olabilir. Bunun son derece normal bir durum olduğunu ve zamanla kaybolacağını aklınızdan çıkarmayın. Henüz gebeliğinizden emin değilseniz, test yaptırmak ve doktor randevusu almak için en uygun zaman dilimi içindesiniz. İçinde bulunduğunuz 5. hafta aslında, döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki 3. haftadır.

Adet sancılarına benzer kramplar, ağrılar hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda, her zaman yaptığınız gibi ağrı kesici ilaçlara yönelmek yerine, ılık suyla banyo yapmayı ve dinlenmeyi tercih edin. Yani planlı bir gebelik yaşıyorsanız, siz gebelik gerçekleşmeden 2 hafta önce kendinizi buna hazırlamış olmalısınız. Şimdiye kadar kan ve idrarla yapılan kimyasal testlerden anlaşılan gebelik, 5. haftayla birlikte klinik gebelik denen döneme girmiştir. Yani, ultrasonografik görüntüleme teknikleriyle embriyonun yeri, boyutları tespit edilebilir. Fakat kalp atışlarını duymak için 1-2 hafta daha beklemeniz gerekebilir. Gebeliğin 5. haftasında, emriyonun boyutları henüz çok küçük olduğu için ancak vajinal ultrasonla yeri tespit edilebilir. Karından yapılan ultrasonla bunu sağlamak çok güçtür.

5.hafta gebelik

Çoğu anne adayında, özellikle sabahları yaşanan mide bulantıları bu dönemde başlar. Bunu, katı gıdalarla daha hafif beslenerek ve istemediğiniz yiyeceklerden uzak durarak geçiştirebilirsiniz. Bu bir kural değildir elbette, sizin de mutlaka mide bulantılarınız olacağı anlamına gelmez. Ama varsa ve sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza bu durumdan bahsetmelisiniz.

Gebelikle ilgili tahlillerin yapılacağı dönem de içinde bulunduğunuz 5. haftayla birlikte başlar. Toksoplazma, tiroid, kan sayımları ve eğer varsa anne adayının kronik hastalıklarına ilişkin tahliller yapılır, doktor tarafından folik asit vitamini kullanımı tavsiye edilir. Bunun dışında vitaminler ve reçetesiz ilaç kullanmak konusunda bilgi sahibi olmadan hareket etmeyin. Bu hafta, bebeğinizin dolaşım ve sindirim sistemi faaliyete geçer. Önünüzdeki birkaç haftayla birlikte sahip olacağınız toplam kilo artışı 1 kilogram civarında olacaktır.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Bu dönemi tıpta embriyo olarak isimlendirilen bebek; iç, orta ve üst tabakadan oluşan, susam tanesi büyüklüğünde bir oluşumdur. Kilosu hakkında bir şey söylenemez ama boyu 1 ila 3 milimetre arasındadır. İlerleyen zamanlarda organ ve dokuları oluşturacak olan bu tabakalardan en üsttekinde, beyin ve beyne bağlı sinirlerle, omurga ve omurilik meydana gelecek. Yine bu tabaka sayesinde dişler, tırnaklar, saçlar, deri, ter bezleri ve meme oluşumu gerçekleşecektir. Orta tabaka ise, iç organlarının şekillenmeye başladığı bölümdür.

İçinde bulunduğunuz 5. haftada kalp ve dolaşım sistemi faaliyete başlar, kalp odacıkları belirir. Her ne kadar kalp çalışmaya başlasa da, kalp atışlarını sağlıklı bir şekilde duymak için henüz erkendir. Orta tabaka (mezoderm) aynı zamanda bebeğin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularını da meydana getirecektir. Üçüncü ve en içte bulunan iç tabaka (endoderm) ise, akciğer, bağırsak, idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organları oluşturmaya başlar. Bütün bunlar olurken, plasenta ve göbek bağı, bebeğe gıda ve oksijen taşımaya devam ederler.

5-hafta-ultrason

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin ilk 10 haftalık döneminde bebek, embriyo olarak adlandırılır. Bu dönemde annenin beslenmesi çok önemlidir. Sağlıklı ve yeterli kiloda bir bebek dünyaya getirmek için, beslenme alışkanlıklarınızı bir an önce gözden geçirmeli, gerekli değişiklikleri yapmalısınız. Embriyonun sağlıklı gelişimini riske atacak alışkanlıklarınızı bırakmanız çok önemlidir. Alkol, sigara, kafein, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerdir. Dolaşım, sindirim ve sinir sisteminin henüz oluşmaya başladığı bu dönemde bebeğinizin daha fazla oksijen ve sağlıklı besine ihtiyacı vardır.

Çiğ et ve süt ürünleri ile bunlardan elde edilen gıda maddeleri, değişik bakteri enfeksiyonlarına sebep olabileceği için tüketilmemelidir. Kozmetik ürünlerden, zehirli gazlar içeren deterjanlardan uzak durun. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, bunları da doktorunuza bildirmeniz faydalı olacaktır.

Tüm gelişmiş toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de folik asit takviyesi bir rutin halini almıştır. Eksikliğine bakılmaksızın tüm gebelere 5. haftadan itibaren folik asit vitamini vermeye başlanır. Bebekte sinir sistemi gelişimi için çok gerekli olan folik asit vitamini eksikliği ülkemizde çok rastlanan bir olgu değildir ama fazlasının da bir zararı olmadığı ve idrarla atılabildiği için tüm gebelere, tahlil yapılmaksızın verilmektedir. Sizin vücudunuzun güçlü olması, bebeğinizin de sağlıklı gelişmesi demektir.

İçinde bulunduğunuz 5. haftada ve takip eden 2-3 hafta içinde almanız gereken toplam ağırlık 1 kilogramdır. Fakat ilerleyen günlerde vücut ağırlığınızda daha fazla artış ve bu fazlalığı taşıyabilmek için daha güçlü kaslara ihtiyacınız olacak. Bu da düzenli olarak kaslarınızı çalıştırmanız, örneğin düzenli olarak yürüyüş yapmanız gerektiği anlamına gelir. Aktivitelerinizi yaz-kış, açık havada yapmaya gayret edin. Erken başlanan sportif faaliyetler hem gebelik sırasında vücut direncinizi artırır hem de doğumdan sonra, aldığınız kiloları daha kolay vermenize yardımcı olur. Kendinize hasta muamelesi yapmayın, hasta değilsiniz. Hayatınızın geri kalanında da benimsemenizde sayısız fayda olan ve her sağlıklı insanın yapması gerektiği gibi beslenme ve yaşam biçiminizde iyi değişiklikler yapmanız gereken bir dönemdesiniz.

Gebelik aynı zamanda kendinizi tanımanız ve geliştirmeniz için son derece uygun bir zaman dilimi olabilir sizin için. Kendinize daha çok zaman ayırabilir, kitap okuyup müzik dinleyebilir, dinlenmek için ayırdığınız zamanı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu sırada eşinizi ihmal etmeyin. Siz anne olacaksınız ve bebeğiniz hep sizinle birlikte. Doğumdan sonra da size bağımlılığı bir süre daha devam edecek. Eşiniz de baba olacak ama çoğu zaman olaylar onun dışında gelişiyor. “Getir-götür” ve “idare et-alttan al” dışında fazla bir vazifesi olmadığını düşünen baba adayı için kendini yalnız hissettiği bir dönem olabilir sizin gebelik döneminiz. Sizin olduğu kadar onun da endişeleri var oysa. İzin verin o da heyecanlansın, endişelerini dile getirsin. Karı-koca olarak birbirinizi daha iyi tanıdığınız, daha sıkı bağlandığınız bir dönem de olabilir gebelik dönemi.

Gebeliğin bu döneminde, başka herhangi bir sebepten ötürü vajinal kanama riski olmadığı sürece, cinsel hayatınızda bir kısıtlamaya gitmenize gerek yoktur. Normal şartlarda, bebeğinize bu yüzden bir zarar gelmez. İlerleyen aylarda fiziksel olarak zorlaşacaktır ama erken gebelik döneminde, eşinizle cinsel ilişkiye girmenizde hiç bir sakınca yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.