Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

50 Yaşında Daha İyi Bir Hayata Sahip Olmak İçin 30 Yaşınızda Yapmanız Gereken 20 Şey

Popüler bir internet sitesi üzerinden bir kişi, insanlara daha genç yaşlarda neyi yapmış olmayı dilediklerini sordu ve 50 yaş üzeri bir grup insan bu soruya oldukça zekice ama bir o kadar da basit cevaplar verdi. Eğer sizde 30’lu yaşlarınızdaysanız bu makaleyi kendinize bir ödev kabul edebilirsiniz.

Sigara İçmeyin, İçiyorsanız Hemen Bırakın!

50 yaş

Kullanıcılardan biri, soruya “Eğer 30’lu yaşlarımdaki halim ile konuşabilseydim, perişan haldeki, kıtırdayan dizlerimin üzerine çöker ve ona en azından sigarayı bırakması için yalvarırdım” şeklinde cevap vermiştir. Bu kötü kokan, sizi masrafa sokan alışkanlığın, sağlık problemlerine neden olacağını % 100 garanti edebiliriz. Kanser riskinizi % 50 düşürmek ister misiniz? O zaman sadece sigarayı bırakmanız yeterlidir.

Sağlıksız Besinler Tüketmeyi Bırakın!

50 yaş

“20’li, 30’lu, 40’lı yaşlarınızda, 50 yaş ve sonrası için bütün dünyayı satın alacak kadar para kazanabilirsiniz.” şeklinde cevap veriyor bir kullanıcı ve ekliyor “Fakat sağlığınızı kaybederseniz, onu satın alamazsınız. Bu nedenle 30’unuza geldiğinizde artık fast food ve abur cubur tüketmeyi bırakın.”

Aileniz ve Akrabalarınız İle İlişkinize Özen Gösterin!

50 yaş

“Akrabalarınız ve aileniz ile farklı fikirleriniz olabilir ve bu konular nedeniyle anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir. Fakat bir aile olmak, size birçok konuda fikir ayrılığı yaşadığınız insanlarla da geçinebileceğinizi öğretmekte yardımcı olacaktır.” diye cevap veren bir diğer kullanıcı aynı zamanda “Ben son derece tartışmacı bir aileden geliyorum. Eğer ailemizi tanımayan biriyseniz, birbirinizden nefret ettiğimizi bile düşünebilirsiniz. Ama durum aslında hiç öyle değildir. Bilakis, biz güçlü aile bağlarına sahip olduğumuz için herkes fikrini açıkça konuşma özgürlüğüne sahiptir.” şeklinde sözlerini tamamlıyor.

Koruyucu Kullanmadan Güneşe Çıkmayın!

50 yaş

Başka bir kullanıcının soruya cevabı ise “Aptaldım. Uyaranları dinlemedim. Benimki gibi güneşin zararları nedeniyle incelmiş ve kırışıklarla dolmuş bir cilt mi istiyorsunuz? Soyulan bir cilt ile yavaşça bir yere dokunduğunuzda bile oluşan morluklar mı istiyorsunuz? Gidin ve güneş koruyucu olmadan güneşin altında uzanmanın keyfini çıkarın.”

Düzenli Egzersiz Yapın!

50 yaş

Kendinize hareket dolu, aktif bir hayat tasarlayın ve 50 yaşınıza geldiğinizde tekerlekli sandalyeye muhtaç olmayın. “ Kilo alma. Egzersiz yap. Kilonu vücudun için ideal olan bir düzeyde tut.” şeklinde cevap veriyor bir kullanıcı ve ekliyor “ Kilo vücudunuz için her anlamda kötüdür. Ben zamanında şişmandım, zayıf olduğum zamanlarda oldu. Emin olun zayıf olmak daha sağlıklı.”

Küçük Meblağlar Olsa Bile Para Biriktirmeye Başlayın!

nasil-para-biriktiririm_646x340

Cevaplar arasında “Para biriktirin. Biliyorum bu hiç çekici olmayan, son derece sıkıcı ve klişe bir öneri ama kesinlikle doğru ve faydalı bir tavsiye.” de bulunmaktadır. “30’lu yaşlarda ortalama bir insanın, tasarrufa uygun ve ileride kullanmak için kolaylıkla bir köşeye konulabilecek bir geliri oluyor. Ayrıca bu alışkanlığı erkenden edinmek ilerleyen yaşlarda da devam ettirmenize olanak sağlayacaktır.”

Sahip Olduklarınızla Mutlu Olmayı Öğrenin!

50 yaş

“Mutluluk, dünyevi başarıdan daha ötedir.” şeklinde cevaplıyor bir başka kullanıcı. “ Eğer elindekilerle yetinmeyi ve mutlu olmayı başarırsan, bir milyoner olamayabilirsin ama bir milyonerden daha mutlu bir hayat yaşarsın ve eğer bir milyoner olursan (neden olmasın? olmaması için bir neden yok) o zaman çok daha mutlu, verimli ve hayalleri gerçekleşmiş bir milyoner olursun.”

Hayattaki Amaçlarınızı Ertelemeyin!

50 yaş

“Bir ev mi almak istiyorsun? Çocuk sahibi olmak mı? Bir kitap yazmak mı? İkinci bir üniversite okumak ya da yüksek lisans yapmak mı? Yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek? Gurme yemekler pişirmeyi öğrenmek? Su altı dalışı yapmayı denemek? Kendi işletmeni açıp patron olmak? O zaman bugün başla.” diyor bir kullanıcı da. “Bir şeyleri ertelemek, nasıl olsa yaparım demek kolaydır. Fakat 30’larınıza geldiğinizde gerçekten herkesin söylediği gibi zaman su gibi akıp geçmeye başlıyor. Bu nedenle hayallerinizi gerçekleştirmek için beklediğiniz zaman, tam şu an olmalıdır.”

Biraz Uyuyun!

50 yaş

“Uyku kalitenizi arttırın. Karanlık bir odada uyuyun ya da gözlerinize güneş gelmesini engelleyen uyku bantlarından kullanın. Uykudan önce bilgisayar ya da televizyon gibi parlak ekranlar yasak. Her gün aynı saatte uyuyun ve her gün aynı saatte uyanın.” da gelen cevaplar arasında.

Dişlerinize İyi Bakın!

50 yaş

“Şimdiden dişçiye gitmeye başlayın.” şeklinde yanıtlıyor bir başka kullanıcı. “ Artmaya başlamadan çürüklerinizi tedavi ettirin. Birçok sağlık probleminin aksine, dişlerle ilgili ağız içi problemleri iyileşmez, daha da kötüye gider. Bununla beraber çekilen dişler, implantlar ve diş kronları hem çok zaman alır, hem pahalıdır, hem de rahatsızdırlar. Eğer iyi bir geliriniz ya da birikmiş paranız varsa faturalar canınızı yakmayabilir ama dişçide geçireceğiniz zamanlar, problemler ilerledikçe size daha çok acı çektirecektir.”

Nesneler Yerine Anılar Toplayın!

50 yaş

Bir kullanıcının yazdıklarından esinlenerek söyleyebiliriz ki deneyimlerinizin özü sizsiniz. Bir sabah 50 yaşında ve hayatını bir sürü mal mülk toparlayarak harcamış biri olarak uyanmayın. Hatıralar asla değer kaybetmez veya bir yangında kaybedilmez.

Daha Verici Olun!

50 yaş

“İnsanlara karşılık beklemeden, tüm içtenliğinizle, kalbinizle, ruhunuzla ve bütün gücünüzle verici olmaya çalışın. Karşılık beklemeksiniz verici olmak içinizdeki iyiliği hissetmenizi sağlayacaktır.” verilen en güzel cevaplardan biridir.

Meraklı Olun ve Yapmaktan Sürekli Korktuğunuz Bir Şey Yapın!

50 yaş

“Evinizden çıkın ve hemen içten bir macera yaşayın.” Verilen cevaplar arasında dikkat çekenlerden. “Maceranızı yapabildiğiniz kadar büyük planlayın, bir sürü fotoğraf çekin, risk alın, tedbirli davranmaktan vazgeçin, başarınızın karşılığını alın. Eğer mümkünse yanınıza sevdiğiniz birini alın ve maceranız daha büyük bir macera olsun. Uçaktan atlamaktan daha öte bir şeyler yapın, saniyeler ya da dakikalarla ölçülebilen değil, günler süren bir macera yaşayın. Yaşlandığınızda ve bu maceranızın anıları aklınıza geldiğinde size güldürebilecek kadar büyük bir macera olsun. Size bunu garanti ediyorum çünkü ben gülümsüyorum.”

Yılda En Az 10 Kitap Okuyun!

Closeup hand open book for reading concept background

“Keşke daha fazla televizyon izleyip, video oyun oynasaydım.” cümlesini 50 yaşında hiçbir insanın söylediği duyulmamıştır. Beyniniz büyümeye devam ediyor bu nedenle siz de ona egzersiz yaptırmaya devam etmelisiniz.

Elinizden Geldiğince Seyahat Edin!

Travel_Program_fi

“Seyahat etmek sizi her anlamda değiştirir, geliştirir. Sizi, sizden daha büyük sorunları çözmeye zorlayacak yerlere götürür.” diyor bir başka kullanıcı .”Seyahat etmek hayatının sonuna kadar korku içinde yaşamak zorunda kalmak yerine, tamamen risk almak ve yeni maceralar deneyimlemektir. Ve tabi ki diğer insanlara korkularını yenmeleri için bir adım atmaları konusunda ilham vermektir.”

Meditasyon Yapmayı Öğrenin!

50 yaş

“Meditasyonun yararları saymakla bitmez. Gün içinde ayıracağınız kısa bir zaman aralığı sayesinde hayatınızın nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Üstelik son 10 yılda yapılan araştırmalar meditasyonun yararlarını destekler niteliktedir.”

Kendiniz İçin İyi Olanı Yapmayı Tercih Edin!

50 yaş

“İnanın ki, vücudunuz artık ona verdiğiniz zararların etkisini göstermeye başladığında, sabahlara kadar partilemenin ya da çevrenizdeki insanları etkilemeye çalışmanın ne kadar anlamsız olduğunu anlayacaksınız.” diye cevaplamış bir başka kullanıcı.” Şu andan itibaren 50 yaşınızda daha güçlü olabilmek adına kendinizi keşfedeceğiniz bir yol seçmelisiniz.”

Günlük Tutun!

50 yaş

Diğer bir kullanıcıdan “Bir gün hatırlamak istediğiniz o değerli anıları unutacaksınız.” şeklinde yanıt bulmuş soru. ”Yazarak tuttuğunuz kayıtlar bir gün size çok çekici ve eğlendirici gelmeye başlayacaktır. Ayrıca günümüzde bilgisayarlar günlük tutmanıza ve bunu düzenli hale getirmeniz de önemli bir yardımcınız olabilir. Günlük kayıtlarınıza fotoğraflar eklemeyi de unutmayın, ileri de çocuklarınız ya da eşiniz sizin yokluğunuzda bunlar sayesinde mutlu olabilir.”

Ev Sahibi Olun!

50 yaş

“Bir ev alın, zaten siz 50 yaşınıza yaklaşırken neredeyse borcu ödenmiş olacaktır.” da cevaplar arasında dikkat çekiyor.

Arkadaşlarınızla İlgilenin!

50 yaş

“Size kendinizi iyi hissettiren ve yanında gerçekten anın keyfini çıkarabildiğiniz insanları hayatınıza almayı tercih edin. Onların gelişmelerine yardımcı olun. Onlarla beraber gülün. Beraber aptalca şeyler de yapın. Onların hayattan zevk almasına katkıda bulunun. Mutlaka her hafta iletişim halinde olmak için zaman ayırın.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.