Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

6 Ay Aşısı Sonrası Ateşlenme Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde bağışıklık sistemi açısından son derece zayıf bir bünyeye sahiptirler. Yani vücutları olası enfeksiyon ve mikroplarla savaşamaz ve kısa sürede hasta olurlar. Doğan bir bebek daha dirençli ve güçlü bir vücuda sahip olması için en az 6 aylık dönemi atlatmalıdır. Dolayısıyla bu 6 aylık evrede birtakım aşılarının yapılması ve bağışıklık sisteminin daha kuvvetli hale getirilmesi gerekir. Bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan 6 ay aşısı sonrası birtakım belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bir tanesi de ateşlenme durumudur.  6 ay aşından sonra görülen ateşlenme durumuyla ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

6 Aylık Aşısı Ateş Yapar Mı?

bebeklerde altı aylık aşısı ateş yapar mı

Hafif hareketlenmelerin başladığı altı aylık dönemde bebeğe dört ayrı aşı yapılır. DTB, HİB, çocuk felci ve hepatit B yapılan başlıca aşılar arasındadır. Bebeğin sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için mutlaka aşı takvimine uygun zamanlarda aşıları yapılmalıdır. DTB’nin açılımı; difteri, tetanos ve boğmacadır. Yapılan aşı sayesinde bebeğiniz üç hastalığa karşı koruma altına alınır. 6. ayda yapılan aşılardan birisi de çocuk felcidir.

Polio virüsüne karşı bağışıklık sağlayan aşı, iki farklı şekilde uygulanır. İnaktive polio olarak bilinen ilk aşı enjeksiyon ile verilir. Herhangi bir hastalık yapıcı özelliği bulunmaz. Oral polio aşısı ise ağız yolu ile uygulanır. Hastalık yapıcı özelliği olmadığı için sıklıkla tercih edilir. Boğazda ön yerleşim yaparak ilerleyen HİB, menenjit ismiyle de bilinen bir virüs türüdür. Solunum yolu ile bebeklere bulaşabilir. Bu nedenle HİB aşısının ikinci dozu mutlaka 6. ayda yapılmalıdır.

Hepatit B virüsü ise bebeğin karaciğerinde ilerleyerek ciddi sorunlara yol açan bir enfeksiyondur. Bulaşma riskini önlemek için belirlenen tarihte enjeksiyon yöntemi ile bebeğe uygulanmalıdır. Tüm aşı yöntemlerinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve böylelikle hastalıklarla mücadele etmesini sağlamak amaçlanır. Ancak aşıların uygulama sonrası birtakım yan etkileri olabilir. Yan etkilerinden en yaygın olanı ise ateşlenme durumudur. Bebeğiniz aşı sonrası ateşlenerek huzursuzlanabilir veya ağlayabilir. Ateşi her müdahaleye rağmen inmiyorsa vakit kaybı yaşamadan mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

6 Aylık Aşısı Kaç Gün Ateş Yapar?

6 aylık aşısı sonrası her bebeğin ateşlenme durumu aynı değildir. Bazı bebekler sadece aşının olduğu gün ateşlenirken bazıları da günler boyu devam eden ateş yaşayabilir. Aşının yapıldığı gün görülmesi durumunda endişe edilmeye gerek yoktur. Ayrıca ateşi tüm bölgelerinde hissedilebileceği gibi sadece belirli bölgelerinde de hissedilebilir. Eklem yerleri, baş, koltuk altı, sırt ve diz arkası ateşin yoğunluk gösterdiği başlıca bölgeler arasındadır.

Yapılan aşılar, bebeğinizin virüslere karşı savunma oluşturabilmesi açısından az bir düzeyde virüs içerir. Dolayısıyla vücuda giren kimyasal madde, bebeğinizin ateşinin yükselmesine neden olabilir. Günümüzde üretilen yeni nesil aşıların yan etki oluşturma olasılığı daha minimum düzeydedir. Bu nedenle bebeğinizin ateş durumunda hemen korkuya kapılmamalı, hekiminizin önerilerini göz önünde bulundurmalısınız.

6 Ay Aşısından Sonra Ateşlenmede Neler Yapılabilir?

bebeklerde ateş nasıl geçirilir

Bebeklerin ateşi belirli düzeye ulaşmadıkça riskli değildir. Yani çevresel birtakım etmenlerden kaynaklandığı için bebeğiniz dinlediğinden kendiliğinden geçer. Ancak 40 derece yaklaşan ateş durumları, bebek için ciddi sağlık problemleri ortaya çıkartabilir. Bebeğinizin genel durumu iyiyse ve ateşi 38.5 derecenin altındaysa evdeki tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Daha yüksek düzeye çıktığında ise en kısa zamanda hemen hastane ortamına götürülerek hekim kontrolüne alınmalıdır. Serum ve ilaç tedavisi ile ateş daha kısa sürede düşürülecektir.

Altı ay aşısı sonrasında ateşlenen bebeklerde birtakım hususlara dikkat etmekte de fayda vardır. Göz önünde bulundurulması gereken kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • İlk olarak kıyafet seçimine mutlaka dikkat edin. Örneğin; bebeğinizin ateşi 38,5 derece ise üzerindeki kıyafetleri çıkartıp daha rahat ve pamuklu gecelikler giydirebilirsiniz.
  • Ortamın sıcaklığını ideal dereceye ayarlayın. 21-22 derece arasında tutulması normaldir.
  • Ilık düzeydeki suda sık sık duş aldırın. 29-32 derecede olan su bebeğinizin ateş düzeyini düşürmeye yardımcı olacaktır.
  • Bol bol sıvı almasını sağlayın. Biberonuna su koyarak sık sık içirebilirsiniz. Suyu almak istemiyorsa mevsime özgü meyvelerden sıkacağınız meyve sularını verebilirsiniz,
  • Tüm yukarıda sayılan maddeleri uyguladıktan sonra 39 derecede olan ateşi halen düşmüyorsa, doktorunuzu arayarak önerilerine göre evinizde bulunan ateş düşürücü şuruplardan içirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.