Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

6 Aylık Bebek Gelişimi

Evet bebeğiniz artık altıncı ayını tamamladığında yarı yaşını tamamlamış olacak. En hareketli, en aktif, en heyecanlı günleri, bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de heyecan dolu günler, çünkü bebeğiniz artık ele avuca gelmeye başlamış, bebeğiniz ile aranızda ki iletişim daha iyi olduğu için birbirinizi anlamanız kolaylaşmış durumdadır. Bebeğinizin ileri ki yaşantısında nasıl olmasını istiyorsanız, tüm görev sizlerin üzerinde, sizlerin sabır ve kararlılığınızda. Bundan sonra ki zamanlarında daha anlayışlı, anlatımınız bebeğinizin anlayacağı şekilde daha fazla kelimelerden oluşmak zorundadır.

Dinleme ve İlgi

3-to-6-month-routine-image

Bebeğinizin ilgi duyduğu şeylere odaklanma vakti. Kendi başına veya biriyle oynama ya da emeklemeye, elindeki nesneyi incelemeye örnek olarak gösterebileceğimiz davranışlardır. Odaklanması bir yönden bir yöne kolayca atlayabilir. Oyun oynarken birden bire oyunu bırakıp emeklemek isteyebilir, sabırsız ve heyecan dolu bebeğinizin gelişimi hızlanmaya başladı çünkü. Endişelenecek bir durum söz konusu değil, eğer bebeğiniz bu kadar aktif değilse, ileri ki aylarında hareketli olabilir.

Anlama

6-months

Sesleri daha kolay ayırt edebildiği, duyması daha netleştiği kasları güçlendiği ve kendine olan güveni arttığı meraklı da olduğu için bebeğiniz altıncı ayında her şeyi korkusuzca kendi yapmayı isteyecektir. Hala emeklemiyorsa bebeğiniz, muhtemelen bu ay emeklemeye başlayabilir, buna rağmen desteksiz yani kollarından tutmadan ayakta durması zordur. Bu yüzden yüzüstü yatarken başını ve kalçalarını aldırıp dizlerini karnına çekerek, ileriye atılabilir. Bebeklerin en çok uyguladığı taktiktir bu. Altıncı ayın sonunda bebeğiniz kendi başına bir süre oturur hale gelecektir. Dengeli oturamayabilir, öne arkaya veya yan taraflarına düşebilir, bu durumda yanlarına, önüne ve arkasını desteklemek gerekecektir.

Altıncı ayına giren bebeğiniz almak istediği şeyi uzanarak alamıyorsa kalkma hareketleriyle istediğine ulaşma çabasında olacaktır. Bu bebeğiniz için bir bakıma risk oluşturacaktır o yüzden önlem almanızda fayda vardır. Sıkıntılı bir döneme girdiniz farkındayız ancak bebeğiniz büyüyor, onun nasıl büyüdüğünü görmek tüm sıkıntılarnızı giderecektir.

Sesler ve Konuşma

27_483426476

Bebeğiniz duygusal tepkilerde vermeye başlamıştır altıncı ayında. Oyuncağının elinden alınmasına kızabilir, oyuncağının ses çıkarmamasına kızabilir, kızdığı için elindekini fırlatabilir. Oyuncağının mı ellerinin mi ses çıkardığını anlamak için oyuncağını yere vurur veya fırlatır bunu defalarca tekrarlayabilir ancak sonunda ellerinin birbirine çarpmanın dışında oyuncağının ses çıkardığını anlayabilir ve öğrenir.

Bebeğinizin şekil değiştiren, konuşan, oyuncakların canlı mı cansız mı olduğunu kavrayamadığı için oyuncaklarıyla konuşmaya çalışacaktır. Kelime sayısı artmakta olduğundan sessiz harflerin hemen hemen çoğuna yakınını çıkartmaya başlamıştır. Duyduğu sesleri anlamaya, anladığı şekle göre de yüz ifadeleriyle bunun anlaşılmasını sağlamaya çalışır. Kelimeleri söyleyemiyor olması bebeğinizin söylediğinizi anlamıyor anlamına gelmez, adını söylediğiniz şeylere dönüp bakması, gözleriyle işaret etmesi bebeğiniz adına size anladığını belittiğinin en büyük göstergesidir.

Sosyal Yetenekler

eyes-of-your-baby

Bebeğinizin ruh halindeki değişimine sık sık şahit olabilirsiniz. Hoşlanmadığı durumlarda verdiği agresif tepkiler, ilgisinin başka yöne çekilmesiyle birden bire sakinleşme haline döner. Bu değişimler adım adım bebeğinizin duygularını kontrol altına almasına yardımcı olur. Sonuçta bebeğiniz daha altıncı ayında çok fazla bir şey beklememekte fayda var. Duygularını kontrol altına alması zamanla gelişeceği için bu durum okul zamanına kadar yerine otursa da daha ilerleyen yaşlarında kontrol elinde olacaktır.

Bebeğinizin yanından ayrıldığınızda sizi takip edebilmesi zordur ancak, sizin ona seslenmeniz ve ben buradayım anlamındaki ifadenize bebeğiniz de sık sık sesler çıkararak, çığlıklar atarak sizden yeni bir seslenme beklediğini gösterir, orada olup olmadığınıza dair.

Diğer Değişiklikler

image001

Altıncı ayında bebeğinizin anne ve babasını daha yakından tanımak istediği için yüzünüz bebeğiniz için oldukça önemlidir. Her kucağa alınışta ve ya her yan yana geldiğiniz de her konuştuğunuz da yüzünüzü incelemek, uzanabildiği her an yüzünüze ellemeye çalışarak, parmaklarıyla yüzünüzün her bir köşesini her bir alanını öğrenmeye çalışır. Çünkü siz farklısınızdır ve keşfedilmeye değersiniz. Parmaklarıyla gözlerinize, burnunuza, ağzınıza, kulaklarınıza ellemeye çalışır. Farklısınızdır çünkü kendi yüzünü tırmaladığında ya da saçını çektiğinde canı yanar ama sizin yüzünüzü tırmaladığında, saçınızı çektiğinde kendi canı yanmaz. Aradaki farkı anlamaya çalışır.

Bebeğiniz herkese ilgi gösterip gülmediği gibi, herkes ile oyun oynamaz. Oyun arkadaşı sevdiği hoşlandığı kişiler olmalıdır. Severek oyun oynadığı kişi yanından ayrılınca, sevdiği oyuncağı ve ya elindeki oynamaktan keyif aldığı bir nesne, birden bire ağlamaya, çığlık atmaya başlayabilir.

Bebeğinizi hiçbir zaman aynı ay gurubundaki bebekler ile karşılaştırmayın. Bu sizi gereksiz bir strese sokabilir. Her bebeğin yapısı, metabolizması, duyguları,  gelişim ve yetişme tarzları farklıdır. Bebeğiniz bir bireydir, nedenlerle boğuşmayın. Arkadaşın bebeği ne güzel yemek yiyor benim bebeğim yemiyor, veya konuşmaya başlamış, diş çıkarmış gibi düşüncelerle kendinize işkence etmeyin. Bebeğinizle iletişiminizi sağladıysanız sağlık problemi de  yoksa çok da zorlamayın hiç bir şeyi.

Merdivenler, sehpalar, masalar, tehlikeli aletler onun için tehlike arz eden durumdur, bunların önlemini alırken tehlikelerini de bebeğinize anlatmanız bebeğiniz için de önemlidir. Bebeğiniz ile sık sık konuşmanız sizi dinlemesini ve konuşmayı kolaylıkla öğrenmesine yardımcı olacağı gibi doğru bir şekilde konuşmasına da yardımcı olacaktır. Size önerimiz bebek dilinden ziyade normal kelimeleri kullanmanız.

Bebeğinizin altıncı ayında anne sütü yeterli ve doyucu ise yine çok fazla ek gıda takviyesine gerek yoktur. Ek gıda vermek istiyorsanız, bebeğinizin sağlığı açısından lütfen biberon kullanmayın, gıdalarını mümkünse üzerini de batırsa, yerken saçıp döksede kaşık kullanmaya özen gösterin. Biberon bebeğinizin damaklarında düşüklük, dişlerinde çürüme sebeplerinden biridir. Çünkü biberonla vereceğiniz meyve sularında şeker olduğu için daha yeni çıkmaya başlayan süt dişlerininde çürüyebleceğini unutmayın. Bunun yerine gıdalarını kaşık ile, sıvı tüketimini kırılmayan ufak bir bardak ile vermeniz daha iyi olacaktır. Ek gıdalara başladıysanız bebeğinizin sık sık su içmesini sağlayın. Püre halinde verdiğiniz yemek çeşitlerine tuz eklemeyin çünkü aldığı gıdalarda bebeğinizin tuz ihtiyacı karşılanıyor, artı olarak eklediğiniz tuz bebeğinizin böbreklerinde istenmeyen durumlara sebebiyet verip sıkıntı yapabilir.

Bebeğinize altıncı ayında vereceğiniz ek gıdadaları püre halinde veya yumuşatarak ufak paralar halinde vermeniz bebeğinizin gaz problemiyle baş başa kalmasını engelleyecektir. Gaz problemi oldukça huzursuz olan bir durumdur. Bebeğinizi olduğu gibi sizin de keyfinizin kaçmasına neden olur.

Altıncı ayına giren bebeğinize yiyebileceği şeyleri kendisinin yemesine izin vererek yemek yemenin keyfini çıkarmasına izin verin. Her tarafını bulaştıracaktır, saçıp dökecektir ama öyle öğrenecektir. Bebeğinizin amacı sadece karnını doyurmak değil, avucunda sıkmak, parçalamak, tadına bakmak istediği için yemesini eylenceye dönüştürecektir.

Bebeğiniz sizin gibi temizlık konusunda titiz değil, ortalığı dağıtmasına hazırlıklı aynı zamanda sabırlı olun. Bebeğinizin yemek yerken ortalığı kirletmesinin en aza indirgenebilmesi için, yemeğini yediği yere temiz bir örtü serebilirsiniz ki, yemeğini orada dilediği gibi yiyebilsin, sonrasında toplamanız kolay olsun.

Bebeğinizin daha çok sağ el mi sol el mi kullandığı ilerleyen yaşlarda netlik kazanır, bu yüzden bir ya da iki aşına kadar bebeğinizi ellerini kullanma konusunda özgür bırakabilirsiniz. Çok hareketli ve meraklı olan bebeğinize rahat ve bol kıyafetleri tercih ederek hareket kolaylığı sağlayabilirsiniz, heyecanlı ve aktif bir bebeğiniz var sonuçta.

Bazı anne babalar bu ayda daha kolay yürümesi açısından bebeklerine yürüteç almayı uygun görseler de bu çok da uygun bir düşünce tarzı değildir. Zira yürüteçler bebeğinizin yürümesini kolaylaştırmak yerine yürümesini geciktirmesine yardımcı olabilir. Çünkü kalça kaslarını tembelliğe alıştırır, bebeğinizin yürüyebilmesi için kalça kaslarının güçlü olmasına ihtiyacı vardır.

Aşılar

luna6months152

Bebeğinizin bu aydaki aşıları aşağıdaki gibidir:

  • DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma Aşı 3. Doz
  • HEPATİT 3. DOZ
  • KPA 3.DOZ
  • OPV AŞISI Damlası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.