Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

6 Haftalık Gebelik

Yaklaşık 9 ay süreceği tahmin edilen gebelik, 3’er aylık dönemler halinde ve 3 dönemde incelenir. İlk 3 ayı ifade eden 1. üç aylık dönem yani 1. trimester döneminde, anne adaylarının %70’ine yakın kısmında, özellikle sabahları hissedilen bulantılar görülür. Kramp tarzı ağrılar, eğer beraberinde kanama yoksa önemli değildir. 2. trimester dönemi, gebeliğin 14 ve 26. haftalarını kapsayan, orta dönemidir. Bu dönemde anne adayının gebelik ve doğumla ilgili endişeleri azalır, yerini bebeğin gelişimindeki fiziksel değişikliklere duyulan merak alır. 3. trimester ise, 27. haftadan başlayarak doğuma kadar devam eder. Bu dönemde bebek 40-50 cm. boy ve 1300-2500 gr. ağırlığa ulaştığı için hareket kabiliyeti azalacak, anne adayı da iyice ağırlaşacaktır.

1. trimester içinde bulunan 6. haftada ise, embriyo biraz daha büyümüş, ultrasonografik görüntüleme yoluyla kolayca görülebilecek boyutlara ulaşmıştır. Bu dönemde gebeliğin çoğul gebelik olup olmadığı da artık anlaşılabilir. Normal yollardan oluşan gebeliklerin yaklaşık olarak % 1’i, ikiz gebeliktir. Tekil gebeliklere göre daha dikkatli takip edilmesi gereken ikiz gebelikler, ailesinde ikiz olan anne adaylarında, ileri yaşta gebeliklerde ya da 3’ten fazla doğum yapan kadınlarda daha sık görülür. Günümüzde giderek daha yaygın olarak kullanılan gelişmiş kısırlık tedavileri de, çoğul gebelik görülme sıklığını artırmıştır. Eskiden çoğul gebelikler fizik muayene ile saptanmaya çalışılıyor ve çoğu zaman yanıltıcı sonuçlar veriyordu. Günümüzde ise gelişen ultrasonografi teknolojisi sayesinde, gebeliğin 6. haftasından itibaren kolayca tanı konabilmektedir.

Annedeki Değişimler

6-hafta-anne

Hormonal değişikliklerin yoğun olduğu bu dönemde, anne adayında duygusal dalgalanmalar, bu hafta da devam edebilir. Fakat bebeğinizin kalp atışlarını duymak, size çok iyi gelecektir. Embriyoya yeterli alan sağlayabilmek için giderek büyüyen rahim, kasıklarda gerginlik, kasılma şeklinde hissedilen, adet sancısına benzer sancılara sebep olabilir. Yine aynı sebepten, idrar torbasına baskı artar, mesanenin kapasitesi azalır ve sık idrara çıkma şikayetlerine sebep olur. Bu normal bir durumdur fakat, idrar yaparken yanma şikayeti de varsa, hekime danışmakta fayda vardır. Bu dönemlerde bağırsak hareketlerinde değişiklikler olması da gayet normaldir. Kabızlık, en sık görülen şikayetlerdendir. Sıvı alımını artırarak, az miktarda ve sık aralıklarla beslenerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu veya başka herhangi bir sıkıntınızda, doktorunuza danışmadan, herhangi bir ilaç kullanmayın.

Asitli, gazlı, aşırı yağlı ya da baharatlı yiyeceklere bir süre ara vermek de faydalı olabilir. Devam eden ya da yeni başlayan bulantılarınız ya da kokulara olan hassasiyetiniz, beslenmenize engel teşkil ediyor olabilir. Hoşlanmadığınız şeyleri yemek zorunda değilsiniz. Bu dönemde kilo almanız zaten çok da beklenen bir durum değildir. Gebeliğin ilk 10 haftasında bir miktar kilo kaybı bile görülebilir. Zaten 14. haftaya kadar beklenen kilo artışı toplam 1 kilo kadardır ve yeterlidir. Artan kan dolaşımı sebebiyle göğüslerde hassasiyet hissedilebilir. Bir yandan da, doğumdan sonra bebeği beslemek için süt üretiminin başlaması ve göğüslerin de buna hazırlanması anlamına gelen bu durum da gayet normaldir. Lekelenme tarzı küçük kanamalar normal olmakla birlikte, aklınızda soru işaretleri kalmaması için bu durumu doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Yürüyüş yapmak gebelikte en güvenli ve faydalı egzersiz biçimidir. Hem gebeliğinizin hem de doğumun rahat geçmesine büyük yarar sağlar. Sıcak yaz aylarında, havanın daha serin olduğu sabah ya da akşam saatlerini tercih etmelisiniz. İçinde bulunduğunuz erken gebelik döneminde, rahmin büyümesiyle bacaklardaki toplardamar sitemine bası artar kanda varislere neden olabilir. Buna bağlı olarak bacaklarda da kramplar görülebilir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

6-hafta-bebek

Her bebeğin gelişim süreci aynı olmakla birlikte, hızı ve özellikleri farklılık gösterebilir. 6. haftada embriyo, yaklaşık olarak bir mercimek tanesi kadardır. Ultrason tetkiklerinde rahatlıkla görülebilir, hatta kalp atışları da duyulabilir. Döllenmeden 17 gün sonra başlayan organ gelişimi dönemi ( organogenez) neredeyse tamamlanmak üzeredir. Tek bir boru şeklinde gelişen kalbi, odacıklara ayrılmaya ve kan pompalamaya başlar. Bu da vücudunda kan dolaşımının başladığı anlamına gelir. İlerleyen haftalarda ciğeri oluşturacak olan dokular oluşmaya başlar ve bağırsaklar gelişir. Başlangıçta vücudunun dışında gelişmeye başlayan bağırsaklar, zamanla karın içindeki yerini alacaktır.

Bebeğinizin yüzünde yer alan göz, kulak ve burun yerleri bu dönemde belirmeye başlar. Vücudunun iki yanında yer alan, birer çıkıntı halinde kolları da bu günlerde oluşmaya başlayacaktır. Anne adayı fark etmese de, bebek bu dönemde sürekli bir faaliyet halindedir. Her bir hücresi ayrı ayrı, çok hızlı bir büyüme ve gelişme gösterir. Nöral tüp yavaş yavaş kapanmaya başlar hatta ön beyin tamamen kapanmıştır. Kafatası ve omurga da yine bu dönemde şekillenmeye başlar. Pek çok organın oluşmaya başladığı bu günlerde, zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakmış olmak çok daha önemlidir.

lifli gıdalar

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğinin 6. haftasındaki anne adaylarının şikayetlerinin başında, bağırsak hareketlerindeki azalma ve kabızlık gelmektedir. Bunun sebebi, düz kasların gevşemesine sebep olan ve döllenmeyle birlikte artan progesteron hormonudur. Yeterince lifli gıda tüketmeyen anne adaylarında, bağırsak kaslarının az çalışmasına bağlı olarak kabızlık gelişir. Yeterince sıvı tüketmek ve tam tahıllı, lifli gıdaları tüketmek bu şikayetlerin azalmasını sağlar. Lifli gıdaları tüketirken, geçmişteki beslenme alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer gebeliğinizden önce lifli gıda tüketiminiz azsa, birden bire artırmak, bu kez de aşırı gaz sorununa sebep olabilir. Doğrusu, lifli gıda tüketimini yavaş yavaş, vücudunuzu alıştırarak artırmaktır.

Son yıllarda değişen beslenme davranışları pek çok insanı ve hamile kadınları da, sağlıklı olduğunu düşündükleri bitki çaylarını bolca tüketmeye yöneltmiştir. Çevreden duyduğunuz ama güvenli olduğunu bilmediğiniz hiç bir ürünü kullanmayın. Bir şeyin bitkisel olması, onun güvenli ve sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu tür gıdaları tüketmenize sebep olan grip, soğuk algınlığı gibi bir şikayetiniz varsa da mutlaka hekiminize danışmalısınız. Bu dönemde basit bir ağrı kesici olduğunu düşünseniz bile, hekiminize danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Beslenme ihtiyacının arttığı bu dönemde, aşırı şeker ve yüksek yağ içeren besinler dışında, temel besin maddelerinin tamamı yeterli ve düzenli olarak alınmalıdır. Besleyici olmayan fakat buna karşılık ve kalorisi yüksek olan gıdalara karşı koymak, özellikle bu dönemde oldukça zor olsa da, mesafeli davranmalısınız. Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve bacaklarda görülen krampların giderilmesi için, süt ve süt ürünleri tüketimini bir miktar artırmak faydalı olabilir. Fakat büyüyen rahmin toplardamarlara yaptığı baskı sonucu ortaya çıkan kramplar ve varisler için kalsiyum desteği işe yaramaz. Bunun için, bacakları uzatarak dinlenmek, fazla ayakta kalmamak, bacak bacak üstüne atmamak gibi basit önlemler alabilirsiniz.

Düzenli hekim kontrollerinizde, doktorunuz zaten tansiyonunuzu takip ediyordur. Yine de ellerinizde ve yüzünüzde şişme hali fark ederseniz, bunu hekiminizle paylaşın. Hekiminiz, gebelikte yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen ve halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak isimlendirilen preeklampsi hastalığına yönelik inceleme yapmak isteyebilir. Ultrasonla görüntüleme tetkikleri bu aylarda pek çok ciddi komplikasyona sebep olabilecek durumların erken tespiti için çok önemlidir. Bazı anne adayları haklı olarak, bebeklerine zarar verebileceği düşüncesiyle, ultrason muayenelerinden çekinmektedirler. Hekimler de zararlı olduğu yönünde herhangi bir veri olmadığı halde, tedbiri elden bırakmamak adına, gerekli olmadıkça gebeliğin ilk 10 haftasında ultrasonla inceleme yapmaktan kaçınırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.