Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

7 Aylık Bebek Gelişimi

İnsanoğlu yaşamının her evresinde sürekli bir öğrenme çabası içindedir. Yedinci ayına giren bebeğiniz de doğduğu andan itibaren bir çok şey öğrenmiş durumda. Yedinci ay ve yedinci aydan sonraki zamanlarda artık bebeğinizin gelişim ve fiziksel olarak büyüme hızı artacak, bundan önceki aylarda rahatlıkla takip edebildiğiniz bebeğinizin bazen hızına yetişemeyeceksiniz.

Dinleme ve İlgi

_mg_2292

Bebeğiniz kendi ismine karşı duyarlı olduğu için, ismiyle seslendiğiniz zaman başı dönük bile olsa size bakar. Yedinci ayına giren bebeğiniz, özellikle yetişkinleri izler, gördüklerini taklit etmeye başlar, artık aranızdaki iletişimde artmıştır. Bebeğiniz öğreniyor olma iç güdüsüyle ona kızıp veya sevdiğinizi anlar buna göre tepki gösterir. Ağlamaktan ziyade kızdığınızda öğrendiği seslerle siz karşılık verecektir ya da sevdiğiniz de gülücüklerinin yanına sevimli sesler ekleyecektir.

Bebeğiniz gördüğü renkli resimler ile de ilgilenmeye başlaması yedinci ayında daha belirgin hale gelecektir. Yabancı ve ailedeki kişileri ayırt edebilecektir. Yabancılar yanına yaklaştığında ağlayarak tepki vermesi normaldir. Saklambaç oyunu en çok ilgisini çeken oyundur.

Hayvan seslerini taklit etmektense büyük keyif alacaktır. Ayna da kendisini göstermeniz değişik hareketler yapmanızın, burnunu, ağzını, kulaklarını, saçlarını göstererek isimlerini söylemeniz, görsel olarak organlarını tanımasına yardımcı olacağı gibi, daha sonra sorduğunuzda rahatlıkla kulakların nerede dediğinizde kulaklarını, saçların nerede dediğinizde saçlarını, burnun nerede dediğinizde burnunu gösterecektir.

Anlama

4_1_7_month_7_290x415

Bebeğinizi yemek yerken, nerede yemek yiyiyorsanız, ailece yemek yendiğini anlaması açısından bebeğinizi de yemek yediğiniz yere alıp birlikte oturmanız sofra adabı konusunda en iyi yöntemdir. Bırakın döke saça da yese kendisi yemeyi öğrensin. Yemek yedirmek için peşinden koşturup bunu oyun haline dönüştürmemek sizin elinizdedir.

Yedinci ayına giren bebeğiniz ayak parmaklarını emdiği için mikrop kapabilir endişesini taşımayın, çünkü kendi başlarına yürümeye başlayana kadar bebeklerin ayakları da en az elleri kadar temiz ve hijyendir.

Yedinci ayında olan bebeğiniz artık çözüm yolları da üretmeye başlamıştır. Örneğin çarşafın üzerinde duran oyuncağını ulaşamayacağını anladığında çarşafı çekerek oyuncağını alabilir, bu sizler için basit gibi görünür ancak, bebeğiniz için oldukça önemlidir. Kendi başına bir şeyi başarmanın keyfini çıkarmasına izin verin. Koltuğun altında ucu görünen oyuncağını da tanıyabilir, almak için müdahalede bulunacaktır. Almak istediği oyuncak veya nesne için asla pes etmez. Siz izleyici olup kendine zarar verecek durumlarda yardım etmeniz daha uygun olacaktır.

Sesler ve Konuşma

7-months-old-baby-girl

Yaptığınız şakaları anlayan bebeğiniz, size şakayla karşılık verecektir. İstemediği bir şeyi yapmak zorunda olsa bile direnecektir burada sizin kararlılığınız ön plana çıkıyor. Bebeğiniz kendisine zarar verecek durumları bilemez, bebeğinizde korku duygusu olmadığı için zarar verici durumlarda kesin ve net bir şekilde hayır demeniz bebeğinizi durduracaktır.

Yedinci ayındaki bebeğiniz, dikkatini toplamayı başardığı için detaylar ile de ilgilenmeye başlayan bebeğiniz kendi yaptıklarının sonuçlarını da algılayacaktır. Yere düşen minik bir kırıntı parçasını görüp parmaklarıyla almaya çalışacak, belki de ağzına götürecektir. Bunun yanlış olduğunu anlatıp hayır demeniz, bir daha yerde bulduğu şeyleri ağzına götürmemeyi öğrenecektir. Oyuncağının üzerindeki renkleri, resimleri parmaklarıyla gösterip kendi anlatım tarzıyla size sorabilir. Anlayacağı şekilde anlatmanız, öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Sosyal Yetenekler

31_istock_62528308

Bebeğiniz fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimindeki aşamaları takip etmede zorlanabilirsiniz. Gözünüzün önünde olduğu için fark edemediğiniz gelişimleri ve değişimleri daha küçük aydaki bir bebeğin yanına gelmesiyle şaşırabilirsiniz.

Büyüyen bebeğinizin dünyası da büyümeye başladı. Bebeğiniz artık emeklerken ellerinden de yardım alarak kendisini kaldırıp ayakları üzerinde durmaya çalışacaktır. Almak istediği bir şeye uzanırken adımları da ona göre ilerleyeceği için el ve ayak koordinasyonunu sağlamayı başaracaktır. Hareketlerindeki kontrolü sağladıkça kendine olan güveni artacak, bu da bebeğinizin mutlu olmasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin altıncı ayda başlayan sizden ayrılma korkusu, yedinci ayında kendisini daha çok belli etmeye başlamıştır. Eğer çalışan biriyseniz ya da bebeğinizden bir süreliğine de olsa ayrılmak zorundaysanız size tavsiyemiz, gitmeniz gerektiğini ve geleceğinizi söylemeniz ve bebeğinizi sevdiği bir yakınınıza bırakmanız az da olsa bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Bebeğinizi bırakacağınız kişiyle daha önceden zaman geçirmiş olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda bebeğinizi emanet edeceğiniz kişiye bebeğiniz ile ilgili bilmesi gerekenleri söylemeniz gerekir. Çünkü tüm gün bebeğiniz ile kalacağı için sevdiği, sevmediği, tuvalet ve uyku zamanlarını, alerjisi olan bir şey varsa ki; bu gıda olabildiği gibi eşyalara karşı da alerjisi olabilir, bakan kişinin bilmesi gereken konulardır. Siz ayrılırken oyununa devam ediyor, ağlamıyorsa ben gidiyorum, tekrar geleceğim demeniz yeterlidir.

Bebeğiniz altıncı ayda dişlerini çıkarmadıysa bu ayda çıkarabilir. Diş çıkarması bu ayda da gerçekleşmiyorsa endişelenecek bir durum yoktur, bir buçuk yaşına kadar zaman vardır. Bunda da endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bebeğiniz fiziksel olarak biraz daha büyüdüğü için muhtemelen küvetini de büyütmeniz gerekecektir. Su ile oynamayı çok seven bebeğinizi hiçbir zaman yalnız bırakmayın gerek küvetinde gerek banyo yaptırırken. Çok hareketli olduğu içinde elinizden kayabileceğini lütfen unutmayın. Bebeğinizin cildi, teni henüz çok yeni olduğu için size normal gelen suyun ısısı bebeğinizi yakabilir, sıcaklığı dirseğiniz ile ayarlayabilirsiniz. Banyo çıkışında üşümemesi içinde havlu ve giysilerini önceden hazırlayabilir, çabuk bir şekilde kurulayıp giydirebilirsiniz. Bebeğiniz için banyo yapmak hoş bir durum değilse, bunun nedeni ıslak olması ve üşüyor olmasıdır. Banyo yaptırdığınız ortam ne kadar sıcak olsa da banyo yapan bebeğiniz sizin rüzgarınızdan bile üşüyebilir.

Diğer Değişiklikler

Her bebeğin yürümeye başlama aşaması farklıdır. Bazı bebekler emekledikten sonra yürümeye başlarken bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlayabilir. Bazı bebekler önceleri geriye doğru daha rahat emeklerken sonradan ileriye doğru gitmeye başlayabilir. Bu tamamıyla çocuğun yapısıyla alakalıdır. Kendisine nasıl kolay geliyorsa o şekilde emekleme ve yürümesini gerçekleştirecektir. Sonunda da doğru olan şekli bulacaktır. Onun için merak edilecek, tedirgin olacak bir durum yok.

best-interative-toys-for-7-month-old-boys

Bebeğiniz yedinci ayında korku ile merakı aynı anda yaşamayı da öğrenecektir. Kapalı olan bir şeyin ardındakini merak ederken, sizden de ayrılma korkusu vardır. Bu yüzden merak ettiği şeye ulaşabilmek adına sık sık ardına dönüp bakacaktır, orada olup olmadığınızı kontrol etmek amacıyla. Ev hanımı iseniz bebeğinizin sizden ayrılma korkusunu yaşamaması için sık aralıklarla kendinizi gösterip bebeğinizin endişesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeğiniz artık tek başına oturabilmeyi başarıyordur, ilk önceleri yana düşerek ellerini kullanarak doğrulduğunda, ellerinin desteğini öğrenecektir.

Yedinci ayındaki bebeğinizin uykusunu düzene oturmuş sayılır, diş çıkarma, seyahat zamanları ve hastalık zamanları dışında. Gün boyunca yorulan bebeklerin bir kısmı rahatlıkla uyurken, bazı bebekler için yorgunluk daha fazla hareket ekmek demektir. Uyku saatleri geldiğinde yorgunluğun hareket getirdiği bebeklere için anne babalara tavsiyemiz, bebeğinizin uyku zamanı geldiğinde oyunlarına sınır koyabilir, uykusunu dağıtacak sesleri en aza indirgeyebilir, sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sakinlik için başını okşamak, sırtını veya ayaklarını ovuşturmak iyi gelecektir. Bu hareketler bebeklerin çok hoşlandığı hareketlerdir. Bebeğiniz gece ağlayarak uyanabilir, bu gibi durumlarda kucağınıza almadan yanına uzanın ve uyumasına yardımcı olun, aksi takdirde uykusu dağılacak tekrar uykuya dalması zaman alacaktır. Bunun dışında oyun oynamasına izin verirseniz gece uykusu bölündüğünde, gece ile gündüzü ayıramayacağı gibi bebeğinizin uyku düzeninin bozulması sizi ve bebeğinizi oldukça huzursuz edecektir.

Aşılar

Bebeğinizin bu ay için aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.