Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

7 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 7. haftasına gelindiğinde artık her türlü tetkik yöntemiyle yeri ve durumu kolayca saptanabilen embriyo, eni ve boyu ile ölçülebilir boyutlara ulaşmıştır. Bebekte pek çok organın taslakları oluşmuş, kol ve bacak çıkıntıları belirmiş, yüzü seçilir hale gelmiş, kalp basit de olsa kan pompalamaya başlamış, nöral tüp kapanmıştır. Bu hafta bebeğin beyin ve sinir sisteminde çok önemli gelişmeler olmaya başlar. Anne adayında ise, sırt ağrıları, sabah bulantıları, memelerde hassasiyet gibi erken gebelik belirtileri ortaya çıkmış ya da hala devam ediyor olabilir. Yine bu günlerde gebeliğin tekil ya da çoğul gebelik olduğu da belli olur.

İnsan hayatının en önemli dönüm noktalarından biri olan gebelik süreci aynı zamanda, kadını ve erkeği hayatlarının başka bir aşamasına taşıyan bir süreçtir. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak; çok daha güzel olacaktır. Hamileliğin her aşamasında eşlerin birlikte hareket etmesi, erkeklerin de sürece dahil edilmesi, sorumlulukların paylaşılması, ilişkilerin sağlığı açısından önemli olduğu gibi, bebeğin ruhsal gelişimi bakımından da son derece faydalı olacaktır.

Annedeki Değişimler

Aslına bakılırsa, bu hafta da annede gözle görülür bir değişiklik yoktur. Bir miktar kilo artışı gözlenebilir belki ama, karında bir büyümeden söz edebilmek için henüz çok erkendir. 16. hafta civarında fark edilir hale gelecek olan karın büyümesi, anne adayları için önemli bir gelişme olarak beklenmektedir. Bazı anne adaylarında mide bulantısı ve buna bağlı olarak beslenmede azalmayla birlikte kilo kaybı bile görülebilir.

Progesteron hormonunun etkisiyle görülen kabızlık, göğüslerde hassasiyet, kokulara karşı duyarlılık, bazı besin maddelerine duyulan aşırı istek gibi erken gebelik belirtileri yanı sıra, bazı anne adaylarında, ciltle ilgili şikayetler de ortaya çıkabilir. Hormon artışına bağlı olarak özellikle yüzde ve kollarda görülen koyu renkli lekeler ya da sivilce oluşumları ciltle ilgili en sık rastlanan şikayetlerdendir. Işıkla temas ettiğinde daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkan, gebelik maskesi olarak da isimlendirilen lekelerin sebebi tam olarak bilinmese de, hormonların pigmentler üzerindeki bir etkisi olduğu düşünülmektir. Güneşli havalarda dışarı çıkmadan bir süre önce, koruyucu bir krem sürmek faydalı olabilir. Hangi kremin sizin için daha uygun olduğunu, yine hekiminize danışmalısınız.

7.hafta

Dışarıdan bakıldığında hala hamile olduğunuzu gösteren bir belirti yoktur. Gerçi anneler, teyzeler bu konuda çok ileri görüşlüdür. Muhtemelen bebek sahibi olmanızı çok istediklerinden ve artık vaktinin geldiğini düşündüklerinden olsa gerek; bel kıvrımınızdan ya da kalçalarınızdaki hafif bir dolgunluktan hamile olduğunuzu anlar hatta sizin daha haberiniz yokken, size gebeliğinizi müjdeleyebilirler.

Bu dönemde 1-2 kilo almış ya da bulantılardan ötürü 1-2 kilo vermiş olabilirsiniz, bu endişelenecek bir durum değildir. Özellikle sabah saatlerinde görülen bulantılar devam ediyorsa, tuzlu atıştırmalıklar işe yarayabilir. Memelerde büyüme, halsizlik, sık idrara çıkma ve kabızlık şikayetleri de son derece normaldir. Mide ve yemek borusunda yanma şikayetiniz varsa, özellikle yatmadan önce asitli gıdalar tüketmekten kaçının. Kabızlığınız için de lifli gıda tüketimini artırma yoluna gidebilirsiniz.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Ortalama olarak 10 mm. boy ve 1 gr. ağırlığa ulaşan ve yüzünde gözleri, ağız,burun ve kulak yerleri artık açıkça seçilebilen bebekte, kol ve bacak filizleri de giderek büyümektedir. İnce bir tabaka halinde deri oluşumu başlar. Lenfleri taşıyan sistem oluşmaya başlar. Kalp 2 bölüm halinde çalışmaya ve kan pompalamaya devam etmektedir. Dakikada 150 kez atış yapabilen kalbin sesi, ultrason tetkiklerinde rahatlıkla duyulabilir. Fakat bu hafta bebekte en şaşırtıcı gelişim beyin ve sinir sisteminde görülür. İnsanda sinir sisteminin gelişimi doğumdan sonra da devam eder ve 15-18 yaşına kadar sürer.

Gebeliğin 7. haftasında beyinde 3 ana bölüm oluşur ve beyin hücreleri, diğer organları meydana getiren hücrelerden çok daha hızlı çoğalırlar.  Embriyo artık organ taslaklarının oluştuğu “organogenez” safhasından “histogenez”  safhasına, yani hücresel gelişimin hız kazanacağı evreye geçer. Organogenez evresinde meydana gelen nöral tüp etrafında, germinal matriks adı verilen kimyasal alanda pek çok değişimler ortaya çıkar. Gebeliğin sonlarına doğru ortadan kaybolacak olan bu alanda, sinir hücreleri (nöronlar) oluşur ve hızla farklılaşırlar. Beyin ve vücudun diğer tüm sistemleri arasında bilgi alışverişini sağlayacak olan bu nöronlar, uzmanlaştıkları bölgelere bu kimyasal alandan dağılırlar. Annenin sağlıklı beslenmesi ve huzurlu bir hayat yaşaması, gebeliğin bu erken dönemlerinde beynin gelişimine olan etkisi sebebiyle de çok önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekte nöral tüpün kapanması, içinde bulunduğunuz bu hafta içinde gerçekleşir. Beyinden başlayıp sırt boyunca aşağı kadar inen ve tüm sinir bağlantılarını içine alan bu yapının gelişimi, bebeğin sağlıklı gelişimi bakımından, yakından takip edilir. Anne adayının beslenmesinin bu dönemde çok daha önemli olmasının sebebi de budur. Hala yapılmadıysa toksoplazma, tiroid, kan sayımı gibi gebelikle ilgili rutin testler bu hafta yapılmalıdır.

Tek hücreli bir parazit olan toksoplazma gondii adlı parazitin neden olduğu toksoplazma hastalığı, herhangi bir insanda sıradan bir grip gibi geçirilebilir ama gebeliğin ilk üç ayında, anne karnındaki  bebek için oldukça tehlikeli bir durumdur. Çiğ et ve şarküteri ürünlerinden ve kedilerin dışkılarından, ağız yoluyla bulaşan virüs, bebeğin sinir sistemi gelişiminde tahribatlara yol açar. Hayvan dışkısı sebze ve meyvelerin yetiştiği toprakta da bulunduğundan, bunları çok iyi yıkamalı ve bu işlem tedbir olarak eldivenle yapılmalıdır. Nezle ya da grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, mevsimlere de bağlı olarak, gebelikte sıkça karşılaşılan hastalıklardır. Çoğu zaman yeterince dinlenerek ve bol sıvı tüketerek bu hastalıkları atlatmak mümkündür.

Gebelik boyunca pek çok durumda, herhangi bir ilaç kullanmak ihtiyacı hissedebilirsiniz. Örneğin sırt ağrılarınız ya da bacaklarınızdaki kramplar, mide bulantınız ya da reflü, cildinizde meydana gelen değişimler sizi çok rahatsız ediyor olabilir. Bebeğin gelişimine nasıl bir etki yapacağını bilmediğiniz hiç bir ilacı kullanmayın. Aynı şekilde, kimyasal maddeler içeren kozmetik ürünlere de mesafeli yaklaşmalısınız. Piyasada organik olduğunu iddia eden pek çok ürünle karşılaşmak mümkün. Fakat bir ürünün sözde “organik” olması, zararsız olduğu anlamına gelmeyeceği gibi, sizin derdinize çare olacağı anlamına da gelmez. Sürülerek kullanılan krem ya da solüsyonların deri tarafından emilerek kana karışmaları, ağızdan alınan ilaçlara nazaran daha azdır. Fakat yine de temkinli olmanızda fayda var.

Gebelikte hafif egzersizlerin önemi günümüzde çok daha net ortaya çıkmıştır. Bebeği karnınızda taşırken, doğum sırasında ve doğumdan sonra ihtiyacınız olan kas gerginliğine bu egzersizler sayesinde ulaşabilirsiniz. Sanıldığının aksine yorgunluk değil enerji veren bu egzersizler size aynı zamanda rahat ve kaliteli bir uyku da kazandıracaktır.

Gebelik sırasında uygulanan fiziksel aktiviteler konusunda yapılan bilimsel araştırmalar, bu faaliyetlerin erken doğum riskini azalttığını, doğum süresini kısalttığı ve kolaylaştırdığı, kilo kontrolüne yardımcı olduğu, bebeğin zeka gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yürüyüş ve yüzme, hamileyken yapabileceğiniz en masrafsız ve en faydalı egzersizlerdir. Henüz erken olmakla birlikte, karında büyümeye bağlı olarak oluşacak çatlaklar için şimdiden önlem almaya başlayabilirsiniz. Yüksek oranda genetik özelliklere bağlı olan derinin esnekliği, bol sıvı tüketerek artırılabilir. Nemlendiriciler ya da çatlak engelleyici kremler de kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.