Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

7 Madde ile Çamaşırları Evde Kurutmanın Zararları

Özellikle soğuk kış günlerinde çamaşır yıkamak, daha sonrasında o çamaşırları kurutmak biraz zorlu olabiliyor. Kış nedeniyle zaten kıyafetlerin hepsi kalın oluyor, yünler suyu çekiyor, adeta kurumamak için inat ediyorlar. Balkondaki çamaşır ipine assanız soğuktan kurumuyor hatta çok soğuk yerlerde çamaşırlar buz tutup kırılabiliyorlar. Birçok kişi de mecburen çözümü evin içerisindeki sıcak alanlara, bir çamaşır teli yardımıyla çamaşırları sermekte buluyor. Sığmadığında kaloriferlerin, sobaların üzerine asılan ıslak kıyafetler de cabası oluyor. Ama birçok uzman bunun insan sağlığı için aslında son derece zararlı etkileri olduğunu iddia ediyor. Biz de bu yazımızda sizler için odanın içerisinde ıslak çamaşır olmasının insan sağlığını nasıl etkilediğini ele aldık. Gelin çamaşırları neden odada tutmamamız gerektiğine ve onun yerine neler yapılabileceğine beraber göz atalım.

1. Küf İçin Uygun Ortam Sağlıyor

Odada bulunan ıslak çamaşırlar aslında canlı birer organizma olduğu için çoğu kişi tarafından bilinmeyen küflerin oluşumu için en uygun ortamı hazırlıyor. Hele ki kalorifer radyatörüne konan çamaşırlar çok kısa sürede odanın nemini %30’a kadar çıkartabiliyor. Bu durum sadece küfün değil daha başka birçok canlının yaşaması ve çoğalması için de en uygun ortamın sağlandığı anlamına geliyor. Küf mantarlarının üremeleri ve yaşamaları için gereken en önemli iki etken ısı ve nemdir. Zaten kalorifer ya da soba yanan evlerin ne kadar sıcak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir de radyatörün üzerine konan çamaşırdan nem geldi mi? İşte küf mantarına davetiye çıktı.

2. Sadece Küf De Değil

Biz onları görmüyor olsak bile aslında evimizi milyonlarca mikroorganizma ile paylaşıyoruz. Mite ismi verilen canlılar genellikle insanların yattığı yataklarda, insan vücudunun ısısı ve gece terleme ile oluşan nem sayesinde var oluyor. Buna bir de çamaşır asılması ile ortaya çıkan odanın nemi eklenince kendinizi mikroorganizmalardan korumanız daha da zorlaşıyor.

3. Bu Mikroorganizmalar Alerji Yapıyor

Mite’lardan tutun da küfe kadar, odamızda bizimle beraber yaşayan bu mikroorganizmalar insan sağlığı için son derece tehlikeli. Sürekli bu canlılarla beraber olmak ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabiliyor. Bunların başında sürekli hapşırma, göz sulanması ve öksürük gibi belirtileri olan alerjiler geliyor. Odanızda küf bulunması demek bu küflerin ürüyor olduğu anlamına gelir. Üreyen küf mantarları havaya sporlarını dağıtıyor ve bu sporlar insanların solunum yollarına yapışabiliyor. Doğal olarak solunum yolu rahatsızlıkları baş göstermeye başlıyor.

4. Faturanızın Kabarmasının Sebebi İçeride Kuruyan Çamaşırlar Olabilir

Bir makina dolusu ıslak çamaşırın yaklaşık 2 litre kadar su içerdiği düşünülmektedir. Bu 2 litre su ısınarak havaya karışır ve neme dönüşür. Bu da odanın hem nemlenmesi hem de ısısının düşmesi anlamına gelir. Doğal olarak ıslak çamaşırlar nedeniyle soğuyan odayı ısıtmak için daha fazla enerji harcar, daha fazla yakıt yakmak zorunda kalırsınız. Isınma yönteminiz ne olursa olsun oda içerisinde kuruttuğunuz çamaşırlar faturanıza yansıyacaktır.

5. Yumuşatıcılara Dikkat

Hepimiz çamaşırlarımız makineden çıktığında mis gibi koksun, yumuşacık olsun istiyoruz ve bunun için doğal olmayan tamamen kimyasal bazı maddeler kullanıyoruz. Zaten yumuşatıcıların birçok kişide alerji yaptığı bilinen bir gerçek ama ıslak çamaşırları odada kuruttuğunuzda yumuşatıcının da suyla beraber havaya karıştığından haberiniz var mıydı? Bunun en basit negatif etkisi mis gibi kokan çamaşırlarınızın daha dolaba kaldırmadan kokusunun kaçmasıdır. Bununla beraber havaya karışan yumuşatıcının solunması ve akciğerlerimize kadar gitmesi en ağır etkilerinden biri olabilir. Yani bilim adamlarına göre odada çamaşır kurutmak resmen kimyasal madde solumak anlamına geliyor.

6. Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Bağışıklık sisteminizin etkilenmesinden nefes darlığına kadar birçok rahatsızlık belirtisinin nedeni aslında oda içerisinde kuruttuğunuz çamaşırlar olabilir. Özellikle astım hastalarının bulunduğu odalarda çamaşır kurutmak çok büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Düzenli olarak çamaşırların asıldığı nemli bir ortamda bulunmak, ilerleyen zamanlarda Aspergillosis ismi verilen hastalığa bile neden olabilmekte. Bu hastalık, küf mantarının akciğerlere yerleşmesi ile göğüs ağrısı, şiddetli öksürük, ateş ve nefes tıkanması gibi belirtilerle kendini gösterir. Müdahele edilmezse son derece öldürücü bir hastalık da olabilir.

7. En Sağlıklısı Dışarıda Kurutmak

Uzmanlar, ıslak çamaşırların insan sağlığını tehdit etmemesi için en sağlıklı yöntemin çamaşırları dışarıda kurutmak olduğunu söylüyor. Hem enerji tasarrufu hem de insan sağlığı açısından ele alınan konuda yine eski yöntemler tercih edilmelidir sonucuna ulaşılıyor. Bununla beraber kışın çok soğuk geçtiği illerde kurutma makinası kullanmak da seçenekler arasında. Uzmanlar kurutma makinası kullanmanın, odaya serdiğiniz ıslak çamaşırların nemi nedeniyle arttıracağınız yakıt tüketiminden çok daha ucuza geldiğini söylüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.