Geçmişten günümüze makyaj trendleri değişmeye devam ediyor fakat makyaj sevgimiz asla değişmiyor. Birçok insan makyajı kendine uyarlayarak bir sanata çeviriyor, kimimiz ise sadece günlük birkaç parça makyaj malzemesi kullanarak hafif makyajlar yapıyoruz. Yaptığınız makyaj nasıl olursa olsun cildimizin bundan etkilendiğinin hepimiz farkındayız ama detayları biliyor muyuz? Biz de bu yazımızda makyajın cildinize nasıl etki ettiğini, ne gibi değişikliklere yol açtığını ve zararlı etkilerden en doğru şekilde nasıl kurtulabileceğinizi sizler için ele aldık.

1. Siyah Noktalar

Hafif bir makyaj yaptığınız için gözeneklerinizin tıkanmayacağını ve siyah nokta oluşmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ister ağır fondötenler kullanmış olun, isterseniz son yılların modası hafif BB kremlerden sürmüş olun, uyguladığınız ten ürünü gözeneklerinize dolacaktır. Bu da gözenekleriniz çok iyi temizlenmediği sürece siyah nokta oluşumuna hazır olmalısınız demektir. Makyaj nedeniyle oluşan siyah noktalardan kendinizi korumak fondötenin altına iyi bir baz uyguladığınızdan ve makyajınızı pamuk ya da mendille değil yıkayarak çıkardığınızdan emin olun. Çünkü makyaj temizleme mendilleri ya da pamukla uygulanan ürünler tamamen gözeneklerin içerisine giremez ve bütün makyaj kalıntılarını temizleyemez. Bu da gözeneklerde biriken makyaj kalıntılarının, yağ ve kir ile birleşip siyah noktalar oluşturması anlamına geliyor.

2. Beyaz Noktalar

Kimi zaman cildinizde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Tıpkı ufak beyaz beyaz pütürcükler gibi. Minik birer yağ bezesi olan bu beyaz noktalar aslında yukarıda bahsettiğimiz siyah noktaların üstü kapalı olan halleridir. Makyajla tıkanan gözenekler beyaz noktalara dönüşebilir. Bu nedenle makyajınızı çok ama çok iyi temizlediğinizden emin olmasınız. Özellikle beyaz nokta oluşan bölgelere uygun tonikler ve makyaj temizleme jelleri uygulayabilirsiniz.

3. Sivilceler

Makyajın, cildinizi daha az ya da daha fazla etkilemesinin bir diğer sebebi de cilt tipinize uygun malzemeler kullanmıyor oluşunuzdan kaynaklanabilir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa ve buna rağmen yağlı bir fondöten kullanıyorsanız sivilcelenme yaşayabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri budur. Hele ki cildinize uygun olmayan bu makyaj ürünlerini iyice temizlemezseniz ertesi sabah bir kaç sivilce ile uyanmaya hazır olun. Makyajdan etkilenmeyen pürüzsüz bir cilt için öncelikle yağlı cildinizi matlaştırıcı bir baz ile makyaja hazırlayabilir daha sonrasında ya  içermeyen su bazlı bir fondöten kullanarak harika sonuçlar alabilirsiniz.

4. Pul Pul Dökülme

Fondöten sürdünüz ama bir baktınız ki fondöten yüzünüzde alacalı bir hal aldı, resmen cildinizdeki pürüzleri görebiliyorsunuz. Bu durum çoğu zaman kuru bir cildin habercisidir. Makyaj malzemeleri cildinizin yüzeyini kapatır ve hava almasına engel olur. Doğal ortamı değişen cildin pH oranı da etkilenir ve cilt kolaylıkla kuruyabilir. Erken yaşta cildinizin kırışmasını istemiyorsanız cildinizin pH dengesini ve nem oranını dengeli tutmalısınız. Bunun için eğer kuru bir cildiniz varsa yoğun nemlendiricileri, yağlı ama yine de pul pul olan bir cildiniz varsa su bazlı nemlendiricileri ve kuru yağları tercih edebilirsiniz.

5. Enfeksiyon

Eğer makyaj malzemelerinizi düzgün kullanmazsanız sivilce ve siyah noktalardan çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların başında gözlerde ortaya çıkabilecek iltihaplanma geliyor. Peki bu nasıl ortaya çıkıyor. Özellikle kullandığımız maskara ve göz kalemlerini başka birinin daha kullanmasına izin veriyorsak ya da kullanım ömürlerini tamamlamış olmalarına rağmen kullanmaya devam ediyorsak enfeksiyon kapmak kaçınılmazdır. Özellikle maskaralar kapalı bir ortamda tutulduğu için genellikle 6 ay sonrasında ömürlerini tamamlarlar. Bu süreden sonra maskarayı kullanmanız enfeksiyona davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

6. Ciltte Yanma, Kaşıntı Gibi Belirtiler

Diyelim ki yeni bir ürün aldınız ve ilk kez kullanacaksınız. Ürünü cildinize uyguladıktan bir süre sonra cildinizde, gözünüzde, dudaklarınızda ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi etkiler gözlemlemeye başladınız. Bu büyük ihtimalle alerjiniz olan bir ürün kullandığınız anlamına gelmektedir. Alerjilerinizi bilmeden yaptığınız kozmetik alışverişleri sonucunda böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Daha sonrasında aldığınız ürünlerin içeriklerini okumaya dikkat etmelisiniz. Birçok kişinin hassas ve alerjik cildi olabilir, bu nedenle bu duruma çok sık rastlanılmaktadır ama dikkatli olmakta fayda var.

7. Doğru Makyaj İçin En Önemli Adımlar

Cilt tipiniz ne olursa olsun nemlendirici kullanmayı asla unutmamalısınız. Kullanacağınız nemlendiriciyi cildinizin besini olarak düşünün, o olmadan cildiniz yaşayamaz. Ayrıca her zaman ama her zaman makyajınızı iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Gece makyajla uyumak gibi hatalara asla düşmemelisiniz. Hem yastık kılıflarınız makyaj izi olacak hem de bir kaç sivilce ve iltihaplı bir gözle uyanma ihtimaliniz artacaktır. Makyaj temizleme mendilleri kimi zaman kullanışlı olabilir ama imkanınız varsa yüzünüzü iyice yıkamanızı tavsiye ederiz. Cildinizin makyajdan daha az etkilenmesi için makyaj ile cildinizin arasında bir bariyer koymayı unutmayın yani baz kullanın. Makyaj malzemelerinin arkasında yazan 6M, 12M, 18M gibi ibareleri dikkate alın. Bu rakamlar size aldığınız ürünün açıldıktan sonra ne kadar ay kullanılabileceğini göstermektedir. Bu sürenin dışına çıkmayın. Bu birkaç basit kuralı uygularsanız cildinizin makyajdan etkilenmesini minimuma indirebilir ve pürüzsüz cildinizin keyfini çıkarabilirsiniz.