Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

7 Madde ile Sindirim Sistemimizin Duygularımızla Bağlantısı

Yapılan araştırmalar şok edici bir gerçeği gözler önüne seriyor. Aslında beynimiz ve bağırsaklarımız birbirlerine çok benziyor! İnanılması güç olan bu gerçek, bundan yıllar önce, 19. yüzyılın ortalarında Alman bir nörolog olan Dr. Leopold Auerbach tarafından ortaya çıkıyor. Bağırsaktan aldığı bir örneği mikroskop altında inceleyen bilim adamı büyük şok yaşıyor çünkü iki kas tabakası arasına gizlenmiş iki katmanlı, sinir hücrelerinden oluşmuş bir iletişim ağına rastlıyor. Bağırsaklar sadece besinlerin sindirilip vücuda aktarılmasında rol oynamıyor, her gün vücudumuza aldığımız milyonlarca mikroorganizmadan bizi koruyor, tuz oranı ve su miktarı gibi değerleri ayarlayarak sindirim sistemini kumanda ediyor. Ayrıca sempatik ve parasempatik sinir iletim maddelerinin, uyarıcı hormonların ve koruyucu salgıların hassas dengesini de kontrol eden bağırsaklar adeta ikinci bir beyin gibi görev yapıyor. Biz de bu yazımızda sindirim sistemimiz ve duygularımız arasında nasıl birer bağlantı olduğunu sizler için ele aldık. Gelin vücudumuzun ilginç çalışma mekanizmasını beraber inceleyelim.

1. Yaşadıklarımız Sindirim Sistemimizi Nasıl Etkiliyor?

Sindirim sistemimizdeki iletim ağı orada boşu boşuna bulunmuyor. Aslında beynimiz ve sindirim sistemimiz biz farkında olmasak bile sürekli iletişim halinde. Yani beyninize negatif etkisi olan her şeyin aslında sindirim sisteminizi de etkilediğine emin olabilirsiniz. Ayrıca yediğimiz bir besini sindiremediğimizde ruh halimizin de kötü bir şekilde etkilendiğini fark etmişsinizdir. Ya da heyecanlandığınız da tuvalete gitmeniz gerektiği oluyor mu? İşte bütün bunlar aslında sindirim sisteminin ne kadar karmaşık ve en az beyin kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

2. Stres En Önemli Etkenlerden

Diyelim ki günlük hayatınıza devam ediyorsunuz ve hiçbir problem yok. Aniden işyerinizde sizi strese sokacak bir durum yaşanıyor. Midenizin altüst olduğunu hissedebiliyorsunuz değil mi? Bu aslında tamamen doğal bir dürtü. Vücudunuz kendini stresli bir duruma hazırlıyor ve aslında o ortamdan kaçıp gitmek istiyor. Bu nedenle sindirimi ikinci plana atıp hayatta kalmaya odaklanıyor. Yaşadığınız bu stres sadece o anda kalmazsa, uzun süreler boyunca devam ederse sindirim problemleri yaşamanız kaçınılmaz bir durum çünkü vücudunuz hala sindirimi ikinci planda tutuyor bu da size zarar veriyor.

3. Anksiyete ve Üzüntü De Bir Sonraki Sırada

Sürekli endişeli, heyecanlı ya da üzüntülü bir ruh hali içerisinde olmak sindirim sisteminizi etkiliyor. Sindirim sisteminizin kötü olması sizi ruh halinizi daha kötüleştiriyor. Bu durum böyle bir kısır döngüye giriyor ve arada zarar gören siz oluyorsunuz. Yapılan araştırmalar bağırsaklarda omurgadan bile daha fazla nöron yani sinir hücresi bulunduğunu göstermiştir. Bu nedenle fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için daha dikkatli olmaya çalışmakta fayda var.

4. Mide Problemleri İse En Çok Rastlananlardan

Daha önce herhangi bir mide problemi yaşadıysanız sinirlendiğiniz anda midenizin nasıl asitlendiğini bilirsiniz. En ufak bir stres ya da üzüntü anında mideniz yanmaya başlayabilir. Bu da sindirim sistemi ile beynimizin aslında ne kadar paralel çalıştığının bir başka örneği.

5. Gaz Ve Hazımsızlık Da Cabası

Birbirleri ile iletişim halinde olan beyin sindirim sistemi stresli anlarda ani gaz üretimine neden olabilmekte. Stresli bir an yaşamanızın 45 dakika sonrasında hemen karnınızın şiştiğini ve gaz çıkarmanız gerektiğini hissedebilirsiniz. Bir başka problem de hazımsızlık. Şiş bir karın, bir türlü rahatlayamama duygusu ve tuvalette geçirilen zamanlar… Duygularımızın sindirim sistemimizi, sindirim sitemimizin ise duygularımızı nasıl da etkilediğini hepimiz deneyimliyoruz.

6. Araştırmalar Bu Bağlantıyı Kanıtlıyor

Beyin dışında vücutta en çok nöron bulunan yerin sindirim sistemi olmasından yola çıkan Amerikalı Psikiyatr James Greenblatt, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan hastasını prebiyotikler ile iyileştiriyor. Hastanın ailesine kızlarının bağırsak ve mide problemlerinin ilk ne zaman ortaya çıktığını sorduğunda bu problemlerin en çok hastanın üzgün ve acı çektiği ruh hallerinde meydana geldiğini anlıyor. Bir yıl boyunca hastanın günde iki kez prebiyotik almasını sağlayan doktor, 1 yılın sonunda hastasının rahatsızlıklarından eser kalmadığını söylüyor. Eğer siz de sindirim problemleri ya da zihinsel problemler yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

7. Böyle Durumlarda Ne Yapmalı?

Öncelikle tabi ki ilk dikkat etmeniz gereken şey yediğiniz yiyeceklerdir. Midenizi ve bağırsaklarınızı zorlamayacak, baharat içermeyen, kızartma olmayan, alkol barındırmayan, hafif, sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketmek bu dönemde derdinizin dermanı olabilir. Stresi mümkün olduğunca hayatınızdan çıkartmak, sizi üzen, mutsuz eden insanlardan ve ortamlardan uzaklaşmak da bir süreliğine olsa hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız açısından faydalı olabilir. Bununla beraber egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz çünkü egzersizin hem psikoloji açısından büyük önem taşıdığını hem de bağırsak fonksiyonlarını arttırdığını biliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.