Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

8 Adımda Cildi Güzelleştiren Pirinç Maskesinin Hazırlanışı

Yıpranan cildinizi onarmak ya da son derece bakımlı olan yüzünüzün sağlıklı yapısını korumak istiyorsanız pirinç maskesi tam size göre. Cildi on yaşa kadar gençleştirdiği söylenen pirinç maskesi, hazırlanışı ve uygulanışı açısından oldukça kolay bir tarife sahip. Bu yazıda hem pirinç maskesindeki malzemelerin cilde ne gibi faydalarının olduğunu hem de maskenin nasıl hazırlandığını sizlere anlatacağız.

1. Malzemeleri hazırlayın

Bu maske için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 3 çay kaşığı pirinç,
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı süt

Peki hangi malzemenin cildimize ne gibi faydası var?

Yapısında lineolik asit ve skualen maddelerini bolca bulunduran pirinç, cildin genç görünmesine önemli katkı sağlar. Lineolik asit sayesinde ciltteki kuruma, kızarıklık ve kırışıklık gibi durumların önüne geçilir. Skulaen ise cildi derinlemesine nemlendirmenize yardımcı olacak ve cildinizi besleyecek bir maddedir. Aynı zamanda pirinçteki bu iki faktör sayesinde güneşin zararlı etkilerinden de korunabilirsiniz. Pirincin cilt için en güçlü antioksidanlardan birisi olduğu ve ciltteki kolajen üretimini hızlandırdığı belirtiliyor.

Pirincin enteresan etkilerinden birisi de cildin son derece hızlı yenilenmesine destek olması. Her daim genç görünümlüleriyle bilinen Japon kadınlarının sık sık kullandığı pirinç maskesinde yer alan bal ve sütün de cilt için faydaları bulunuyor. Güneşin zararlı ışınlarından dolayı ya da solaryum gibi başka sebeplerden ötürü ciltte oluşan lekeleri gideren bal sivilce tedavisine de yardımcı olur. Doğal bir antibiyotik ve anti-inflamatuar ajan özelliğine sahip olan balın akne belirtilerini azalttığı ve sivilceden kaynaklanan enfeksiyonu önlediği belirtiliyor. Cilt hücrelerini çok kötü etkileyen ve ciltte ciddi sorunlara yol açabilen sedef hastalığının tedavisinde de bal önemli bir silah olarak karşımıza çıkıyor. Ellere uygulanması halinde daha yumuşak, daha pamuksu ellere sahip olmanızı sağladığı gibi küçük kesiklerin ve yaraların iyileşmesi de bal sayesinde hızlanıyor. Balın cilde diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Cilde canlılık ve esneklik kazandırır, yaşlılık etkilerini en aza indirip kırışıklıkları ortadan kaldırır, soluk cilt görüntüsünü yok eder, doğal bir nemlendirici özelliğine sahiptir.

Pirinç maskemizin son malzemesi sütün cilde olan faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; cildinizi dinlendirir ve ten renginizin daha doğal, daha hoş bir tona gelmesine yardımcı olur. İçeriğindeki D vitamini sayesinde kırışıklıkları azaltır, ciltteki yıpranmayı engeler. Kolajen üretimini hızlandıran D vitamini sayesinde cildin korunmasını ve daha genç, daha diri kalmasına destek olur. Yüzünde büyük gözenekler olanlar için ise bir gözenek sıkılaştırıcı olan süt cildin nemlenmesini de sağlar.

2. Pirinci kaynatın

İlk olarak 3 çay kaşığı miktarındaki pirinci bir güzel kaynatın ve daha sonra süzgeç yardımıyla ya da kendi becerinizle pirincin suyunu süzün ve pirinçleri bir kenara ayırıp suyu başka bir kabın içerisinde bekletmeye başlayın.

3. Sütü hafif ısıtın

1 yemek kaşığı sütün hafif hafif ısınarak kaynamasını sağlayın ve daha sonra kaynattığınız bu sütü pirinçlerin üzerine ilave edin.

4. Bal ilave edin

Pirinç ile sütten elde ettiğiniz karışımı güzelce karıştırdıktan sonra bu karışıma pirinç maskesinin üçüncü malzemesi olan balı ilave edin. Bal, yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 yemek kaşığı miktarında olmalı.

5. Tekrar karıştırın

Bal ilavesinin ardından pirinç maskesini sürmeye hazır hale getirmek için bu üç malzemeyi iyice karıştırın ve sürülecek kıvama geldiğine emin oluncaya dek karıştırmaya devam edin.

6. Maskeyi cilde uygulayın

Pirinç maskesini cildinize sürmeden önce ilk olarak maskeyi uygulayacağınız bölgeleri ılık suyla güzel bir şekilde yıkayarak temiz hale getirin. Daha sonra yıkadığınız alanın kurumasını bekleyin ve pirinç, süt ve baldan oluşan pirinç maskesi karışımınızı ister yüzünüze ister güzelleşmesini istediğiniz başka bir bölgeye uygulayın.

7. 15 dakika bekleyin

Yaklaşık olarak 15 dakika boyunca pirinç maskesini yüzünüzde tutmaya ve maskeyi uyguladıktan sonra maskenin sürülü olduğu alana çok fazla temas etmemeye çalışın. Gereken süre dolduktan sonra da ilk başta kenara koyduğunuz pirinç suyunu kullanarak maskeyi yüzünüzden sökün.

8. Haftada bir uygulayın

Pirinç maskesini yüzünüze her hafta düzenli olarak sürdüğünüz durumda iki ay içerisinde gözle görülür sonuçlar almaya başlayacaksınız ve yüzünüzün daha genç bir görünüme sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bir kez daha hatırlatalım pirinç maskesini cildinizin diğer alanlarına da uygulamanız mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.