Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

8 Aylık Bebek Gelişimi

Sekizinci ayına giren bebeğinizin, merakı, aktivitesi, sabırsızlığı, keşfetme adına yaptıkları artık son haddeye varacağı için hem bebeğiniz hem de sizin için ilginç bir dönem daha başlıyor olması, hareketli günlerin geliyor olmasının ve sizin diğer aylara göre biraz daha sabır göstermeniz gereken zamana hazır olun habercisidir.

Dinleme ve İlgi

8-aylik-bebek

Bebeğinizi hiçbir zaman yemek konusunda zorlamayın. Hele hele peşinden yemek tabağı ile koşturup yemek yedirmeye çalışmayın. Sekizinci ayda hem anne sütü hem de takviye gıdalar alıyorsa, bazen kendisi yemek yemeyi istemeyecek, bazen kendisi yiyecek, bazen kendi tabağındakini değil de sizin tabağınızdan yemeye çalışacaktır. Yemek konusundaki bu davranışlar zamanla düzelecektir.

Hala anne sütü alıyorsa, yemeklerini anne sütünden önce vermeniz tatları algılama konusunda size yardımcı olacaktır. Çünkü önce anne sütü alıp sonra ek gıda verdiğinizde anne sütü ile karnı doyacağı için vereceğiniz yemekler ile sadece biraz yedikten sonra, oyun oynamaya başlayacaktır. Ne kadar sevimli görünse de bebeğinizin o hali çok da hoş bir durum değildir.

Bebeğinizin sekizinci ayda olan uyku düzeni artık sizi de rahatlatacak duruma gelmiştir, gece uykuları olarak. Gündüz bazı durumlarda iki kez bazen de bir kez uyuyabilir. Bebeğinizin gündüz uyku süresinin uzun ya da kısa olması sizi endişelendirmesin, uykusunu aldığı için erken uyandığı gibi, hareketliliğinden kaynaklandığı yorgunluğa bağlı olarak uzun zaman da uyuyabilir. Tamamıyla gün içinde yaşadığı zaman ile alakalıdır.

Gece uyandığında uyumada zorlanıyorsa yanına uzanabilir, bazı durumlarda kolunuza yatmasına izin verebilirsiniz, ancak bu alışkanlık hale gelmemelidir, sonrasında sürekli olarak gece sizin ile yatmayı isteyebilir. Bu da hoş bir durum olmaz.

Anlama

533

Sekizinci ayında ki bebeğiniz artık küçük nesneleri iki parmağıyla tutabilir, bu hareket bebeğiniz açısından önemli bir gelişme ve aşamadır. Çünkü iki parmağı ile bir şeyleri tutma yeteneği insanlara özgüdür. Detaylar konusundaki hassasiyeti arttığı için odaya koyduğunuz yeni bir şey hemen ilgi odağı haline gelebilir. Bebeğiniz için bu durum özellikle mutfakta kendisini gösterir.

Mutfakta bebeğinizin ilgisini çekebilecek o kadar çok alternatif vardır ki irili ufaklı, bu yüzden mutfakta bulunmaktan belki de daha büyük keyif alacaktır, ancak mutfak araç gereçlerinin büyük bir kısmının bebeğiniz için tehlikeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dolap çekmeceleri de tehlikeli ve erişebilir yerde olduğu için çekmece kilitleri kullanabilirsiniz önlem olarak.

Bebeğiniz sekizinci ayında kendi başına bir şeyleri yapma çabasında olsa da yine de anne babaya bağımlıdır, yabancı kişilerden hala korkup ürküyor olabilir, bu her bebek için geçerli olmasa da genelde birçok bebek yabancılardan pek hoşlanmaz. Bebeğinizin kaslarındaki güçlenme arttığı için artık nesneleri fırlatmaya başlayabilirler. Fırlatma işlemi belki kızgınlıktan belki de benim ile ilgilenin mesajıdır, belki de bir oyundan ibarettir. Bebeğinizi siz daha iyi tanıyorsunuz ve kızgınlıkları daha saldırgan hale gelebilir.

Sesler ve Konuşma

ay-ay-bebek-fotograflari

Bebeğinizin çıkardığı sesler duyduğu seslerdir aslında, her ne kadar sizlere anlamsız gelse de. Sekizinci ayda ki bebeğiniz anne baba kelimelerini söyleyebilir, aynaya baktığında güler, aynadaki görüntüsünü tutmaya, aynadaki görüntüsünü öpmeye çalışır. Kendi kendini tanıma aşamalarıdır bunlar. Hatta kendi fotoğraflarına baktığında da aynı hareketlenme ve heyecanı yaşayacaktır. Bebeğiniz ile güzel vakit geçirebilmek için veya sakinleştirmek adına onunla fotoğraflara bakıp kişileri anabilirsiniz. Sakinleştirmek için ise bu hareketiniz, sakinleştiğinde tekrar oyuna dönmesini sağlayabilirsiniz. Hoş zaman geçirmek için ise fotoğraflara bakmanız hem siz hem de bebeğinizin zamanının kaliteli geçmiş olduğu anlamına gelir.

Sosyal Yetenekler

bebek-giyim

Bebeğinizle olan iletişiminizde sık sık konuşmak, basit kavramları anlayabilir hale geldiği için sizi dinlerken ilgisi artacak, ilgiyle sizi dinleyecektir. Siz ya da babası işe giderken bay bay hareketi yaptığınızda bunu kısa sürede öğrenip taklit edecektir. Yaşına gelmeye başlayan bebeğiniz artık isteklerini ağlayarak değil, istediğini gördüğünde heyecanlanmasıyla da belli edebilir. Örneğin karnı acıktığında yemeğini getirmenize çırpınmalar ve gülmeler, sesler çıkartarak belli edecektir. Kendi başına oyunlar oynayabildiği halde sizinle de oynak istediğini, elinde getirdiği bir oyuncak ile anlatabilir. Bebeğiniz baş parmağını kullanarak nesneleri itmeyi de keşfetmiştir. Bu yüzden tekerlekli veya kolay sürüklenebilen oyuncak ve nesnelere karşı ilgisi artıp, o oyuncaklara daha çok vakit ayırabilir.

Diğer Değişiklikler

Bebeğinizin göz rengi sekizinci ay itibariyle netlik kazanmıştır. Genelde doğduğunda mavi olan göz rengi değişmiş olabilir. Normaldir.

Arada gezmeye götürdüğünüz bebeğiniz dışarıyı sevdiyse evde kalmaktan hoşlanmayacak, dışarıya çıkma isteğini bazen ağlayarak, bazen parmağıyla işaret ederek bazen de kendi dili ile anlatma çabasına girecektir.

Bebeğinize ayarlayacağınız bir oyun alanı sizi rahatlacaktır. Bu imkan her evde olmayabilir, kendi evinize göre bebeğinizin rahat edebileceği bir ortam (oyun oynaması anlamında) kendi kendine oyunlar üretmesine zihinsel işlevinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

mama-yiyen-bebek

Bebeğiniz sekizinci ayında yürümeye başlamadıysa, emekleme becerisinin artık otomatikleştiği, istediği yere gidebilmesinin sonucunda kendi çabalarıyla sizin de desteğiniz ile çevresini tanımak için keşfe çıkacaktır. Korku duygusu henüz gelişmediği için yaptıklarının sonucunda kendine zarar vereceğinden haberi yoktur anlayamaz da. Hareket olayı fazla olduğundan eline geçen, önüne çıkan şeyleri rahatça atar, çeker veya ısırır. Emekleme de ustalaşan bebeğinizin takip edilmesi oldukça zordur, bu sebeple kapıları açar kaparken (kapıların açılıp kapanması bebeğinize ilginç geleceği için genelde kapının arkasında duracaktır, kapı aralıklarına parmaklarını koyacaklardır), sandalyeleri çekerken, varsa bulunduğunuz yerde merdiven, merdivenden de sürünerek de olsa inip çıkmaya çalışacağı için daha dikkatli olmak zorundasınız. Erişebileceği yerlerdeki prizlerde bebeğiniz için tehlikeli ve önlem alınması gereken diğer bir durumdur.

Her bebeğin kas ve iskelet yapısı aynı olmadığı için, bazı bebekler yürüme konusunda o kadar da hevesli olmayabilir. Adım atması konusundaki çabalarınızın karşılığını zamanla alabilirsiniz. Basmayı ve ayaklarını hissedebilmesi için kollarının altından tutup yaptıracağınız adım atma hareketi, yürüme isteği olmayan bebeklerde,  bir süre sonra istekli hale gelmesine yardımcı olacaktır.  Yerde emeklemekten ayağa kalkıp adım atması, bedenini taşıyabildiği ve yükselmenin keyfiyle yürüme isteği zamanını da daha öne alabilirsiniz.

Bebeğiniz sekizinci ayına girdi, desteksiz oturması ve oturma süresi uzadı. Bazı bebekler kendi kendilerine, yardım almadan, oturmayı başaracaktır. Otururken ayağa kalkmak, bebeğinize karmaşık gelse de kalçasındaki kaslar güçlendikçe bacaklarını ayağa kalkmak için kullanacaktır. Kalkarken ellerinden alacağı desteği yani ellerini nereye koyduğunda, ağırlığını dengeleyeceğini, yapacağı epey bir denemeden sonra öğrenecektir. Bu denemeler günlerce süren denemeler değildir.

Ayağa kalktığında neler yapabileceğini düşünmesi sonucunda tek eliyle tutunup durmaya sonra hangi ayağına ağırlık vereceğini öğrenir. Kanepe koltuk gibi yerlere tutunup kalktığında, kendini koltuğa dayanarak iki elini de koltuktan çekip dik durmayı başarabilir. Kısa süreli de olsa. Ayağa kalkmayı başaran bebeğiniz tekrar yere nasıl oturacağını bilemediği için sizden yardım isteyebilir ya da poposunun üzerine düşebilir.  Sürekli bebeğinize yardım ederseniz oturmasında, kalkmasında, ayakta durmasında, yemek yemesinde, sürekli yardım edeceğinizi düşünüp, hiçbir şey için çaba sarf etmeyecektir.

Aşılar

Bebeğinizin bu ay için yaptırılacak aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.