Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

8 Haftalık Gebelik

8. hafta, bebeğin “embriyo” olarak adlandırıldığı son günlerdir. En önemli değişiklikler bu dönemde gerçekleşir. Organ ve organ sistemleri bu dönemde gelişimlerini tamamlar. Beyin ve sinir sistemi, inanılmaz bir gelişim ve değişim içindedir. Ultrasonografik görüntüleme ile görülebilecek boyutlara ulaşan bebekte, dakikada 150’yi bulan kalp atışları da rahatlıkla duyulabilir.

Bir kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren heyecanla, karnının büyümesini ve bebeğin hareketlerini hissedeceği günü beklemeye başlar. Bu, gebeliğinin laboratuvar tahlilleri ve klinik muayeneler dışında da görülür, fark edilir olması isteğini de yansıtmaktadır. Bir bebek beklediğini dünya-aleme duyurmak isteyen anne adaylarının bu arzusu çoğunlukla 18. aydan itibaren gerçek olur. İlk kez bebeklerinin hareketlerini hisseden anneler için bu durum bebeğin sağlıklı olduğu anlamına da gelir ki gerçekten çok heyecan vericidir. Karında meydana gelen büyümenin gözle görülür hale gelmesi ve dışarıdan fark edilmesi de 20. hafta civarında gerçekleşecektir. Bütün bu gelişmelerin kişiden kişiye farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Annedeki Değişimler

Anne adayı rahmin büyümesiyle birlikte alt karın kısmında gerginlik ve şişkinlik hissetse, giysileri dar gelmeye başlasa da, hala dışarıdan fark edilecek büyüklükte bir karına sahip değildir. Hormonların etkisiyle meydana gelen, sivilcelenme, renk değişimi gibi cilt sorunları, adet sancısına benzer kramplar devam ediyor olabilir. Fakat artık daha dingin bir ruh hali vardır ve anne artık gebeliğe iyice alışmış, kendinden çok bebeğini, onun sağlığını  düşünmeye başlamıştır. İçinde bulunulan 8. hafta ve 12 hafta arası, bebekte gelişimin en hızlı olduğu ve dış etkilerden en fazla etkilendiği dönemdir. Bu tarihler içinde annenin beslenmesine çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Vajina, bebeğin içinde büyümeye devam ettiği rahmi dış etkilerden, enfeksiyonlardan korumak için, salgılarını artırır. Bu dönemde görülen akıntıların sebebi budur ve endişelenecek bir durum değildir. Yine de sizi rahatsız eden, endişelendiren değişimleri doktorunuza haber vermelisiniz. Rahmin büyümesine bağlı olarak, mesaneye baskı artar. Bu da, mesane yeterince dolu olmadığı halde, daha sık idrara çıkma isteği yaratır. Görünürde bir değişim olmasa da, vücudunuzda büyük değişiklikler olmaktadır. Karın içindeki tüm organlarınız bebeğinizin rahat etmesi için rahime yer açarken, kan dolaşımınız da ikinize birden yetişebilmek için daha hızlı akmaktadır. Bunun sizde yorgunluk, halsizlik yaratması da son derece doğaldır. Hafif egzersizlerinize, bu dönemde de aksatmadan devam etmelisiniz.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Büyüme hızı giderek artan embriyoda, beyin dokusu ve sinir sistemi de gelişimine aynı hızla devam etmektedir. Kas hareketlerini koordine eden merkez bu hafta içinde faaliyet göstermeye başlayacaktır. Zihinsel, metabolik ve cinsiyetle ilgili fonksiyonlar için hayati önemi olan kimyasalların salgılanacağı iç salgı bezi hipofiz de bu hafta oluşmaya başlar. Böylece, henüz bebeğin cinsiyeti belli olmamakla beraber, organlar ve sistemlerin kız ya da erkek olarak ayrışması başlamış olur. Organlar, karın içindeki yerlerine yerleşmeye başlarlar. Dalak ve karaciğer gelişimi başlar. Birer çıkıntı halinde olan kol ve bacak tomurcukları artık iyice gelişmiş, ayak ve eller belirginleşmiştir. Bu hafta meydana gelen önemli bir gelişme de, devam eden kemik ve kıkırdak oluşumuyla birlikte kulak kepçesi, dudak ve damağın meydana gelmesidir.

Diş etlerinin altında dişler oluşmaya başlar. Yemek borusu ve nefes borusu farklılaşarak birbirlerinden ayrılırlar. Embriyonun gelişiminin artık hücresel boyutta, çok daha belirgin şekilde devam ettiği 8 ve 12. haftalar arasında, genetik yatkınlıklar da kendini göstermeye başlar. Yarık damak ve yarık dudak deformitesi denen durum da bu haftalar arasında tespit edilebilen anomaliler arasındadır. Doğumdan hemen sonra başlaması gereken tedavi sürecinin planlanması için, bu durumun erken teşhisi önemlidir.

Kalbin dört odacığı da oluşmuş ve kan dolaşımı başlamıştır. Bebekteki bu muazzam gelişim, komuta merkezi beyinden başlamak üzere, parmak uçlarına kadar çok karmaşık fakat bir o kadar da sıralı ve düzenli bir şekilde olur. Bu gelişim sürecinde her bebekte sıralama aynı olsa da, süreleri farklı olabilir. Beslenmek için tamamen annesine bağımlı olan bebekler, genetik hastalıklar, ailesinin ekonomik durumu, annedeki hastalıklar ya da kötü alışkanlıklardan direk olarak etkilenirler. Bu nedenle, özellikle ilk 12 hafta annenin beslenmesine ve yaşam biçimine çok dikkat etmesi gerekir.
8-haftalik-bebek

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli olarak doktor kontrollerine gidiyorsanız, gebelikle ilgili rutin testleriniz zaten yapılmış olmalı. Fakat henüz bir doktorunuz yoksa, daha fazla geciktirmeden, doğuma kadar size refakat edecek, aklınıza takılan soruları rahatlıkla sorabileceğiniz, hangi aşamada nelere dikkat etmeniz gerektiğini size hatırlatacak bir doktorunuz olması için girişimde bulunmalısınız. Her mahallede bulunan sağlık ocaklarında, size yardımcı olacak sağlık profesyonellerinden de yardım alabilirsiniz. Doktor randevularına eşinizle birlikte gitmeye çalışın. Bu eşinizin sizi daha iyi anlamasına ve duygusal olarak da kendisini sürece dahil hissetmesine yardımcı olacaktır.

Toksoplazma tetkikleri, kan sayımı, tiroid testleri bu dönemde yapılmış olmalıdır. Tıbbın pek çok alanında, teşhis koymak ve tedavi şeklini belirlemek için sıkça baş vurulan ultrasonla inceleme yöntemi, anne adaylarını tedirgin eden bir uygulamadır. Radyasyon ya da ultraviyole ışınlarına maruz kalacağını düşünen anneler, haklı olarak endişelenirler. Oysa, gerek vajinal yoldan gerekse karın üstünden yapılan ultrasonografik incelemelerin, anneye ya da bebeğe bir zarar verdiği yönünde hiç bir bulgu yoktur. Üstelik, gebelik tanısı koymaktan başlayarak doğum günü gelene kadar, bebeğin gelişimi ve annenin durumu açısından çok değerli bilgileri ultrason yoluyla elde ederiz. Ultrasondan çekinmeniz için bir sebep yoktur.

Bu günlerde sizi en çok rahatsız eden durum, memelerinizdeki hassasiyet olabilir. Vücudunuzda kan dolaşımının artmasıyla, damarlarınızdaki genişlemeye ve süt yapımının başlamasına bağlı olarak memelerde büyüme ve sızlama olması son derece normaldir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, gebeliğin bu döneminde her zamankinden daha önemlidir. Yediğinize, içtiğinize dikkat ettiğiniz kadar, içinde bulunduğunuz ortamların ve havanın temizliğine de dikkat etmelisiniz.

Gebeliğin ilk 12 haftasında, bebeğiniz bulaşıcı hastalıklara karşı daha duyarlıdır. Bu hastalıkların neler olduğu ve nasıl korunabileceğiniz konusunda, doktorunuz size yardımcı olacaktır. Fiziksel olarak pek çok değişiklik yaşadığınız şu günlerde, sosyal hayatınızdan taviz vermenizi gerektirecek bir durum yoktur. Çalışan bir kadınsanız zaten günlük koşturmacanın içindesiniz. İşten kalan zamanlarınızı artık daha çok kendiniz için ve eşinizle birlikte değerlendirin. Sosyal hayatınızda bir kısıtlamaya gitmenize hiç gerek yoktur. Turistik gezilerden zevk alıyorsanız, doktorunuz da seyahat etmenizde bir sakınca görmüyorsa, tatillerinizi başka şehirlerde ya da ülkelerde değerlendirebilirsiniz.

Gebelik sırasında kadınların en sık düştüğü hatalardan biri , kendilerini diğer hamilelerle  kıyaslamaktır. Gebeliğin kendi içinde belli kuralları olmakla birlikte her kadında ve taşıdığı bebekte kendilerine has özellikler taşıyan bir süreçtir. Gebeliğin aynı haftasında olan her kadın ve bebeği genetik özellikleri, sosyo-ekonomik durumları, beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimleri gibi pek çok dış faktöre bağlı olarak farklı gelişimler gösterebilirler. Önemli olan bebekteki gelişmelerin beklenen zaman aralıklarında gerçekleşmesidir. Kulaktan dolma bilgilerle, geçmişte kalmış hikayelerle kafanızı meşgul etmelerine izin vermeyin. Gebelik ve çocuk bakımıyla ilgili, güvenilir basılı kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Fakat yine de sizin için neyin doğru ve normal olduğunu en iyi doktorunuz bilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.