Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

8 Maddede Hangi Benler Tehlikelidir?

Dünya üzerinde hemen herkeste görebileceğiniz cilt rengi farklılıklarının başında benler gelir. Küçük çocuklarda daha az sayıda görülürken yaş ilerledikçe artan ben sayısı, deri pigmentini üretmekten sorumlu melanosit isimli hücrelerin eylemi sonucu artar. Bu son derece normal bir süreçtir ve neredeyse her insan hayatı boyunca bu durumu yaşar. Ayrıca benler çok farklı büyüklüklerde, şekillerde ve renklerde olabilirler. Bu nedenle vücudunuzdaki benlerle ilgili panik yapmadan önce bu benlerin herkeste olduğunu hatırlayın. Bu yazımızda sizler için benlerle ilgili bilmeniz gereken hemen her şeyden bahsettik. Gelin benleri daha daha iyi tanıyalım.

1. Korkmaya Gerek Yok

Öncelikle benlerin vücudunuzun normal bir parçası olduğunu ve farklı farklı bölgelerde ortaya çıkabileceğini unutmayın. Fakat benlerde bir büyüme, şekil ya da renk değişikliği, kanama, kaşıntı, ağrı ya da yanma gibi belirtiler ortaya çıkarsa bu bir sorunun habercisi olabilir. Bu nedenle bir uzmana görünmek sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Eğer estetik anlamda sizi rahatsız etmiyorsa ya da sağlık açısından bir problem teşkil etmiyorsa o benin aldırmasına gerek yoktur. Buna dermatoloğunuzla beraber siz karar verebilirsiniz bu nedenle öncelikle bir uzman görüşü almayı ihmal etmeyin.

2. Displastik Nevüs İsmi Verilen Benler

Diğer benlerden daha farklı olarak “atipik” görünen benler için Displastik Nevüs terimi kullanılır. Displastik benler, doğuştan gelen benler değildir. Sıklıkla ergenlik döneminde ortaya çıkarlar. Görünüş olarak diğer benlerden daha büyük ve asimetrik olabilirler. Ben içerisinde açık ve koyu kahve renkli alanlar görülebilir. Bu benler deri üzerinde kabarıklık yaratabilecekleri gibi, tamamen düz de olabilirler. Displastik nevüs ismi verilen benler çoğunlukla zararsız olsalar da kimi zaman tehlikenin habercisi olabilmektedirler. Bu nedenle eğer benlerinizde bir değişiklik fark ettiyseniz en kısa sürede bir uzmana başvurmak sağlığınız açısından önemlidir.

3. Displastik Nevüs Neden Riskli

Displastik benler görünüm olarak sıradan benlerden biraz daha farklı oldukları için kimi zaman melanom yani cilt kanseri şüphesi uyandırabilirler. Her ne kadar bazı görünüm özellikleri melanoma benzese de bu benler iyi huylu oldukları için sağlığınızı tehlikeye atmazlar. Hayat boyu aynı diğer benler gibi kalabilirler. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Değişim gösterip melanoma dönüşme ihtimalleri de vardır.

4. Her Displastik Nevüs Alınmalı Mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu benler iyi huyludur. Bu nedenle alınmaları gerekli değildir. Ancak uzman tarafından tam teşhis konamazsa yani bu benin melanom olup olmadığı ayırt edilemezse cerrahi müdahale gerekli olabilir. Ayrıca unutmayın ki bu benleri aldırmak melanom riskini azaltmamakta. Yani illa cerrahi müdahaleye gerek yok.

5. Displastik Benler Ara Ara Kontrol Edilmeli

Displastik beni olduğu tespit edilen hastaların takip edilmesindeki amaç, displastik benlerde gelişebilecek değişiklikleri takip etmek ve yeni gelişebilecek melanomu erken teşhis edebilmektir. Dermatologlar tarafından kişide var olan diğer melanom gelişim riskleri de düşünülerek 3 ay ile 1 yıl arasındaki kontrol süreleri ile hastalar takip edilebilir. Bu takiplerde belli aralıklarla tüm vücut fotoğraflaması ve gerekirse dermoskopik inceleme yapılabilir.

6. En Önemlisi Güneşten Korunmak

Displastik benleri olan bireylerin alması gereken en önemli tedbir hayat boyu güneşten korunmak olacaktır. Güneş kremi sürmekten tutun da güneşin dik açıyla vurduğu saatlerde dışarı çıkmamaya kadar birçok önemli kurala uyarak benlerden gelebilecek rahatsızlık ihtimallerini en aza indirgeyebilirsiniz. Ayrıca herkesin günlük hayatta güneşten korunmaya dikkat etmesinde fayda var çünkü güneş ışınları cildimiz üzerinde korkunç etkiler bırakabiliyor. Son olarak Displastik beni olanların yılda en az 2 kere olmak üzere dermatologlarını ziyaret etmeleri gerekiyor.

7. Genetik Faktörler Önemli

Vücuttaki ben sayısı ve bu benlerin atipik ben olup olmaması konusunda genetik faktörlerin büyük önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu nedenle ailenizde melanom nedeniyle sağlık problemleri yaşamış bireyler varsa çok daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Dermatolog görüşmelerinizi aksatmamanız ve vücudunuzdaki benleri kontrol etmeniz son derece önemli olabilir.

8. Bir Benin Şüpheli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle kimi zaman uzman doktorların bile atipik ben ile melanom arasında teşhis koymakta zorlanabildiklerini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle evde, yakından bakarak bir bene teşhis koymaya çalışmal imkansızdır. Ama en azından diğer benlerden farklı bir ben fark ederseniz doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlayabilirsiniz. Eğer fark ettiğiniz ben diğer benlere göre daha asimetrik ise yani ortadan böldüğünüzü düşündüğünüzde iki yarısı birbirinin aynısı değilse, kenarları çok düzensiz hatta belirsizse, benin tamamı tek ve düz bir renge sahip değilse yani renk çeşitliliği söz konusu ise bu ben şüpheli bir olabilir bu nedenle en kısa sürede bir uzmanın görmesi faydalı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.