Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

9 Aylık Bebek Gelişimi

Dokuzuncu ayına giren bebeğiniz için artık doğduğu andan itibaren fiziksel, ruhsal, duygusal olarak ne kadar ilerlemiş olduğunu sizler de anne baba olarak gözle görülebilir halde olduğunun farkına varıyorsunuz.

Dinleme ve İlgi

6af1f023-9e2b-44da-ac35-97bd29a45b72

Bebeğinizin dokuzuncu ayında öğrenmesinde yavaşlama olabilir, bu bebeğinizin gelişiminin ve öğrenmesi sürecinin durduğu anlamını taşımaz. Aksine daha farklı bir gelişim sürecine girmiştir. Bebeğinizin merakı dokuzuncu ayında artık had safhaya ulaşmıştır ve bu ayda öğrenmiş olduğu becerilerini geliştirme çabasındadır. Bir nesneyi geçen ay iki parmağı ile tutmaya başlamıştı, dokuzuncu ayımda artık bu iki parmak birer kerpeten gibi tuttuğunu bırakmayacak kadar kuvvetlidir. Bebeğiniz o minicik baş parmağı ile almak istediği objeyi kendine çeker veya iter. Kendine çektiği nesneyi işaret parmağı ile birleştirdiği baş parmağı ile alır. Bir elinde oyuncağını tutarken diğer eline geçirmesinde artık bir zorlanma yoktur. O yüzden bundan sonraki aşama olan bir elinde oyuncak veya bir nesne, diğer eliyle oyuncağa vurmaya başlamıştır. Bu ayda bebeğinize alacağınız basit zeka oyunları bebeğinizin zeka gelişimi için de faydalı olacaktır. Mesela şekilleri doğru yerleştirebileceği oyunlar, çok küçük halde olmayan küpler ki bu küpleri üst üste koyabilir, yan yana dizebilir. Farklı boy ve renklerde alacağınız bu oyuncak türleri ile ilk başlarda birlikte oynamanız öğrenmesini hızlandıracaktır. Hatta bazen oyuncaklarını bir yere saklayıp nerede olduğunu sorup birlikte arayıp bulma oyunu oynayabilirsiniz. Elleriniz ile yüzünüzü kapatıp ben neredeyim diye sorup ve ben buradayım diyerek ellerinizi yüzünüzden çekmeniz de bebeğiniz için keyifli olduğu kadar eğlenceli bir oyun olacaktır.

Anlama

9-aylik-bebek

Bebeğinizin sorun çözme becerisi sekizinci ayına göre daha da gelişim göstermeye başlamıştır. Sekizinci ayında çarşafın üzerindeki oyuncağını çarşafı çekerek almaya çalışırken dokuzuncu ayında çarşafın etrafından dolaşarak ta oyuncağını alabilir. Kendisine göre daha kolay ve pratik olan çözümü kendisi keşfetmeye çalışır. Artık oyuncaklarının yerini de aklında tutmayı başardığı için sevdiği oyuncağının yerini kolaylıkla bulabilir.

Bebeğinizin etrafı yani evin dışında da bir hayat olduğunu anlaması için, bebeğinizi pencereden varsa balkondan baktırabilirsiniz. Hatta varsa bahçede havanın güzel olduğu zamanlarda bahçenizde zaman geçirebilirsiniz. Toprak ile oynamak yeni bir şey ile tanıştığı, gördüğü, dokunduğu için hoşuna gidecektir. Ancak dışarıda gürültülü bir ortam varsa bu da bebeğinizin, alışık olmadığı yoğun sesler olduğu için rahatsız edebilir. Özellikle araba sesleri, korna sesleri bebeğinizi korkuttuğu için rahatsız olacaktır.

Sesler ve Konuşma

e8c5142a-02d6-4efb-aec4-4accf96ab7ba

Bebeğiniz dokuzuncu ayında söylemek istediği kelimelerin tamamını söyleyemese de bu kelimenin içinden söyleyebileceği hecelerle derdini anlatmaya çalışır. Konuşmasının düzelmesi iki yaşına kadar devam eder. En önemli olan da bebeğiniz artık söylenilenleri anlıyordur. Ailedeki kişilerle oyun oynamaktan hoşlandığı için, oyunlar oynarken bebeğiniz ile konuşmanız, hem konuşmasına hem de oynadığınız oyunlardan kendince pratik çözümler üretecektir.

Sosyal Yetenekler

lw3797

Bebeğinizin size olan güveni süreklidir, ailede başka bireyler, kardeşler olsa da anne babayı özellikle de anneyi her zaman yanında görmek ister. Bebeğiniz hala anne sütü alıyorsa, emmek istemese bile emmesi anneye olan güvenden ayrılmamak adınadır. Çünkü emdiği zaman anne kendisine daha yakındır. Bu yüzden halk dilinde sütten kesme olayını yaşarken sancılı huzursuz bir süre geçirebilirsiniz buna hazırlıklı olun. Emzirmeyi bıraktırmakta kararlıysanız, emmeyi bıraktırdığınızda gece ve gündüz emmek istediğinde ağlayacaktır, duygusallığı bırakıp bunun bebeğiniz için daha iyi olacağını düşünüp kararlılığınızı devam ettirin, ağlıyor diye tekrara emzirmeye başlamayın.

Diğer Değişiklikler

Eğer emzirmek istiyorsanız ki iki yaşına kadar emzirebilirsiniz, bunda hiçbir problem yok, çünkü bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından emmesi daha iyidir.

Meraklı bebeğinize hareketliliğini de eklersek evinizdeki güvenlik önlemlerini bir daha gözden geçirmeniz gerekecek. Tırmanmaya olan içgüdüsel dürtü, bebeğinizi merdivenlere veya kanepelere, koltuklara çıkmaya daha hevesli hale getirecektir. Ne var ki tırmanma eğiliminde istediği yere çıksa da nasıl ineceğini bilemez. Bebeğinizin merakı, hareketi arttıkça sizin de sabrınızın sınırları zorlanacaktır, ancak bebeğinizin bir şeyleri başardığını görmek biraz olsun sizin sinirlerinizi yatıştıracaktır. Çünkü kızdığınızı anladığında şirinlikler yapması olağan durumlardandır.

oksana_kuzmina

Dokuzuncu ayındaki bebeğiniz sevindiğinde ellerini çırpmaya, etrafına gülücükler saçmaya devam edecektir. Hoşlanmadığı ya da tanımadığı kişilere karşı yine hırçınlaşıp ağlayabilir. Özellikle sizden ayrı kalması gereken durumlar dokuzuncu ayda problem olmaya başlayabilir. Alışık olmadığı durumlarda ne yapmam gerekir gibi yüzünüze bakıp yüz ifadenizi inceleyecektir. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm bebeğinizi sakinleştirmek olacaktır.

Mutfak işleriniz uzun sürecekse bebeğinizi de mutfakta tutabilirsiniz, ama gerekli önlemleri alarak. Mutfakta da bebeğinizle birlikte geçireceğiniz zaman dilimi evinizin içindeki sosyalleşme açısından, günlük yaşamı görmesi açısından en güzel yollardan biridir. Yaptığınız işler, bu işleri yaparken olan davranışlarınız, yemeğin kokusu, bebeğinizi etkileyecektir emin olun. Mutfaktaki tehlikeler için aldığınız önlemler dışında bırakın bebeğiniz kendisine zararı dokunmayacak eşyalara dokunsun, tutsun. Yemeğiniz fırında pişen bir yemek ise bebeğinizin fırının yanına yaklaşmamasına dikkat edin, çünkü bebeğiniz oldukça hızlı hareket ediyor, kaş ile göz arasında ne yapacağını bazen kestiremeyebilirsiniz, ilgisini çeken ona enteresan gelen her şeye dokunmak isteyecektir. Dolap kapaklarını ve çekmecelere kilit taktığınız için dolabın içindeki deterjanlara ulaşamayacaktır ya da cam eşyalara.

Bebeğinize çok akşamın ilerleyen zamanlarında yemek yedirmeyin, çünkü geç yemesi bebeğinizin sindirim düzenini bozabilir. Katı gıdalar, bebeğiniz için yeni bir deneyim olduğu için büyük parçalar halinde de yemeye çalışacaktır. Büyük lokmalar halinde ağzına alacaktır. Yiyeceğini hissedebilmek için tüm parmaklarını kullanacaktır. Beslenmenin bebeğinizin tecrübe kazanması açısından doğal bir olayıdır. Bırakın nasıl yemek istiyorsa öyle yesin. Suyu henüz bardakta vermediyseniz bu ayda deneyebilirsiniz. İlk önceleri suyu içeren dökecektir ancak kısa bir süre sonra öğrenecektir.

Bebeğinizin katı gıdalara alışmasına yardımcı olmak için her geçen gün daha pütürleşmiş hale getirdiğiniz besinleri verebilirsiniz. Örneğin çorbasını sulu halde veriyordunuz, artık ufak parçalar halinde kopardığınız ekmekleri az bir şekilde çorbasına katabilir, gün geçtikçe kattığınız etmek parçalarını azar azar arttırabilirsiniz.

Bebeğinizin uykuları düzenli hale gelmeye başladı, artık akşamları dokuzda uyumaya başlayacaktır, sizin de yardımınız ile. Eğer uyku saati gelip de siz yatmadığınız için uyumak istemeyebilir, sisin yattığınız saate kadar oturabilir ama bilmelidir ki uyku saati geldiğinde uyumalı. Bunun için uyuyacağı zaman odasına götürüp bir süre yanında kalabilirsiniz, ışığını mümkünse loş hale getirin bu bebeğinizin uyumasına yardımı olur, belki masal anlatabilirsiniz, kısa bir süreliğine alışkanlık haline gelmeyecek şekilde arada sırada yanına uzanabilirsiniz. Bebeğiniz dokuzuncu ayında gece hiç uyanmayabilir, huzursuz bir şekilde uyanıyorsa ya gaz problemi vardır ya da diş çıkarma hassasiyeti. Kontrol ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bebeğiniz artık kelimeler arası bağlantıyı da kurmaya başlamıştır. Mesela gezmeye gidiyoruz dediğinizde, ayakkabılarını giyip kapıyı gösterebilir, yemek yiyoruz dediğinizde mutfağa ya da nerede hazırlandıysa masa oraya koşabilir, banyo yapacağını söylediğinizde kıyafetlerini çıkarma eğilimini gösterebilir.

Tüm ilginin kendisine verilmesini isteyen bebeğinizin en büyük keyiflerinden biride alkışlanma isteğidir. Kendi kendine başardığı bir hareket için kendi kendini alkışlayacak, sizden de alkış bekleyecektir. Zekasını kullanmayı öğrenen bebeğiniz bundan böyle bir şey isteyeceği zaman sizi nerede bulacağını biliyordur. Bu davranışta bebeğiniz açısından önemli bir aşamadır.

Aşılar

Bu ayda bebeğiniz için yaptırılacak herhangi bir aşı bulunmuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.