Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

9 Haftalık Gebelik

Ortalama olarak 9 ay sürecek olan gebelik macerasının 9. haftası, birinci trimester yani ilk 3 aylık dönemin sonlarına yaklaştığınız günlerdir. Çoğu anne adayının kafası gebelik haftasıyla ilgili olarak karışıktır. Çünkü anne ve babalar gebelik süresini ilişki kurdukları günden, doktorlar ise son adet kanamasının ilk gününden başlayarak hesap ederler ve doğal olarak arada 2 haftalık fark olur. Doktorunuzun 9. hafta olarak değerlendirdiği bu günler de sizin hesabınıza göre 7. haftadır. Bazen son adet tarihine göre yapılan hesaplama da, ultrason ölçümleriyle çelişebilir. Bu durumda, ultrason ölçümleri esas alınır.

Tek bir hücreyle başlayan yolculuğunda, bebeğin organ gelişimi hemen hemen tamamlanmış, işlevlerini yerine getirmeye başlamışlardır. Bu günlerde yapılan ultrason incelemelerinde, bebeğin istemsiz de olsa sıçrama benzeri hareketler yaptığı görülebilir. Anne adayı henüz bu hareketleri hissedemez. Aynı şekilde, anneye ait fiziksel şikayetler de bebeği rahatsız etmez. Mide bulantısı, baş ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, sık idrar yapma, göğüslerde gerginlik, iştahsızlık ya da aşerme gibi gebeliğin ilk 3 ayında rastlanan şikayetler, her kadında görülecek diye bir kural da yoktur. Bütün bunlar son derece normal durumlardır. Basit 1-2 önlemle bu şikayetleri hafifletmek ya da ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Ne kadar zor, külfetli, uzun ve endişeli bir süreç olsa da, doğuma kadar geçecek süreyi kendinizi bebekli bir hayata hazırlamak için en verimli şekilde değerlendirmelisiniz. Sağlıklı bir beslenme biçimini alışkanlık haline getirmek için en uygun zaman belki de, içinde bulunduğunuz bu gebelik günleridir. Yaşadığınız evi, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra rahat hareket edebileceğiniz, işlerinizi kolaylaştıracak ve basit ev kazalarını engelleyecek şekilde düzenlemek için de uygun bir zamandır. Ayrıca dinlenmek için kendinize ayırdığınız zamanlarda, kişisel gelişiminiz için bol bol kitap okuyabilirsiniz.

Annedeki Değişimler

9 Haftalık Hamilelik

Pek çok kadında hala belirgin bir kilo artışı yoktur fakat vücutlarında bir genişlemeden söz ederler. Rahmin giderek büyümesi, buna bağlı olarak mesaneye baskının artması, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve anneyi gebeliğe hazırlayan salgıların artması sebebiyle göğüslerde meydana gelen dolgunluk ve şişkinlik bu genişleme hissinin sebeplerindendir. Bu dönemde bebekte meydana gelen hızlı gelişim, annenin enerji ihtiyacını daha da artırır. Hızlı ve tek seferde çok miktarda yemek yediğinizde, kan şekerinde ve tansiyonda ani değişimler ortaya çıkabilir. Az miktarlarda, sık aralıklarla yemek bu şikayetlerin oluşmasını engelleyecektir. Beslenmeyle ilgili sorunlardan sık rastlanan bir diğeri de, gebelik hormonlarındaki artışa bağlı olarak mide yanması ve hazımsızlıktır. Rahatsızlık verdiğini bildiğiniz besinleri akşam saatlerine bırakmamaya ve fazla tüketmemeye dikkat edin. Midenizi aşırı doldurmayın. Yediklerinize ve miktarlarına dikkat etmelisiniz. Beslenmeyle ilgili bu tür şikayetler çoğunlukla bu haftadan itibaren giderek azalır.

Anne adayı ruhen de hamileliğe alışır, daha sakin bir döneme girer. Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet 9. gebelik haftasında biraz daha artmış olabilir. Göğüsleri alttan destekleyen bir sütyen kullanmak faydalı olabilir. Vücuttaki ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olarak pek çok hamile kadın, bel ve sırt ağrılarından şikayet eder. Otururken dik durmaya gayret edin ve belinizi küçük bir yastıkla desteklemeyi deneyin. Duruşunuzu desteklemek için kaslarınızın güçlü olması gereklidir. Bu da düzenli fiziksel aktivitelerle sağlanabilir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

9 Haftalık Hamilelik

Ortalama olarak bir zeytin büyüklüğüne ulaşan bebekte, embriyonik kuyruk iyice kaybolmuştur. Ultrasonografik görüntülemede bebeğin boy hesabı, başı ve poposu arasındaki mesafe ölçülerek yapılır. Bu haftanın sonunda bu uzunluk yaklaşık olarak 3 santimetreyi bulacaktır. Hücreler, meydana getirecekleri organın vücuttaki yeri neresiyse oralarda bir araya gelmeye başlarlar. Kıkırdak ve kemik dokuları oluşmaya başlar. Vücudun dışında, göbek kordonu içinde gelişmeye başlayan bağırsaklar, vücudun içindeki yerlerine taşınırlar. Nefes borusu ve yemek borusu birbirinden ayrılır. Gözde retina, göz kapakları, kulak kepçesi, ağız boşluğu fark edilebilir. Burun deliklerinin belirmeye başlamasıyla birlikte, koku almaya yarayan sinir de oluşmaya başlar.

Bu dönemde bebekte meydana gelen değişimlerden en önemlisi, böbrek oluşumunun tamamen bitmesi ve ilk defa idrar üretiminin başlamasıdır. Öte yandan, cinsiyet hücreleri de oluşmaya başlar ve cinsel organ taslakları meydana gelir. Fakat bu gelişme, henüz bebeğin cinsiyetini öğrenebilmemiz için yeterli değildir. Eller, ayaklar ve bunlara ait eklem yerleri belirmeye hatta bacaklarda sinir iletimi yapılmaya başlar. Böylece bebek, içinde yüzdüğü amniyon sıvısında ufak ufak hareket etmeye başlar. Bu hareketler ultrasonla görüntülenebilir fakat anne tarafından henüz hissedilemez. Bütün bu değişimler gerçekleşirken bebeğin en büyük organı hala beyindir. Beyin gelişiminin en hızlı gerçekleştiği bu günlerde koku, tat ve dokunma gibi duyular da gelişmeye başlar. Bebek beklenen gelişimi gösteriyorsa, 9. haftadan itibaren kendiliğinden oluşan düşük riski giderek azalır.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamile kadın ve doktor

Bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu 1. trimester bitmek üzere ve artık bebek dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha da güçlenmekte, bulaşıcı hastalıklara karşı direnci giderek artmaktadır. Anne adayı da gebeliğe iyiden iyiye alışmış durumdadır. Yine de hem annenin hem de bebeğin sağlığı için kişisel hijyene dikkat etmek çok önemli. Hayvanların dışkılarından bulaşan toksoplazmadan korunabilmek için, eğer evde evcil bir kedi besliyorsanız bakımını bir süre eşinizin üstlenmesinde fayda var. Hayvan dışkılarının toprağa ve suya geçmesiyle sebze ve meyvelere de bulaşabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Çiğ sebze, meyveleri yemeden önce çok iyi yıkadığınızdan emin olun. Bunları bir süre sirkeli suda bekletmek ve iyice duruladıktan sonra tüketmek doğru bir davranış olacaktır.

Halk arasında aşerme olarak isimlendirilen, bazı yiyeceklere aşırı istek duyma hali, çoğu anne adayında  16. haftaya kadar, nadiren daha uzun süre devam eder. Bir de, çoğunlukla vücudumuzdaki demir ya da magnezyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan, kil, sabun, toprak gibi gıda dışı maddelere aşerme durumu vardır ki, bu minerallerin eksikliği giderilirse bu durum da ortadan kalkar. Demir eksikliği için, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, bulgur, yumurta; magnezyum eksikliği için kuru meyveler tüketmeniz faydalı olacaktır. Ender rastlanan ve Pika sendromu olarak adlandırılan bu durumdan doktorunuzu da haberdar etmelisiniz. Pek çok anne adayı, zararlı ışınlar yaydığı endişesiyle ultrason tetkiklerinden ya da iş yerinde bilgisayar kullanmaktan çekinirler. Her ikisi için de endişe yaratacak bir zarardan bahsetmek için, hiç bir veri yoktur.

Sırt ve bel ağrılarınız varsa, ayakkabı seçiminin de önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Tüm tabanınızın yere temas etmesini engelleyecek, hafif dolgu topuklu ve yumuşak derili ayakkabılar tercih edin. İlerleyen günlerde sırt üstü yatmanız da zorlaşacaktır. Bu durumda yan yatıp bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak baskıyı azaltabilirsiniz. Gebelik boyunca anne adaylarını belki de en çok tedirgin eden, kafasını karıştıran durum; karşısına çıkan hemen herkesin gebelik, doğum, bebek bakımı ve çocuk yetiştirmekle ilgili fazlasıyla ” bilgi” sahibi olmasıdır. Özellikle doğumla ilgili hurafeler havalarda uçuşur. Oysa her doğum deneyimi, anne ve bebeğine özeldir. Aynı annenin, 2 doğumu bile birbirinden tamamen farklı olabilir. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve bilimsel kanıtı olmayan hurafeleri dikkate almayın. Sizin dikkat etmeniz gereken, düzenli doktor kontrollerini aksatmadan devam etmek, sağlıklı beslenmek, temiz hava solumak, stresten uzak kalmak, fiziksel aktivitelerle kaslarınızın ve bağışıklık sisteminizin direncini artırmak, her fırsatta yeterince dinlenmek ve sabırla o mutlu günü beklemek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.