Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

A Vitaminli Kremler

İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken A vitamini, göz problemlerini ve aynı zamanda görme kaybını engeller. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirerek, birtakım cilt sorunlarının ortaya çıkmasını önler. Aynı zamanda sindirim sisteminde ortaya çıkan ülser hastalığını tedavi eder, soğuk algınlığına ya da böbreklerde, mesanede, akciğerde, mukus zarlarında meydana gelme ihtimali olan enfeksiyonlara karşı vücuda tam bir koruma sağlar. A vitaminin insan vücudunda eksik olması durumunda gece körlüğüne benzeyen bazı hastalıklar meydana gelir. Aynı zamanda A vitamini insan vücudunda yer alan dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin ortaya çıkması, kemiklerin ya da dişlerin oluşumunda çok etkili bir rol oynamaktadır. Antioksidan gibi önemli bir işlevi olan A vitamini sayesinde hücrelerin kansere ya da diğer hastalıklara karşı korumaktadır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır ve aynı zamanda yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamini aynı zamanda insan vücudu için gerekli olan proteinlerin yalnız başına kullanılmasını önler. Yani insan vücudunda belirli bir oranda A vitamini olmalı ki böylece proteinler kullanılsın.

İnsan metabolizmasında A vitaminin çok fazla eksikliği görülmez. A vitaminin insan vücudunda belirli bir oranda olmaması durumunda ciltte pullanma, akne gibi cilt rahatsızlıkları, iskelet sisteminin gelişememesi gibi büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar ya da görme kaybı görülebilir. Aynı zamanda A vitaminin insan vücudunda eksik olması durumunda bağışıklık sistemi ve vücut direncinin azalmasından dolayı, insan vücudu enfeksiyona daha açık bir hale gelir ve bunun sonucunda daha kolay hastalanır. Günümüzde de A vitaminli kremler oldukça yaygındır.

A Vitaminli Kremler Nelerdir?

A vitamin içeriğine sahip olan bazı kremler, genel olarak deri altında meydana gelen çok yüksek oranda yağlanmalar için kullanılır. Aynı zamanda sivilce tedavisinde de etkili olan A vitaminli kremler, yaşa bağlı olarak meydana gelen kırışıklığı yok etme özelliğine de sahip olmaktadır. Bazı A vitaminli kremler cildi soyma özelliğine sahiptir, bu özellik sayesinde cildin iyileşmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. A vitamini içeriğine sahip olan piyasada çok çeşitli krem bulunmaktadır. A vitaminine sahip olan kremler genel olarak cilt altında meydana gelen hasarı onarmayı amaçlamaktadır. Her bütçeye uygun olarak satışının yapıldığı A vitaminli kremlerden cildinize uygun olanı tercih ederek, kullanabilirsiniz. Bazı kremlerin içerisine A vitaminin tamamen saf içeriği kullanılmıştır. Bu özelliğe sahip olan kremler, en önemli cilt sorunlarından biri olan aknenin tedavisi üzerinde olumlu etkilerin oluşmasına yardımcı olur ve aynı zamanda cildin daha canlı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ayrıca bazı A vitaminine sahip olan kremlerin içerisinde soya yağı özü ve gül meyvesi özünün bulunması, ciltte zamanla meydana gelebilecek olan nem kaybını engeller, cildin beslenmesine yardımcı olur. Bazı A vitamini içeriğine sahip olan kremlerde evening primrose bulunmaktadır. Bu içerik sayesinde cildin yapılanması tekrar sağlanır. Bu tür kremler aynı zamanda gece kullanımı için uygundur.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklığını önlemek için anti- aging türü kremler kullanmanız gerekir. Bazı uzman doktorların yapmış olduğu araştırmaya göre, yaşlanma sürecinde, genç ya da olgun ciltler üzerinde farklı kremlerin uygulanması gerekir. Mesela C vitaminine ya da meyve asidi içeriğine sahip olan, anditoksidan özelliği olan kremlerin otuz, otuz beş yaş aralığındaki kişilerin kullanması gerekir. Daha olgun cilde sahip olan bireyler ise A vitamini ya da peptit maddesi içeriğine sahip olan kremler kullanmalıdır. Bazı uzman doktorlar cilt kırışıklığının yaşa bağlı olarak kaçınılmaz bir durum olduğunu belirtmektedirler. Yaş ilerledikçe hücrelerin çoğalmasında ve DNA’nın yenilenmesinde büyük oranda bir azalma yaşanır. Bu nedenle hücrelerin büyümesi yavaşladığı için cilt buna bağlı olarak inceliyor. Bu süreç yirmili yaşların sonunda başlar. Dışsal yaşlanma ise birtakım dışsal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalınması, alkol ve sigara kullanımı, hava kirliliği, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı dışsal yaşlanmaya neden olan faktörler arasında yer alır. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarına karşı tam korumalı bir güneş kreminin kullanılması, cilt tipine uyum sağlamayan ürünlerin kullanılmaması, alkol ve sigaranın bırakılması gerekir.

A Vitamini Kremlerin İçeriği

A vitaminine sahip olan kremler, cildi gençleştirici bir etkiye sahip olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlandı. A vitaminine sahip olan kremler ciltte yer alan kolajen salgının artmasını sağlayarak, derinin gergin olmasına yardımcı oluyor. Bu kremlerin aynı zamanda cildi soyma özelliği de bulunuyor. Bu sayede cildin yıpranmış olan dış yüzeyinin altında taze bir derinin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. İnsan cildinin düzensiz olan pigmentasyonu, yani renk artışı yaşa bağlı olarak azalır. Güneş lekelerinin hafiflemesini sağlıyor. Ancak A vitamini içeriğine sahip olan kremlerde dikkat edilmesi gereken bir nokta cilt doktorunun tavsiye etmiş olması ve ürün içeriğinin cilde uyumlu olmasıdır. A vitaminine sahip olan kremlerin içeriği ise şöyledir:

Alfa Hidroksi Asitleri (AHA, Meyve Asitleri)

A vitamini içeriğine sahip olan kremlerin bazılarında meyve asidi de bulunur. Meyve asidi içeren anti-aging özelliğine sahip olan kremlerin, cilt için yararı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu ürünler daha çok cildin rengini açmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda meyve içeriğine sahip olan A vitaminli kremler hyalüronik asit salgılanmasını arttırmaktadır. Aynı zamanda su tutucu özelliğine sahip olan hyaluronik asit cilde nem kazandırmaktadır. Piyasada çok fazla sayıda A vitamini içeriğine sahip krem bulunsa da, böyle bir etkiyi ortaya çıkaracak ürünü bulmak zor olmaktadır. Güçlü anti-aging etkisini elde etmek istiyorsanız, A vitamini içeriğine sahip olan kremlerde meyve asidinin de olması gerekir. A vitamini ve meyve asidinin bir arada olduğu kremleri tercih edin.

 

Alfa Lipoik Asit

A vitamini içeriğine sahip olan kremlerde aynı zamanda alfa lipoik asit de yer almaktadır. Bu asit aynı zamanda insan vücudunun ne hassas dokusu olan cilt için de çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Alfa lipoik asit, serbest radikallerin deriye zarar vermesini durduruyor, aynı zamanda yaşlanma etkisini de büyük oranda geciktiriyor. Yaşlanma iki sebebe bağlı olarak meydana gelir. Bunlar yaşa bağlı olarak yaşlanma ve dışsal faktörlerle meydana gelen yaşlanmadır.

A Vitaminli Kremlerin Kullanılması

İnsan vücudunun en önemli ve aynı zamanda en hassas dokusu olan cildin ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan olumsuzlukları yok etmek için iyi bir bakım yapmak gerekir. Planlı bir bakım, cilt tipine uygun olan ürünlerin seçilmesi, düzenli, sağlıklı beslenme, düzenli olarak en az iki litre su içilmesi, yeteri kadar uyku ve aynı zamanda sigara, alkol tüketilmemesi gibi faktörlere dikkat ederek cildinizi olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz. Özellikle A vitamini içeriğine sahip olan kremlerin kullanılması gerekmektedir. Sabah ve akşamları makyajın temizlenmesi, cildin derinlemesine bakımı ve A vitamini içeriğine sahip olan kremlerin kullanılması gerekir. Cildi aynı zamanda sabah temizlemek de gerekir. Çünkü uyku sırasında kirlenmiyor ama onun salgı yapan bir organ olduğunu ve aynı zamanda gece süresince vücut atığı, tuz ve ter ürettir. Bu nedenle sabahları cilt temizliği yapmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.