Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Abdestbozan Otu Faydaları

10Abdestbozan otu gül familyasında yer alan siyah ve yeşil boya çıkartan bir bitki. Diğer isimleri pimpinella saxisfrage ve poterium spinosum olarak bilinir. Bu bitki daha çok nemli olan iklimlerde yetişir ve en çok yetiştiği iklim Karadeniz iklimi. Abdestbozan otu daha çok yağış alan bölgelerde yetişir. Yaklaşık olarak 70 cm kadar boya sahip. Kökü bazı sağlık sorunlarında yaygın olarak kullanılır ama direkt olarak yenilmez. Tadı çok acı olduğu için yenmez.

Abdestbozan Otunun Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen ve hiçbir işlemden geçmemiş her bitki doğallığını korur. Doğallığını koruyan her bitki de insan sağlığı açısından büyük fayda sağlar. İnsan metabolizması üzerinde çok fazla yararı dokunan bitkilerden biri abdestbozan otu. Abdestbozan otunun insan metabolizmasının her noktasında ayrı ayrı birçok faydası bulunur.

1. Mideyi Kuvvetlendirir

Çoğu insanda metabolik bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Mide rahatsızlığı olan kişiler yemek yerden çok zorluk çeker. Çünkü midelerinde ekşime ya da farklı sorunlar oluşabilir. Günde belirli miktarda yemek yemek insan sağlığı ve hayatın sürdürülebilirliği açısından çok önemli. Ülser ya da farklı bir mide rahatsızlığına sahip iseniz, abdestbozan otunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Abdestbozan otu mideyi güçlendirerek, mide hastalıklarının oluşma ihtimalini tamamen azaltır. Abdestbozan otunu düzenli olarak tükettiğiniz zaman, mide rahatsızlığının hafifleyecek ve hastalık belirtileri azalacak.

2. Göğüs Ağrılarını Dindirir

İnsanlar genelde soğuk kış aylarında üşüttüğü zaman göğüs ağrısı ortaya çıkar. Kalp rahatsızlıklarına bağlı göğüs ağrısı da oluşabilir. Göğüs ağrısını hafifletmek ya da geçmesini sağlamak için abdestbozan otunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Göğüs ağrısı çeken her insana büyük oranda fayda sağlar.

3. Ateş Düşürür Ve Öksürüğü Keser

Hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak insan vücudunun daha çok hastalığa yakalanma ihtimali buna bağlı olarak artar. Soğuk kış aylarının en çok üst solunum yolu hastalıkları görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinden olan ateş ve öksürük birçok insanda ortaya çıkar. Ateş düşürmek ve öksürüğü kesmek için hastalığınız boyunca abdestbozan bitkisi tüketebilirsiniz. Hastalığınız sona erdiğinde artık tüketmenize gerek kalmaz.

4. Baş Ağrısına İyi Gelir

İnsanların en çok sorun yaşadığı sağlık problemlerinden birisi baş ağrısı. Birçok farklı sebebe bağlı olarak her insanda baş ağrısı oluşabilir. Baş ağrısını hafifletmek ya da dindirmek için farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden arasında en çok yaygın olanı abdestbozan bitkisini tüketmek. Özellikle migren gibi çok şiddetli baş ağrısına neden olan bir sağlık sorununuz varsa, mutlaka düzenli olarak bu otu tüketmelisiniz. Abdestbozan bitkisini başınızın ağrıdığı zamanlarda tüketebilirsiniz. Abdestbozan otunu düzenli olarak her gün içtiğiniz zaman baş ağrınız kısa bir süre sonra geçer. Bir süre sonra baş ağrıdan tamamen kurtulursunuz.

5. Vücuda Dinçlik Verir

İnsanların bazen vücut direnci düşük olabilir. Vücudun düşük dirence sahip olmasını, uzun süreli çalışma, bedensel güce dayalı sektörlerde çalışma ya da insanların çok stresli bir kişiliğin olması gibi faktörler belirler. Çok uzun süre çalıştığınız zaman vücudunuz direnci düşer ve dışarıdan yapacağınız takviyelerle vücut direncinizi eski seviyesine getirebilirsiniz. Vücudunuza daha fazla direnç sağlamak, daha enerjik olmak ve yorgunluğu yok etmek için abdestbozan bitkisini düzenli olarak tüketebilirsiniz. Abdestbozan bitkisini düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman vücudunuz eskisi kadar çabuk yorulmaz ve vücut direnciniz daha çok artar.

6. Balgam Söktürür Ve Ter Arttırır

Üst solunum hastalıklarına sahip olan çok sayıda bireyin en çok şikayet ettiği durumlardan biri balgam. Hasta olan insanların boğazında balgam birikmesi rahat bir şekilde yutkunmayı engeller ve hastaya büyük bir rahatsızlık verir. Üst solunum yolu hastalıklarının bir şikayeti olan balgamı kesmek istiyorsanız abdestbozan bitkisini tüketebilirsiniz. Ayrıca abdestbozan bitkisi ayrıca terlemenizi sağlayarak, hastalığı daha kısa sürede atlatmanızı sağlar.

7. Burun Kanamalarını Durdurur

Burnun yapısı gereği içerisinde çok sayıda kılcal damar var. Çok sayıda olan kılcal damarlarda, sıcak havanın etkisi, burna alınan ağır darbeler ya da farklı sebeplere bağlı olarak kanama meydana gelir. Burun kanaması anında, kanamayı durdurmak için yapılan birçok farklı yöntem var. Bu doğal yöntemlerden biri de abdestbozan otunun kullanılması. Çok sık bir şekilde burnunuz kanıyorsa abdestbozan otunu içebilirsiniz. Abdestbozan otunu düzenli olarak içtiğiniz zaman çok sık yaşadığınız burun kanaması tamamen durur. Ayrıca uzun bir süre de burun kanaması şikayetiniz olmaz.

8. Bademcik Şişmesini İndirir

Bademciklerin şişmesi ya bir hastalığa bağlı olarak ya da soğuk bir şeyler içilmesine bağlı olarak meydana gelir. Bademciklerin şişmesi, insanların yutkunurken zorluk çekmesine neden olur. Bu nedenle insanlar rahat bir şekilde bir şey yiyip, içemez duruma gelir. Bademciklerin şişmesini indirmek için abdestbozan otunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bir süreden sonra şiş olan bademcikleriniz eskisi gibi sağlıklı olur.

9. Emziren Annelerin Süt Oranını Arttırır

Her kadının en büyük hayali ve isteği anne olmaktır. Ancak anne olmak hem kendi hem de bebeğinizin sağlığına daha fazla dikkat etmek anlamına gelir. Bebeğiniz ne kadar çok anne sütü alırsa, bağışıklık sistemi çok güçlü olur. Hastalıklara karşı daha fazla direnç sağlar. Emziren annelerin daha fazla süte sahip olabilmeleri için birçok yöntem denenir. Abdestbozan otu da bu yöntemlerden biri. Anne sütünün doğal bir şekilde artmasını sağlayan çok güçlü bir bitki.

Abdestbozan Otunun Fazla Tüketilmesinde Ortaya Çıkan Zararlar

Abdestbozan otunun, insan metabolizması üzerinde sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. Bazen insanlar sağlık sorunlarının hemen geçmesi ve anında sonuç almak için, bazı besinlerin günlük kullanım oranının üzerine çıkar. Abdestbozan otunun günlük oranın üzerinde kullanmak insan metabolizmasına yarardan çok zarar verir. Abdestbozan otunu tüketmesinin sakıncalı olduğu bazı durumlar olabilir. Özellikle düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsanız, abdestbozan otunu fazla tüketmeniz sağlığınıza zarar verebilir. Doktorunuza danışarak abdestbozan otunu ne kadar tüketmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Günlük tüketim miktarına dikkat edilmesi dışında önlem alınacak herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmaz.

Abdestbozan Otu Nasıl Tüketilir?

Abdestbozan otu genelde çay şeklinde tüketilir. Bitkinin tadı çok acı olduğu için direkt yenmez. Abdestbozan otu çayını yapmak için, önce bir demlik su kaynatın. Eğer sadece bir bardak içecekseniz, bir bardak ölçüsünde su kaynatabilirsiniz. Su kaynadıktan sonra abdestbozan otundan birkaç parça suyun içerisine atın. 5-6 dakika boyunca kaynattıktan sonra abdestbozan otu çayınızı içebilirsiniz. Abdestbozan otu çok acı bir tada sahip olduğu için içerisine bal ilave ederek içebilirsiniz. Abdestbozan otu çayını tatlandırmanız, daha kolay bir şekilde içmenize yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.