Abdominal ağrı; göğüs ve pelvik bölgeleri arasında oluşan bir ağrıdır. Karın ağrısı, kramp ve sızı gibi künt ya da keskin ağrılar olarak görülebilir. Pelvik ağrı karnımızın alt tarafında ve pelvikte oluşan ağrıdır. Genelde, pelvik ağrının kadınlarda olan belirtileri üreme veya idrar sisteminden kaynaklanır. Kaynağına bağlı olarak, pelvik ağrılar donuk ya da keskin, sabit ya da aralıklı, hafif, orta ya da şiddetli olarak görülebilir. Pelvik ağrı bazen alt sırt ve uyluk içerisine de yayılabilir.

Kronik pelvik ağrı; birkaç aydan fazla süre devam eden sabit ya da aralıklı seyreden pelvik ağrı demektir. İdrara çıkma, adet ya da cinsel aktivite sırasında pelvik ağrılar yaşanabilir. Yazımızda halk arasında karın ağrısı olarak bildiğimiz abdominal ve pelvik ağrıların nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Abdominal ve Pelvik Ağrı Neden Olur?

Abdominal ve pelvik ağrılar birden çok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Öncelikli amaç abdominal ve pelvik ağrılara neden olan etkenlerin bulunmasıdır. Abdominal ve pelvik ağrısı sorunları için doktora giden hastaların birçoğunda;

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Gastroenterit,
 • Nefrolityasis,
 • Pelvikenflamatuar hastalık,
 • Apandisit tanısı konulabilir.

Pelvik, alt abdominal bölgeyi tanımlar. Bu bölge yumurtalık, bağırsak, mesane ve rahmi içerir. Bu organların herhangi birisinde sorun olursa, pelvikte ağrı meydana gelebilir. Abdominal ve pelvik ağrı dörde ayrılır;

 • Rahimle ilgili olan problemler direkt olarak pelvikte hastalıklara neden olur. Hamilelik sırasında yaşanan sorunlar; sık sık düşük olması, dış gebelik, erken doğum, plasentada erken ayrılma ve korpus luteumda oluşan tümörler rahimi etkileyip ciddi pelvik ağrılarına sebep olabilir.
 • Bağırsak ve mesanede oluşan rahatsızlıklar; apandisit, bu bölgede meydana gelen fıtık, kolon kanseri, irritabl bağırsak sendromu ve sistit durumlarında da hastalar ciddi pelvik ağrıları yaşayabilir.
 • Pelvik kemiklerinde meydana gelen deformasyon veya inflamasyonlar, özellikte pelvik ve abdominal bölge ağrılarına sebep olur.
 • Kişinin yaşadığı jinekolojik sorunlar abdominal ve pelvik ağrılara neden olabilir. Özellikle menstrual kramp yani adetin fazla ağrılı geçme durumu, bu bölgedeki ağrılara nedenidir.
 • Geçmişte yaşanan fiziksel ve cinsel istismarlar da bu bölgelerdeki ağrıların sebebi olabilir.
 • Pelvik ağrılar hızlı hızlı başlar ve bazı durumlarda kadınların hayatlarını tehlikeye sokacak durumlara kadar gelebilirler. Özellikle bu ağrılar genital bölgede tedavi edilmediği zaman kalıcı hasarlara neden olabilir.

Pelvik Ağrı Sendromu: Pelvik ağrıları bazen üç ile altı ay arası sürebilir. Bu tür ağrılara kronik pelvik ağrıları ismi verilir. Bu ağrılar tam anlamıyla mekanizması açıklanamayan ağrılardır. Stresten kaynaklı olduğu düşünülür.

Ağrılı adet görme durumu, pelvik ağrı sendromuna dahil değildir. Cinsel ilişki sırasında yaşanan pelvik ağrılar buna dahil olan ağrılardır. Çoğu vakada ağrının kaynağı tam olarak bulunamamıştır. Bu nedenle etkili bir tedavi de gelişmemiştir. Genelde yapılan tedavi yöntemleri kişilerin rahatlamasına ve stresten uzaklaşmasına dayalı olarak uygulanır.

Abdominal ve Pelvik Ağrı Nasıl Geçer?

 • Bu ağrıların tedavisi, altında yatan nedene yönelik olarak yapılır ve ilk olarak nedenin tespit edilmesi gereklidir. Adet kanamalarına bağlı karın ağrılarında, ağrı her ay düzenli olarak tekrarlarsa ağrı kesici kullanılması yararlı olabilir.
 • Ağrılar aniden başlamışsa ve daha önce yaşanmayan bir ağrı şeklindeyse muhakkak acil bir servise giderek muayene olunmalıdır. Bu gibi durumlarda safra kesesi taşı, pankreas ya da apandis iltihapları olabilir. Bu rahatsızlıklar sebebiyle cerrahi yöntemlere başvurulabilir.
 • Ağrılar, böbrek taşı ya da böbrek iltihaplarına bağlı oluşursa, böbrek taşıyla ilgili gereken cerrahi müdahale yapılmalıdır.
 • Ağrıları olan kişiler gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Karın ağrısı yaşayan bir kişi karın ağrısının nedeni bilmiyorsa ağrı kesici kullanması doğru olmaz. Ağrı kesici, ağrının sebebinin bulunmasını geciktirebilir. Eğer organ iltihabı varsa ağrı kesiciler hayati tehlikeye yol açabilir. Bu nedenle öncelikle bir iç hastalıkları ya da gastroentroloji uzmanına başvurmak daha doğrudur.
 • Ağrının nedeni belirlendikten sonra evde uygulanabilecek yöntemler; sıcak su torbası, karın bölgesinin sarılıp sıcak tutulması, ayakların sıcak tutulması, gaz problemi varsa çıkarmak için elle karın bölgesine sağdan sola doğru masaj yapılarak gazın çıkmasını sağlamak, bir fincan ada çayı veya ıhlamur içilmesi gibi öneriler işe yarayabilir.
 • Karın ağrısı ani olarak başlar ve beraberinde kusma, ateş ve bulantı varsa bir an evvel doktora gitmek en doğru yoldur.