Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Asla Abur Cubur Tüketmemeniz için 7 Öneri!

Televizyonda heyecanlı bir film varken ya da bilgisayar başında yediğimizi bile hissetmeden bitirdiğimiz atıştırmalıklar sağlığımızı tehlikeye atıyor. Özellikle çocukların bayılarak yediği abur cuburlar aslında birçok rahatsızlığın temelinde yatan sebep olabiliyor. Bağımlılık yarattığı kanıtlanmış  bu sağlıksız atıştırmalıklar genellikle şeker, trans yağ ve koruyucu maddeler içeriyor ve yedikçe daha fazla yemek isteminize neden oluyor. Kimi zaman bütün ailenin severek tükettiği bu besinlerin, ilerleyen dönemlerde hem çocuklarda hem yetişkinler kalp rahatsızlıklarının temelini atıyor. Biz de bu yazımızda abur cuburların kalbiniz için zararlarını sizler için listeledik. Gelin sağlıksız yiyecek ve içecekler vücudunuzu nasıl etkiliyor beraber inceleyelim.

1. İçerikleri Tehlikeli

Cips, çikolata, asitli içecekler ya da hazır bisküviler… İstisnasız hepsi, sizin mutfağınızdan çıkmadığı sürece son derece zararlı besinler. Kolayca tüketilen bu hazır yiyecekler içeriklerindeki fazlaca şeker, yağ ve tuz ile yüksek kaloriler almanızı sağlıyor fakat besin değeri bakımından bu yiyecekleri incelediğimizde hepsinin birer “çöp” olduğunu görüyoruz. Vitamin, mineral ya da protein içermedikleri için herhangi bir besin değerleri bulunmamasının yanında abur cuburlar, bol miktarda raf ömrünü uzatmaya yönelik koruyucu maddeler ve renklendiriciler içeriyor.

2. Trans Yağ Sağlığı Tehdit Ediyor

Sıvı bitki yağlarının hidrojen ile ısıtılması sonucu ortaya çıkan trans yağlar, özellikle hazır patates kızartmaları, cipsler, krakerler, kekler ve kurabiyelerin içerisinde bolca bulunuyor. Trans yağların vücudunuza zararlarını ise saymakla bitiremeyiz. En başta damar tıkanıkları, kalp krizi ve obezite olmak üzere liste uzayıp gidiyor. Kolesterol düzeyinin artmasına neden olan bu besinleri sürekli tüketmeye devam eden kişilerde sonuç felç bile olabiliyor. Tamamen sentetik olan bu yağ her birimizin mutfağında bulunan margarinin içerisinde bile bulunuyor. Üstelik bir çok ülke insanların ölüm yaşlarının düşmesi nedeniyle bu yağların kullamasını yasaklamışken…

3. Uzun Raf Ömrü Abur Cuburların Sağlıksızlığını Arttırıyor

Koyun ve inek gibi geviş getiren hayvanların sütlerinde az miktarda da olsa bulunan trans yağ asitleri, aslında uzun zamandır beslenmemiz de yer etmekte. Fakat endüstriyel olarak üretilen yağlar, hidrojenize edilerek üretildikleri için oda koşullarında katı formda ve uzun süre boyunca muhafaza edilebilir oluyorlar. Bu da insan vücudu için son derece sağlıksız olan bir maddenin daha da zararlı bir hale getirilmesi anlamını taşıyor. Üstelik bu madde her gün yediğimiz bisküvi, kek, mayonez, cips, kraker, gofret hatta ve hatta milföy hamurunun içerisinde bile bulunuyor.

4. Bağımlılık Yaratıyor

İçerilerindeki şeker, trans yağlar ve karbonhidrat nedeniyle tüketildiğinde dopamin ve serotonin salgılanmasını sağlayan sağlıksız atıştırmalıklar, bu salgılanan kimyasallar nedeniyle beynin zevk ve haz merkezlerini uyarıyor. Bu sahte mutluluk hissi sizi sürekli bu besinleri tüketmeye ve bağımlı olmaya yönlendiriyor. Özellikle beyinleri henüz gelişmekte olan çocuklarda ciddi yeme bozuklukları, bağımlılık, obezite ve beyinde hasara neden olabiliyor.

5. Kalp Krizine Neden Oluyor

Vücutta biriken trans yağlar damar tıkanıklığına neden olurken rahatsızlıkların boyutu ilerleyen dönemlerde kalp krizine kadar yükselebiliyor. Yapılan bir araştırma vücudunda trans yağ oranı yüksek olan bireylerin sağlıklı bireylere göre 3 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski olduğunu göstermiştir. Anne sütünden bebeğe bile geçebilen bu trans yağlar, özellikle bebekler ve çocuklarda çok daha yıkıcı etkiler ortaya çıkartabiliyor. Obez, kansere yakalanmış, kalp krizi riski olan ve yüksek tansiyonla mücadele etmek zorunda kalan çocuklar yetiştirmek istemiyorsak abur cubur tüketimine acilen bir dur dememiz gerekmekte.

6. Zararlarını Sıralamak Gerekirse

Sürekli bu abur cuburlardan tüketen kişilerde ortaya çıkması muhtemel rahatsızlıklar ise obezite, diyabet, kanser, kolesterol, kalp krizi, damar tıkanıklığı, alzheimer, parkinson, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve düşük doğum riski şeklinde sıralanabilir.

7. Sağlıklı Atıştırmalıklara Hayatınızda Yer Açın

İlla ki her atıştırmalık sağlıksız olacak diye bir şart yok. Hazır alınmış, içeriğinden emin olmadığınız, tehlikeli abur cuburlar yerine evinizde kendi atıştırmalıklarınızı yapabilirsiniz. En sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıkların aslında kuruyemişler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ceviz,fındık, badem ya da antep fıstığı… Bir avuç kuruyemiş tüketerek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş, hem karnınızı doyurmuş, hem de lezzetli bir şeyler tüketmiş olursunuz. Evde kendiniz patlatacağınız mısır ile film gecelerinizi sağlıklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Meyveleri ve kuruyemişleri kullanarak çocuklar için harika tatlılar yapabilir ya da sadece patatesleri ince ince dilimleyip fırınlayarak ev yağımı cipsinizi yiyebilirsiniz. Ailenizin sağlığını tehlikeye atan sağlıksız abur cuburlar yerine, yaratıcılığını konuşturabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.