İçerdiği 17 farklı aminoasitle bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan sarımsak hakkında pek çok şey duymuşsunuzdur. En kuvvetli doğal antibiyotik olan sarımsak özellikle aç karnına tüketildiğinde daha etkilidir. Yani büyükannelerimiz hastalıklardan korunma konusunda aç karnına sarımsak yutmamızı önermekte gerçekten de haklılar.

Bilim insanlarının sarımsakla ilgili yaptıkları araştırmalar mide boşken tüketilen sarımsağın daha güçlü bir doğal antibiyotik etki gösterdiğini kanıtlamıştır. Peki, aç karnına sarımsak neden daha etkili?

Aç Karnına Sarımsak Neden Daha Faydalı?

Aç Karnına Sarımsak Neden Daha Faydalı

Kalp sağlığından bağışıklık sistemine tüm vücutta olumlu etkiler gösteren ve faydaları saymakla bitmeyen sarımsak özellikle yüksek tansiyon hastaları için gerçek bir dosttur. Kan dolaşımını ve karaciğeri harekete geçiren sarımsak aç karnına tüketildiğinde midede herhangi bir bakteri ile karışmadığından daha yoğun etki gösterir. Yiyecek ve içeceklerdeki bakteriler sarımsağın antibiyotik gücüne karşı koymaya çalışır. Fakat mide boşken bu ihtimal ortadan kalkmış olur.

Sarımsak mide problemleri ve ishale karşı oldukça etkili bir besindir. Hem sindirimi hem de iştahı uyaran sarımsak aç karnına tüketildiğinde gerginlik ve stresi azaltır. Midedeki fazla asit sinir hissi uyandırdığından sarımsak bu konuda oldukça etkili bir çözümdür.

Sarımsak ve Alternatif Tıp

Sarımsak ve Alternatif Tıp

Tarihi çok çok eskilere dayanan sarımsak, dünyanın her yerinde ‘en sağlıklı yiyecek’ olarak bilinir. Bunun nedeni sarımsağın kuvvetli bir arındırıcı olmasından ileri gelmektedir. Detoks etkisi gösteren sarımsak, vücudu parazit, tenya ve bakterilerden temizler. Bu yüzden hem modern hem de alternatif tıpta diyabet, tifüs, depresyon ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterdiği kabul edilmiştir.

Sarımsağın tüm bu faydalarının yanı sıra alerjiniz varsa çiğ tüketmemeniz gerektiğinin altını çizelim. Özellikle aç karnına sarımsak tükettiğinizde baş ağrısı yaşar ya da ateşinizin yükseldiğini fark ederseniz sarımsağa karşı alerji geliştirmiş olma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca deride alerjik etkiler de görülebilir. Böyle durumlarda doktorunuzla görüşmenizde ve sarımsaktan uzak durmanızda fayda var.

Yapılan bilimsel çalışmalar AIDS tedavisi gören hastalarda sarımsağın bazı yan etkiler gösterebildiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle aç karnına sarımsak tüketmeden önce kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmediğinden emin olmalısınız. Özellikle düşük tansiyon probleminiz varsa sarımsak sizin için tehlike yaratabilir.

Sarımsağın keskin kokusu ve tadı sizi yemeklerinizde sarımsak kullanmaktan vazgeçirmesin. Başka hiçbir gıdada bir arada bulamayacağınız tüm değerli besin ögeleri sarımsakta bol miktarda bulunur. Üstelik sarımsak yemeklere konmadan önce doğranıp biraz bekletildiğinde daha fazla fayda gösterir. Bunun nedeni sarımsaktaki ‘allisin’ etken maddesinin harekete geçmesidir. Bu güçlü antioksidan kokuyla birlikte açığa çıkar. Sarımsağı mutfağınızdan eksik etmeyin.