Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Acı Biber Kanamayı Durduruyor!

Sofraların vazgeçilmezleri arasında olan acı biber bilindik, bilinmedik pek çok faydaya sahip. Acı severlerin büyük bir aşkla tükettiği acı biber ilk yardım malzemesi olarak bile kullanılabiliyor. Yalnız, en başta uyaralım; acı biberin fazla tüketilmesi halinde hemeroid rahatsızlıkları ile karşılaşma ihtimaliniz artabilir, ülser sorunu yaşayanların şikayetleri artabilir ve olaylara karşı sinirsel anlamda daha büyük reaksiyonlar gösterme potansiyelinizde artış görülebilir. O yüzden acı biberi kararında tüketmek en faydalısı.

İşte kanama durdurucu özelliği olan acı biberin faydaları:

1. Kan kaybını önler

Acı kırmızı biber, yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre kanamanın daha hızlı durdurulmasını destekliyor ve kan kaybının önüne geçiyor. Mutfakta olmasa bile ecza dolabınızda kesinlikle bulundurmanız gereken ve “cayenne” ismi verilen acı kırmızı Arnavut biberinin nasıl kullanıldığını anlatalım

Bir miktar acı biber tozu aldıktan sonra kanama olan bölgenin üzerine tozları yerleştirin ve çok ciddi bir kanama söz konusu değilse kan çıkışının 10-15 saniye içerisinde duracağını görürsünüz. Eğer yaralanma daha büyükse ve ciddi bir kanama söz konusuysa tıbbi müdahaleyi beklerken bir yandan da acı toz biberi, ılık bir bardak suyun içerisine atın ve karıştırın ve bir çay kaşığı alarak hızlıca için.

Cayenne ismindeki acı biber, kan basıncı ve kan pıhtılaşması konusunda vücudu tetikleyerek hızlı bir eşitleme sağlıyor ve bu sayede kötü etkiler doğurması muhtemel olan kanamayı durdurup insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir etki gösteriyor.

Uzmanlara göre bir kaza yaşadığımızda kan kaybını en az düzeyde yaşamak için düzenli olarak her gün bir adet acı biber yememiz gerekiyor.

2. Kişiyi gribe karşı korur

Tek bir besinle bedenin beta karoten gereksinimi karşılayan acı biber, gün içerisinde bir adet yenmesi halinde bünyesindeki zengin C vitamininin katkılarını bedene yansıtacaktır ve bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini, kişinin daha dinç ve daha dayanıklı olmasını ve doğal olarak da vücudun gribe karşı daha dirençli olmasını desteklemiş olur.

3. Ağrıların dinmesini sağlar

Acı biberin içeriğindeki capsaicin maddesi sayesinde, biber ağza değdiği andan itibaren yakıcı bir his belirmeye başlar. Bu his, sinirlerin yumuşamasını ve beynin endorfin salgılamasını sağlar. Bu sayede beyin bölgesinde salgılanan endorfinin vücuttaki ağrıları azaltması ve tamamen ortadan kaldırması sağlanır. Çevrenizde çok acı tüketen birileri varsa onların fiziksel acıya karşı daha dirençli olduğunu muhakkak gözlemlemişsinizdir.

4. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Bilimsel araştırmalar neticesinde acı biber yiyen kişilerde trigliseritlerin düştüğü görülmüş ve bu sayede kötü kolesterol düzeyinde azalma meydana geldiği analiz edilmiştir.

5. Kalp krizi riskini en aza indirir

Beta karoten, c vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan acı biber, kişinin kanser ve kalp krizi ile ilgili rahatsızlıklarla karşılaşma riskini en aza indirir. Kalbin daha sağlıklı çalışmasını destekleyen acı biber, kanser hücrelerinin vücudu ele geçirmesine de engeller.

6. Kan dolaşımını hızlandırır

Acı biber tüketimi sayesinde bedenimizdeki kan dolaşımı daha hızlı sağlanır ve kan bedenin her yerine daha verimli şekilde yayılır. Kan dolaşımının hızlanması sayesinde birçok organ daha verimli çalışırken aynı zamanda felç riski de daha düşük seviyelere inmiş olur.

7. Ülserle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırır

Acı biber tüketiminin faydalarından bir tanesi de midemizdeki mikropların yok edilmesinde etkili olmasıdır. Düzenli olarak acı biber tüketen kişilerde ülser rahatsızlığının kolay kolay meydana çıkıp ilerleme kaydedemediği gözlemleniyor.

Şuna özellikle dikkat etmek gerekiyor ki; halilahızırda ülseri olan kişiler fazla acı biber tükettikleri durumda hastalıklarının daha ileri evrelere taşınmasına sebebiyet verebilirler. Acı biber, ülseri olmayanların ülserle karşılaşma ihtimalini yok eder, ülseri olanlarda dikkatli şekilde tüketilmezse ağır sonuçlara sebep olur.

8. Zayıflamak isteyenlere destek olur

İştah açıcı olarak pek tercih edilmeyen acı biber, zayıflamak isteyenler için iyi bir besindir. Metabolizmayı hızlandıran, kan dolaşımının hızlanmasını destekleyen ve yağ yakıcı etkisi olan acı biber vücuda enerji verip hareket etmeyi desteklediği için zayıflamaya da yardımcı olur.

9. Bronşitin hafiflemesini sağlar

Solunum yolları ile alakalı sıkıntılar yaşayan insanlar üzerinde de önemli bir etkisi olan acı biber, balgam söktürücü etkiye sahiptir. Acı biber aynı zamanda kronik bronşit hastalıklarında da rahatsızlığın etkilerini azaltma konusunda oldukça etkilidir.

10. Sindirimin daha kolay gerçekleşmesini destekler

Acı biber yiyen kişilerde sindirim salgısı daha sağlıklı üretilir ve bu sayede vücutta sindirim daha kolay gerçekleşir.

11. Kabızlığı ortadan kaldırır

Lif açısından gayet zengin olan acı biberin düzenli bir şekilde her gün bir tane tüketilmesi halinde kabızlık vakalarıyla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalkmış olur. Eğer kabızsanız da rahatsızlıktan daha hızlı kurtulma şansına sahip olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.