Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Acı Biberin Zararları

Günümüzde tüm dünyada çok sık kullanılan ve geçmişi 9 bin yıla dayanan acı biber herkesin tükettiği bir besindir. İnsanlar için damak tadı oldukça göreceli bir kavramdır. Kimi insanın ağzına bile koymadığı yiyecek, içecekler kimi insanlar için en sevdiği lezzet olabilir. Acı biber de bu göreceli yiyeceklerden birisidir. Yemeğinde acı olmayan kişilerin yemek yanında acı biber görmek bile istemeyen kişiler için bu kavram oldukça yavan olabilir. Kimi insanlar da yemeğin içerisinde ve yemek yanında acı biberi bayılarak yer.

Acı biber birçok anlamda insana olumlu etki gösterir. Yemeklerin haricinde de bazı alanlarda insanların kullanması için acı biber maddelerle kullanılır. Acı biberin bu anlamda birçok bilinen ve bilinmeyen özelliği bulunur. Ancak bilinçsizce ve çok sık tüketilen acı biber insanlarda bazı sorunlara yol açabilir. Acı biberin zararları yazımızın devamında madde madde verilecektir.

Acı Biberin Zararları Nelerdir?

1. Mide Hastalıklarına Neden Olabilir

Mide hastalığı bulunan kişilerin acı biber tüketmesi zararlıdır. Midesinde tahriş, yanma ve yara olan kişilerin acı biberi çiğ tüketmesi, mide yarasının iyileşme sürecinin daha da uzamasına sebep olur. Bununla da kalmaz yaraların daha genişlemesine ve derinleşmesine sebep olur. Midesinde buna benzer rahatsızlığı olan kişilerin acı biberi yemeklerin içerisinde ya da pişirip yemesi midesi için daha sağlıklı bir durum olacaktır.

2. Kansere Sebep Olabilir

Acı biberi yağda kızartıp yemek, biber içerisinde bulunan B, C ve K vitaminlerinin varlığını yitirmesine sebep olur. Kızartma yağları birçok hastalığa sebep olacağı gibi mide kanserinin de en önemli nedenlerinden biridir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Acı biber tüketmeyi seven kişilerin acı biberi tüketirken mangalda ya da tavada közleyip tüketmesi sağlık için faydalıdır. Ayrıca acı biberi yerken iyice ağızda çiğnenmesi gerekir. Direkt olarak yutmak mideye zarar verir.

3. Basura Neden Olur

Hemoroid hastalığına neden acı biber, hemoroid hastalarının tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Basur kanamalarını artırdığı bilinir. Basur memesininin hassasiyetini ve büyüklüğünü de artırır. Kronik hemoroid hastalarının kesinlikle acı biber tüketmemesi gerekir. Basuru olanların dışında aşırı miktarda acı tüketmek basur ve şiddetli ağrılara neden olur.

4. İnsanlarda Sinirlilik Halini Artırır

Acı biberin belki de hiç bilmediğiniz bir özelliği de insanlarda sinirlilik halini artırıyor olmasıdır. Acı biber içerisinde bulunan bileşimli enzimler insanlarda asabiyet artmasına sebep olur. Vücudumuzdaki sinirlilik ve asabiyet hormonu olarak da bilinen bir hormon olan noradrenalin sağladığından dolayı acı biberi tüketen insanlarda tüketmeyen insanlara göre asabiyet daha fazladır.

5. Vücutta Farklı Etkiler Gösterebilir

Birçok uzmanın yaptığı araştırmalar sonucunda acı biber gözle görülmeyen ama hissedilebilen hastalıklara yol açabileceğini belirtmiştir. Böbrek, karaciğer, sinir sistemi, beyin, akciğer, sindirim sistemi ve kan dolaşımı gibi birçok organımızda tahribata yol açabilecek aflatoksin oluşmasına neden olur. Bunun için uzmanlar acı biber tüketirken insanların çok dikkatli olması gerektiği konusunda uyarı yapmıştır.

6. Dilde Anlık Yanma ve Hasar Oluşturabilir

Ağız, ağız içerisinde ve dildeki papillalarda acı biber yedikten sonra yanma hissi oluşur. Bu yanmalar anlıktır ama bazı hasarlara da yol açabilir ya da papillada hissizlik yaratan bir durum ortaya çıkabilir.

7. Kalp Spazmına Yol Açabilir

Acı kırmızı biberin içerisinde etken madde olarak capsaincin bulunur. Bu madde koroner spazm yapıp, enfarktüse yol açabileceği uzmanların araştırmaları sonucunda gelişmiştir. Bu sebeple kolesterolü yüksek olan ve hipertansiyonu olan ayrıca sigara ve alkol kullanan kişilerin kırmızı biber yerken çok dikkatli olmaları ve olabildiğince az tüketmesi gerekir.

Acı Biber Turşusu Yemenin Zararları

Acı biber normal olarak tüketileceği gibi turşu olarak da tüketilebilen bir yiyecek türüdür. Acı biber turşusunun yapılış aşaması size iyi gelip gelmeyeceğini bilmek için iyi bir durumdur. Turşu yapılırken uzun süre korunması için kullanılan bir madde tuzdur. Böbreklerin ihtiyacından daha çok tuz veya turşu gibi tuzlu olan gıdaları yemek kan basıncını yükseltir ve yüksek tansiyona sebep olur.

Kan basıncı yükselmesiyle damarlar elastikiyetini kaybedip plak adını alan yağ tabakası oluşur. Bu durum damar sertliğinin temel nedenidir. Sürekli olarak turşu tüketen kişilerde hipertansiyon görülme riski de artar. Çok turşu tüketen kişilerde bir diğer görülen durum ise vücutta oluşan insülin direnci arttığı için şeker hastalığına yol açmasıdır.

Turşunun zararları arasında sayılacak diğer bir sıkıntı ise, fazla sodyum tüketilmesine bağlı bir şekilde ortaya çıkan böbrek hasarı oluşmasıdır. Turşu tüketimiyle beraber böbreklerde birikmiş sodyumları dengelemek adına vücudun suya ihtiyacı da artar. Böylece böbreklerin aşırı çalışması, aşırı susama, mide krampları ve ishal ortaya çıkan durumdur. Turşu içerisinde bolca bulunan sodyum, idrara karışan kalsiyum nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna neden olurken, kemiklerin yeterli miktarda kalsiyum almasını engelleyen bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.