Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Acı Biberle Daha Uzun Ve Sağlıklı Bir Ömür Yaşayın!

Türk mutfağındaki yemeklerin şanını artık bilmeyen kalmadı. Dünya çapında beğenilerek tüketilen, her yiyenin bir daha yemek istediği, lezzetine doyum olmayan mutfağımızda baharatların yeri ayrıdır. Çorbadan salataya, tatlıdan tuzluya bayılarak kullandığımız, her yemeğin tadını arttıran baharatlarımız, ilk kez yemeklerimizin tadına bakanlara şaşırtıcı bir lezzet şöleni yaşatır. Hele bir acı biberimiz vardır ki yiyen pişman yemeyen bin pişman. Yapılan araştırmalar günlük, düzenli bir şekilde acı tüketen bireylerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Biz de sizler için sofralarımızın olmazsa olmazı acı biberin vücudunuza sağladığı faydaları ve ömrünüzü acı biberle nasıl uzatabileceğinizi listeledik.

1. Haftada İki Kere Acı Biber Tüketenlerin Ölüm Oranı Yemeyenlere Göre %10 Daha Az

Yapılan araştırmalar sonucunda acı biberin içerisindeki Kapsaisin maddesi nedeniyle haftada 2 kere acı biber tüketenlerin, tüketmeyenlere göre % 10 daha az ölüm oranına sahip olduğunu hatta haftanın her günü acı biber tüketen bireylerde bu oranın çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yani ne kadar çok acı biber o kadar az ölüm oranı.

2. Acı Yiyenlerde Daha Az Enfeksiyona Rastlanıyor

Acı biberin içerisinde bulunan Kapsaisin maddesi aslında acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir. Bu madde TRV1 isimli bir acı reseptörünü barındırdığı için beynimize biberin acı olduğu hissini uyandırır. Kapsaisin aynı zamanda antibakteriyel özellik sağladığı için düzenli acı biber tüketen bireylerde enfeksiyondan ölme riski diğerlerine göre çok daha düşük oluyor. Oranlardan bu sonuç çıkarılmış olsa da bu durumun birebir acı biber ile ilişkisi olup olmadığı henüz kesinleşmemiştir.

3. Kapsaisinin Daha Birçok Faydası Var

Yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan acı biberin faydaları günümüzde yeni yeni kesinlik kazanmaya başlıyor. Kesinlik kazanan faydaların başında Kapsais maddesinin biberi acı yapmanın yanında, krebs hücrelerinin oluşmasını engelliyor, kan dolaşımınn ve sindirim sistemin daha sağlıklı olmasını sağlıyor olması geliyor.

4. Endorfin Salgılanmasını Sağlıyor

Acı biber mutluluk hormonu olarak bilinen endorfinin salgılanmasına da yardımcı. Kapsaisin maddesinin içerisinde TRPV1 isimli acı reseptörü beyninizdeki ısıyı değiştirdiği ve bu süreci size acı gibi hissettirdiği için nöronlarınız bir süre sonra acı biberin yarattığı acı hissine cevap vermeyi bırakıyor. Bu süreçte de endorfin salgılanıyor.

5. Tek Bir Kırmızı Acı Biberle Daha Sağlıklı Olabilirsiniz

Grip ya da soğuk algınlığı gibi bir hastalık yaşıyorsanız kırmızı biber yemenizi öneririz. Çünkü tek bir kırmızı acı biber yiyerek günlük betakarotenin ve C vitamini ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız. Sağlıklı insanların da her gün düzenli bir şekilde kırmızı biber yemesini tavsiye ederiz.

6. Kanserden Korunmak İçin Acı Biber

Acı biberin içeriğindeki C vitamini ve antioksidanlarla vücudunuzu kansere karşı koruyabilirsiniz. Her gün düzenli bir şekilde acı biber tüketen bireylerin kansere yakalanma riskinin azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

7. Kalp Krizi Ve Felçten Korunun

Acı biberin kan dolaşımını hızlandırma etkisi ile kalp krizi ve felce yakalanma şansınız düşer. Fakat acı biberin etkisinin uzun süre devam etmediğini hatırlatmak ve düzenli bir şekilde tüketmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

8. Kilo Verirken Acı Biber Yanınızda

Günlük acı biber tüketmek kan dolaşımınızı ve metabolizma hızınızı arttıracağı doğal yollardan bir yağ yakıcı almış olacaksınız. Hızlı metabolizma daha fazla yağ yakımı anlamına geldiği için diyetlerinize kırmızı biberi eklemeyi de unutmayın. Ayrıca acı biber kan şekerinizi de dengede tutmaya yardımcıdır. Bu nedenle ani acıkmalar yaşamanızı da engeller.

9. Hazımsızlığın Çaresi Acı Biber

Bağırsak hareketlerini hızlandırmada en önemli silahınız acı biber olabilir. Yeterli ve düzenli miktarlarda acı biber yiyerek hazımsızlık, kabız ya da gaz problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Aman bir noktaya dikkat. Her şeyde olduğu gibi acı biberin de fazlası zarar. Bu nedenle fazla tükettiğiniz acı biber tam tersi sonuçlar doğurarak size ishal ya gaz gibi sorunlara neden olabilir. Vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı az çok kestirerek sınırında acı biber tüketmenizi tavsiye ederiz.

10. Bir Ödem ve İltihap Sökücü Olarak Acı Biber

Eklem iltihaplarının tedavisinde ya da vücuttaki ödemi sökmede acı biber bir numaradır. Eğer kış aylarında sinüsleriniz doluyorsa acılı bir yemek yediğinizde burnunuz akmaya başlayacaktır çünkü bu sinüslerinizde biriken iltihabın söküldüğünü gösteriyor. Yani anlayacağınız acı biber solunuma kadar her derde deva bir mucize.

11. Kas Ağrılarınızı Acı Biberle Geçirin

Omzunuz tutuldu ya da bileğinizi burktunuz. Kim bilir ne ağrılar çekiyorsunuz, belki kafanızı bile oynatamıyorsunuz. Hatta belinizi bile incitmiş olabilirsiniz. Ezilme, tutulma ya da burkulma gibi kas problemlerinizde acı biber yine yanınızda ama biraz daha farklı bir formda. Ağrılarınızın dinmesini veya tutulmuş kaslarınızın açılmasını istiyorsanız gerçek acı biber ve zeytinyağını ezip macun kıvamına getirerek bir krem yapabilir, bu kremi sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Artık çok ucuz fiyatlarla satılan doğal acı biber kremleri de eczanelerde bulabiliyor, onlardan da temin edip gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.