Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Acı Hıyarın Faydaları

Halk arasında birçok ismi bulunan acı hıyar bitkisi doğal tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Ancak kullanımı sırasında dikkatli davranılmaması durumunda kalıcı hasarlar bırakması söz konusu olabilir.

Genellikle yaz aylarının başında yeşil bir renge sahipken yaz aylarının sonuna doğru, Ağustos ayı gibi sarı bir renge bürünür. Bunun nedeni olgunlaşma süresine göre farklılık göstermesidir. Hemen hemen herkesin gördüğü fakat dikkatini çekmediği bir yol kenarı bitkisi olarak da varlığını sürdürür. Kabakgiller familyasına ait bir bitkidir. Herhangi bir şekilde ticari olarak yetişmemektedir.

Bitkinin ekimi ve herhangi bir yerde sabit şekilde bulunması olanaksızdır. Sapa yerlerde, yol kenarlarında, kumsallarda ve yamaçlarda yaygın olarak görülür. Halk arasında da bilinen bir bitkidir. Bitki üremesini en olgun zamanı geldiğinde, tohumlarını çevresine püskürterek gerçekleştirir. Bitkinin görünüşü ufak bir kaktüsü andırır. Bunun sebebi ise sert tüylerle kaplı olması ve pürtüklü bir yapıya sahip olmasıdır. Boyu 3 ile 5 santime  kadar uzanırken dal boyları 1 veya 2 metreyi geçebilir. Dallarının yaprakları bolca tırtıktan oluşur. Halk arasında birden fazla ismi ile de bilinmektedir. Bunlardan bazıları; acı kavun, yaban hıyarı, fışkıran hıyar, şeytan keleği, ebucehil kavunu, develi otu, eşek karpuzu, eşek hıyarı, acı kelek, fışkırtan, cırtlak ve yılan otudur. Bunlar en bilindik isimleridir.

Akdeniz Bölgesi’ nde yoğun olarak görülen bu bitkiden oluşan meyvelerinin içindeki sıvının sulandırılması yolu ile faydalanılır. Köklerinden faydalanmak için ise infüzyon yolu kullanılır. (Kullanılacak bitkinin üzerine kaynamış olan suyu döküp kapalı bir kapta sürekli olarak karıştırarak 5 dakika gibi bir süre bekletilmesi ve daha sonrasında soğutulması işlemidir. Bu sürede kapalı bir kabın içinde tutulmalı ve soğuduktan sonra süzgeç ile süzülmelidir.)

Köklerinin insana rahatsızlık veren kötü bir kokusu vardır. Bu bitkinin içeriğinde tıp dünyasında da kullanılan elaterin maddesi mevcuttur. Sağlık alanında birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Acı hıyar bitkisinin sağlık alanında genellikle kocakarı ilaçları olarak tabir edilen ev yapımı ilaçlarda kullanıldığı ve çoğu hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Ancak yanlış kullanımı ve hazırlanışında ciddi sorunlar ortaya çıkartabilir. Hatta bazı kaynaklarda ölüme bile sebebiyet verdiği belirtilmelidir. Bu bitkinin toplanmasından kullanıma kadar dikkat edilmesi gereklidir. Bitki toplanırken sapından koparılmalı, içindeki sıvının dışa çıkması engellenmelidir. Fazla olgunlaşan acı hıyar bitkileri gövdesinden sıkıldığı anda içerisindeki sıvıyı dışa fışkırtarak boşa gitmesini sağlar. Acı hıyar bitkisinin asıl kullanıldığı yeri içerisinde barındırdığı sıvısıdır. Kabuk ve çekirdekleri zehirli olduğu için kullanımı imkansızdır. Henüz olgunluğa ulaşmamış yeşil olduğu dönemde toplandığı takdirde ishal edici ve kusturucu etkilere sahip olabilir. Acı hıyar bitkisinin kurutulmuş halindeki kökü veya tohumundan yutulduğu taktirde öldürücü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bitkinin zehirleyici maddesini en aza indirgemek için tatlandırıcı maddeler şeker veya bal ile karıştırılması etkili olabilir. Alanda sadece tek bir tane acı hıyara rastlanırsa zehirli olma ihtimali diğerlerine göre artış gösterir.

Acı Hıyarın Faydaları Nelerdir?

1. Sinüzite İyi Gelir

Birçok kişide görülen sinüzit rahatsızlığı maalesef küçük yaşlarda etkisini göstermeye başlar. Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme ve baş ağrısı gibi birçok şikayetleri beraberinde getirir. Acı hıyar bitkisi bu rahatsızlıkta insanları rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Burun tıkanıklığını gidererek rahat bir nefes alımını ve bu sayede oluşan baş ağrılarını gidermede organik bir şifa kaynağıdır. Ancak bilinçli kullanılmadığı taktirde ve dozunun iyi ayarlanmaması durumunda kılcal damarlara ciddi zararlar vererek kalıcı hasarlar bırakabilir. Olgunlaşmış meyvesinin içindeki su alınarak seyreltme işlemi yapılır. Tedavisi için kullanılacak kişi sırt üstü yatıralarak saf su ile karıştırılmış olan acı hıyar bitkisinin suyu her burun deliğine ikişer damlayı geçmeyecek şekilde damlatılır. Daha sonrasında hasta hemen yüzü koyun çevrilerek burnunun içindeki iltihaplı suyun akması sağlanır.

Acı hıyar bitkisinin suyunun fazla kullanımı hastada zehirlenmelere yol açabilir. Bu işlem sadece bir defa yapılmalıdır. Çocuklarda kullanımı kesinlikle uygunsuzdur. Uzun süreli sersemlik etkisi gösterebilir ve boğazda yakıcı bir tat bırakabilir.

2. Felçli Hastaların Tedavi Sürecine Katkı Sağlar

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan felç rahatsızlığının tedavisinde de uzun yıllardır kullanımı görülmektedir. Bir adet acı hıyarı posası çıkana kadar iyice ezerek suyunu alıp felçli bölgelere her gün düzenli olarak masaj yapmak etkili olacaktır. Bu işlem sadece felçli hastalar için değil romatizma veya omurga ağrıları gibi rahatsızlıkları olan hastalar üzerinde de kullanılabilir.

Bir başka kullanım yolu da gece yatmadan önce acı hıyar suyuna batırılmış olan bir bezi güzelce sıkarak hastanın omuzlarından başlayarak bütün belini kaplayacak şekilde yerleştirmek ve üzerini kalın bir havlu ile kaplayarak bütün bir gece o şekilde uyumasını sağlamaktır. Bu sayede zararlı toksinler idrar, ter ve akıntı yoluyla vücuttan dışarı atılacak ve rahatlama hissi sağlayacaktır.

3. Böcek Sokmalarında Panzehir Görevi Görür

Böcek sokmalarında (akrep,yılan vb.) kullanılır. Böceğin soktuğu yere çok geçmeden sürülmesi gereklidir. Isırığın oluştuğu bölgeye lapa şekline getirilen acı hıyar kökü sürülerek ısırığın oluştuğu bölgeyi temizlemesi beklenir.

4. Karın Ağrılarına İyi Gelir

Regl dönemlerinde meydana gelen karın ağrılarının giderilmesinde de etkilidir. Bir kapın içerisinde acı hıyar bitkisinin yaprağı ile zeytinyağını aynı anda kaynattıktan sonra karın bölgesine masaj yaparak sürmek ağrının geçmesini ve rahatlamayı sağlayacaktır.

5. Sarılık Hastalığının Tedavisinde Kullanılır

Sarılık hastalarının tedavisinde de tıpkı sinüzit hastaları için kullanılan yöntem kullanılır. Aynı şekilde burun deliklerine sıvı damlatılır ve hasta yüz üstü çevrilerek burun içerisindeki iltihabın akması sağlanır.

6. Vücuttaki Yaraların Tedavisinde Kullanılır

Acı hıyar bitkisinin bir diğer faydası ise yaralar üzerinde görülmüştür. Kan akışının durdurulamadığı yaralarda kan akışını durdurduğu, açık yaraları giderdiği bilinmektedir.

7. Kaşıntıların Giderilmesinde Etkilidir

Vücudumuzda alerjik olarak meydana gelen veya dışsal etkenler sonucu oluşan kaşıntıların tedavisinde de acı hıyar kullanılır. Hemen hemen çoğu kişide oluşan bu tür kaşıntılar kalıtımsal şekilde devam ediyorsa çareyi acı hıyarda bulabilirsiniz. Kaşıntının oluştuğu yere acı hıyar bitkisinden elde edilen saf su ile seyreltme işlemi yaptıktan sonra sürerek kaşıntılarınızın dinmesini bekleyebilirsiniz.

Acı Hıyar Nasıl Tüketilir?

İnsan vücudundaki birçok probleme iyi gelen acı hıyar bitkisi kullanılacağı alana göre değişiklik gösterir. Kullanımı faydalı olduğu kadar çok da tehlikeli olan bu bitki türünün kullanımına çok dikkat edilmelidir. Eski zamanlarda kadınların istenmeyen gebeliklerinde düşük yapması için kullanılmış olan bir bitkidir. Sinüzit ve sarılık gibi rahatsızlıklarda seyreltme yöntemi kullanılır. Saf su ile karıştırılan meyvesinin içindeki suyu 2 damlayı geçmeyecek şekilde kullanmak gereklidir. Yaralar ve böcek sokmalarında lapa şekline getirilerek kullanılır. Karın ağrılarında yaprağı kullanılır. Felçli hastalar üzerindeki kullanımı ise acı hıyarın içerisindeki su sayesinde gerçekleşir. Kullanırken dikkat edilmediği taktirde geri dönüşü olmayan kalıcı etkiler bırakması mümkündür. Ağız yoluyla kesinlikle tüketilmemelidir. Buruna sıvı damlatılacağı zamanda kesinlikle seyreltme yöntemi uygulanarak kullanılmalıdır. Bütün bu işlemler yapılırken mutlaka bir doktordan yardım almayı unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.