Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Açık Burun Ameliyatı

Ülkemizde ve dünyada en çok uygulanan estetik operasyonları burunla ilgili olan operasyonlardır. Burun, vücudumuzda bulunduğu yer itibariyle ilk göze batan uzuv. Aynı zamanda işlevi bakımından da çok hayati bir duyu organı. Burunla ilgili operasyonların bir kısmı sağlık sorunları nedeniyle zorunlu olarak yapılırken, oldukça büyük bir kısmı da estetik kaygılar nedeniyle, kişilerin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Operasyonların önemli bir kısmı da, fonksiyonel bozukluklardan  kaynaklanan estetik problemlerin çözümü için, daha karmaşık bir prosedür gerektirir. Örneğin burun kemiğindeki eğrilik (deviasyon), nefes almayı güçleştirir. Yapılacak operasyonda, estetik olarak burun kemiği düzeltilerek aynı zamanda hastanın sağlıklı nefes alması da sağlanmış olur. İnsanoğlu fiziki görünümüne her zaman çok önem vermiştir. Hızla gelişen görüntülü iletişim kanalları sayesinde görüntüsünün dünyanın öbür ucuna saniyeler içinde ulaşabildiği günümüzde “güzel” görünmek sadece “ünlüler” için değil, sıradan bir vatandaş için de çok daha önemli. Her ne sebeple yapılırsa yapılsın, ameliyat tekniklerinde ve kullanılan malzemelerdeki çeşitlilik, burun ameliyatlarında çok iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Her geçen gün yeni teknikler geliştirilmekle birlikte, burun ameliyatlarında yoğun olarak kapalı ve açık olmak üzere iki teknik uygulanır. Hangi operasyonda hangi tekniğin kullanılacağına hastanın ihtiyaçları doğrultusunda, cerrah karar verecektir. Açık burun ameliyatı da önemlidir.

 

Açık Burun Ameliyatı Nedir?

Herhangi bir ameliyat için “açık” ve “kapalı” tekniklerden bahsedildiğinde, yaygın olarak, “kesili – kanlı” ve “kesmeden – kansız” olarak tarif edebileceğimiz iki yöntem akla gelir. Gelişen lazer teknikleri ve vücuda küçük bir delikten girilerek, kameralı bir sistemle gerçekleştirilen endoskopik cerrahilerin tamamı, “kapalı ameliyat” olarak tanımlanır ve açık ameliyatlara göre daha modern bir tekniktir. Fakat burun cerrahisi söz konusu olduğunda, tam tersi, “kapalı burun ameliyatı” eski, “açık burun ameliyatı” ise yeni ve modern olan tekniktir. 1990’lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan kapalı burun ameliyatı tekniği, tüm dünyada cerrahlar tarafından en çok uygulanan ve tercih edilen tekniktir. Açık teknik uygulanarak yapılan burun ameliyatlarında, hasta genel anesteziyle uyutularak burun deliklerinin ortasındaki deri kesilir ve bu deri burun iskeleti üzerine doğru sıyrılarak açılır. Böylece, burunla ilgili tüm yapılar göz önüne çıkar ve cerrahlar geniş bir çalışma alanına sahip olurlar. Operasyon sırasında böyle geniş bir görüş alanına sahip olmak, olası komplikasyonların vaktinde engellenmesi ve anatomik olarak başka bozukluklar varsa, onlara da müdahale edilmesi imkanını verir. Cerrahlar tarafından en çok tercih edilen teknik olmasına sebebi de sağladığı bu kolaylıktır. Yukarıda bahsettiğimiz kavram karmaşasından dolayı kafası karışan hastalar, açık burun ameliyatının eski ve terk edilmiş bir bir yöntem olduğunu düşünür ve açık yöntemle ameliyatı tercih eden cerrahlara mesafeli durabilirler. Bu tür ameliyatlarda cerrahların tıbbi bilgileri yanında hatta belki de daha fazla, mesleki deneyimleri önemlidir. Her cerrah zaman içinde, kendine özgü yöntemler geliştirmeye devam eder. Her hasta için aynı yöntem kullanılamayacağı gibi, her ameliyat da tek bir yöntemle yapılmaz. Kimi vakada açık yöntem uygulamak gerekir, kiminde ise  kapalı yöntemle müdahalede bulunmak daha pratiktir. Pek çok hastayı endişeye sevk eden konulardan biri de, açık burun ameliyatlarında meydana gelen dikiş izidir. Bu yersiz bir endişedir çünkü hem uygulanan dikiş tekniği hem de dikişlerin yeri, kolay fark edilebilir bir iz oluşmasına engeldir. Aslında burun ameliyatlarında uygulanan açık teknik, karşısında sadece kapalı tekniği koyabileceğimiz bir seçenek değil; yüzlerce farklı teknikten sadece biridir. Bir operasyon sırasında cerrah, bu yüzlerce teknik arasından onlarcasını bir arada kullanır. Hiç bir tekniğin diğeri karşısında bir üstünlüğü ya da önceliği yoktur. Kaldı ki, tercihi yapması gereken kişi de hasta değil, hekimdir.

Açık Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Burun, anatomik olarak tüm katmanlarıyla göz önünde olduğu için uygulaması ve kontrolü kolaydır.
 • Anatomik olarak bozulmuş burun yapısında, daha detaylı çalışmaya izin veren bir yöntemdir.
 • Cerrahlar operasyon sırasında ne yaptıklarını açıkça görebildikleri gibi bundan nasıl bir sonuç alacaklarını da daha operasyon bitmeden görme imkanına sahiptirler. En iyi sonucu alabilmek için diğer yüzlerce tekniği de kullanma fırsatları olur.

Açık Burun Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

 • Kapalı burun ameliyatıyla kıyaslayacak olursak, iyileşme süresi daha uzundur.
 • Birden fazla canlı dokuya kesi uygulandığından, şişme ve morarma daha fazla ve daha uzun süreli olabilir.

Ameliyata Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer kişiyi açık ya da kapalı, burun ameliyatı olmaya yönelten durum tıbbi bir gereklilik, fonksiyonel bir bozukluk değilse, bu ameliyatı neden istediği üzerinde düşünmek gerekir. Kendisine danışan her hastayı, bu soruya cevap aramadan ameliyat etmeyi kabul eden bir doktorun etik değerlerinden şüphe etmek ve önceliğinin para kazanmak olduğunu düşünmek hakkına sahibiz. Bu tarz bir yaklaşım sergileyen bir doktor için siz zaten hasta değil, “müşteri”sinizdir. Burun, kanatları, sırtı ve köküyle kendi başına orantılı bir yapıya ve aynı zamanda yüzümüzde bulunan diğer duyu organlarıyla da orantılı bir büyüklüğe sahip olmalıdır. Başarılı bir operasyon, kozmetik olarak güzel bir burun yapmak kadar, sağlıklı nefes almayı da sağlamakla mümkündür. Mutlaka sağlıklı bir doktor-hasta ilişkisi ve güven tesis etmek gerekir. Cerrah, hastasının bu ameliyatı neden istediğini öğrenmeli, buna göre planladığı operasyonu nasıl gerçekleştireceğini, öncesinde ve sonrasında ne gibi riskler ortaya çıkabileceğini dürüstçe anlatmalıdır. Tıp alanındaki teknik ve teknolojik gelişmeler sayesinde, ameliyattan önce burun içinde nefes almayı zorlaştıran bozukluklar, alınan nefesin kalitesi, bu kaliteyi sağlayan kıkırdak yetmezlikleri gibi durumlar tespit edilebilmektedir. Ameliyat öncesi doktor – hasta görüşmesinde, hastanın burun yapısının 3 boyutlu ve normal fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar üzerinde cerrah neler yapabileceğini hastaya gösterir ve hastanın istekleriyle ne derece örtüştüğü izlenebilir.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Açık burun ameliyatlarından sonra genellikle alçı ve tampon kullanılır. Ameliyattan sonra burun içinde de ödem oluşacağı için burun deliklerinin yapışarak kapanmasını önlemenin çaresi tampon kullanmaktır. Tamponların çıkarılması işlemi hastaları korkutan bir işlemdir. Fakat günümüzde kullanılan slikon tamponlar, yapışma yapmaz ve çıkarılması da eski bez tamponlara göre son derece kolaydır.
 • Ameliyattan sonraki hafta yüzde şişlik ve göz çevresinde morluklar olacaktır. Bunu mümkün olduğunca önlemek için yüksek bir yastıkla yatmak faydalı olabilir. Gece uykusu dışında yatmamaya çalışmak, oturmak ya da dolaşmak daha iyidir. Dışarıya çıkmakta da hiç bir sakınca yoktur.
 • Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinden açık kırmızı renkli sıvı gelmesi normaldir.
 • Banyo yapmakta da bir sakınca yoktur. Su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Doktor nasıl yıkanmak gerektiğini zaten anlatacaktır ama günümüz koruyucu materyalleri suya dayanıklıdır.
 • Gözleri fazla yormayacak şekilde televizyon seyredip bilgisayarda vakit geçirmenin sakıncası yoktur.
 • Burun içi temizliği için doktor bir sprey verebilir. Dikiş yerini de bir kulak çubuğu yardımıyla yağlamak faydalı olabilir.
 • Hastaları ameliyattan sonra çok tedirgin eden durumlardan biri hapşırmaktır. Hapşırmak buruna zarar vermez ama kanamaya sebep olabilir. Çok zorda kalınırsa gözleri kapayarak dili kuvvetlice damağa bastırmak hapşırmaya engel olacaktır. Bu da işe yaramıyorsa, burundan değil ağızdan hapşırmak gerekir.
 • Ameliyattan sonra 6-8 hafta süresince, burun deliklerinden sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelmesi normaldir. Bunlar geldiği sürece krem ve temizleme spreyi kullanmaya devam etmek yeterlidir. Yatmadan önce her iki burun deliğine biraz krem sıkıp kuvvetlice içeri çekilir ve sabah burnu fazla sıkmadan, hafifçe sümkürerek temizlenir.
 • Koku alma duyusu ameliyattan 6-12 hafta sonrasına kadar normale dönmeyebilir. bu normaldir ve zamanla kendiliğinden normale dönecektir.
 • Açık burun ameliyatlarından sonra burnun son halini alması 6 ay hatta 1 seneyi bulabilir. 3-6 aya kadar burun deliklerinde asimetriler, burun ucunda his kaybı, burun sırtında deri fazlalığı olabilir. doktorun önerdiği hafif masaj hareketleri faydalı olabilir.
 • 3 aydan önce gözlük kullanmak doğru değildir.
 • Ağır kaldırmaktan, başı fazlaca yere eğmekten kaçınmak gerekir.
 • 3 aydan önce direk güneş ışığı, hamam, sauna, solaryum uygun değildir.

Tüm bu anlatılanlar, genel hatlarıyla açık burun ameliyatını tanımlar fakat her insanın anatomisi, dolayısıyla burun yapısı da farklıdır. Her burun operasyonu, hastanın kişisel özelliklerine göre özel olarak planlanır. Kulaktan dolma bilgilerle ve yeterliği olmayan kişilerin uyguladığı yöntemlere asla itibar etmemek gerekir. Açık burun ameliyatı, mutlaka bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.