Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Açık Yara Pansumanı

Derinin ve deri altı dokularından meydan gelen hasara yara adı verilir. Yaralanmalar sonucunda genel olarak ağrı oluşur ve fonksiyon kaybı görülür. Yaralar açık ve kapalı yara almak üzere ikiye ayrılır. Açık yaralar sıyrık, kesik, yırtık ve delinme olarak 4 gruba ayrılır. Kapalı yaralanmalar ise ekimoz ve hematom olmak üzere 2 gruba ayrılır. Açık yaralanmalar ve kapalı yaralanmalar için yapılacak olan müdahaleler farklılık gösterir. Açık yaralarda genel olarak yaraların dışarıdan gelebileceklere karşı korunması gerekir. Yaralanan bireyler için gerekli önlemler alınarak en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi ve uzman birisinden yardım alması gereklidir. Aksi halde yaralanmalar sonucunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Açık yaralanmalar için yapılacak olan yanlış pansuman da durumun daha çok kötüleşmesine neden olur.

Açık Yaralanmalar

Açık yaralanmalar da kendi içinde 4 gruba ayrılır. Bunlar; sıyrık, kesik, yırtık ve delinme olarak adlandırılır.

Sıyrık:  Sert ve pürtüklü yüzeyin üzerine derinin sürtülmesi sonucunda oluşmakta olan yüzeysel yaralanma çeşididir. Yaralanan bölgeden kan sızması olabilir. Bu sıyrıklar sonucunda ağrılar görülebilir. Sıyrıklar varsa antiseptikle silinir yoksa da sabunlu su ile yıkanarak kuru ve temiz bir şekilde korunur. Böylece oluşan hasarın iyileşme süreci daha da hızlanır. Islak ya da kirli bir ortamda çalışma yapılacaksa yaranın üzeri mutlaka kapatılmalı ve koruma altına alınmalıdır.

Kesik: Düzgün ve keskin yüzeyli nesnelerden dolayı meydana gelir. Kesilmiş parçalı veya düzgün bir yara oluşacaktır. Kesik şeklinde olan yaralar, derinin altındaki dokuya, sinire, kasa ve kan damarlarına kadar kadar derinleşme yapabilir. Kesik yaraların kenarlarının antiseptikle silinmesi ve yara ağzının uç uca getirilerek ardından üzerinin steril gazlı bezle kapatılması gerekir. Bu işlem sonrasında da yaralı hastaneye götürülmelidir.

Yırtık: Derinin bir parçası tamamen kopmuştur ya da küçük bir bölümü bağlı kalmıştır. Yırtıklar sonucunda çok kanama görülür. Bu tip yaralanma oluştuğunda kısmen veya tam olarak kopmuş olan deri, yara üstüne normal yerine yerleştirilmelidir. Daha sonra yaranın üzerine steril pansuman ile kapatma yapılmalıdır. Ardından da yaralı hemen en yakın hastaneye götürülmelidir.

Delinme: Delinme, bıçak gibi delici ve kesici aletler ile kurşun gibi nesnelerden dolayı meydana gelir. Yara girişi delinmelerde küçüktür. Bu yüzden de kanamanın dışa olması genel olarak önemli değildir. Ancak derin dokulara önemli zararlar verilebilir. Eğer oluşan bu yara karında ya da göğüste ise öldürücü bile olabilir.

Kapalı Yaralanmalar

Kapalı yaralanmalar, deri tabakasının üst kısmında herhangi bir hasar ya da doku kaybının olmamasına rağmen alınan darbe sonucunda deri altındaki dokularda oluşan kanamalarla karakterize edilen yaralanma çeşitleridir. Kapalı yaralanmalar ekimoz ve hematom olmak üzere iki gruba ayrılır.

Ekimoz: Derinin altında sınırsız kanamalar sonucunda oluşan morarmalar ve çürüklerdir.

Hematom: Derinin altındaki sınırlı sayıdaki kanamalara denilir, yani diğer bir adı ile kan toplanması durumudur. Hematom yalnızca yumuşak doku yaralanmaları ile görülmez. Kırıklardan ya da herhangi bir damar yaralanması sonucunda da oluşabilir.

Kapalı yaralanmalarda yapılacak olan ilk yardım dinlendirme, yüksekte tutma ve soğuk uygulama şeklindedir. Bir havluya sarılan buz torbası, etkilenen yaralı bölgeye yerleştirildiği zaman kanamanın azalmasını sağlar. Yaralanmadan sonra aradan saatler geçtikten sonra yaraya soğuk uygulama yapılmasının herhangi bir yararı olmaz. Emilimin daha hızlı yapılmasını sağlamak ve var olan ağrının azaltılmasını sağlamak için sıcak uygulama yapılması önerilir. Etkilenmiş olan kısım, günde bir kaç defa ılık sıcak arası su içerisine 10-15 dakika kadar daldırılır veya sıcak su ile nemlendirilmiş olan havlu ile sarılır.

Açık Yaralar İçin Pansuman

Açık yara pansumanı, yaranın oluştuğu bölgenin mikroplardan etkilenmemesi için yapılan bir ilk yardım yöntemidir. Yara bölgelerine yapılmakta olan tedavi yöntemlerine genel olarak pansuman denilir. Pansumanlar genellikle oluşan açık yaralar için uygulanır. Açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamak ve mikroplardan temizleyerek dış ortam ile yara bölgesinin temasını kesmek için açık yara pansumanı yapılır. Böylece yaranın daha ciddi sorunlar yaşatması durumu önlenmiş olur. Çabuk iyileşmesi için de uygun ortam hazırlanır.

Açık yara pansumanı yapılırken tendürdiyot ya da mersol kullanılmaz. Çünkü bu ikisi kullanıldığı takdirde açık yara etrafında bulunan mikroplar yaranın daha çok tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle de açık yara pansumanı işleminde dikkatli davranılması gereklidir. Pansuman sırasında yanlış uygulama yöntemlerinden kaçınılması gereklidir.

Açık yara pansumanı için gerekli olan malzemeler;

 • Pamuğun yaraya yapışmasını engellemek için 3 ya da 4 katlı gazlı bez
 • Eldiven, makas, steril ve pens
 • Pansumanın emici kısmı için hidrofil pamuk
 • Gerçekleştirilecek olan yıkama işlemi için enjektör
 • Dikiş işlemi yapılacaksa tıbbi dikiş malzemesi
 • Atel
 • Sargı bezi
 • Steril penset
 • Temizleyici ve koruyucu merhem
 • Vazelin ve steril
 • Tampon

Açık Yara Pansumanı Nasıl Yapılır?

Açık yara pansumanı yapılacak olan kişi ilk olarak rahat bir pozisyona getirilmelidir. Eğer var olan şartlar uygunsa açık yara pansumanı yatak üstünde yapılmalıdır. Daha sonrasında da yaranın olduğu bölgedeki kıyafetler çıkartılarak yara kısmının açık kalması sağlanır. Yaranın olduğu bölgede kanama oluşmuşsa bir tampon yardımı ile kanama durdurulur. Açık yara kısmında cam parçası ya da pislik gibi yabancı maddeler varsa bunlar da steril ve pens kullanılarak oradan çıkartılır. Yara bölgesinin tam kenarındaki bölgeler de mikrop temizleyici krem kullanılarak temizlenir. Daha sonra yaranın kenarları steril penset yardımıyla birbirine yakınlaştırılmaya çalışılır. Yakınlaştırma işlemi yapıldıktan sonra açık yara üstü steril bezle kapatılır. Yerleştirilen steril bez üzerine pamuk koyulur. Pamuğun üzerine de tekrar gazlı bez konur. Son olarak da sargı bezi ile yaranın olduğu bölge iyice sarılır. Açık yara pansumanının tamamlanmasının ardından hasta için acısının dinmesini sağlamak için ağız yoluyla ağrı kesici verilir. Böylece açık yara pansumanı işlemi de tamamlanmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.