Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları

Gün geçtikçe farkına varılan açıkta satılan yiyeceklerin zararları birçok kişinin bu konuda önlem almasını sağlamıştır. Bununla birlikte devletin de bu konu ile ilgili denetimlerini arttırdığı ve kamu spotu yaptığı da bilinir. Bununla birlikte alınması gerekiyorsa da yıkanabilecek olan ürünlerin alınmasında fayda var. Öyle ki sokakta satılan birçok yiyeceğin içerisinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan birçok bakteri bulunur. Üstelik bu bakteriler zaman geçtikçe daha da fazla artış gösterir. Diğer yandan bu tür gıdaların içerisinde yer alan koruyucu ve katkı maddeleri, gıdaların bozulup bozulmadığının dahi anlaşılmasına engel olur.

Günümüzde genetiğiyle oynanan gıda maddeleri, her halükarda zararlı gıdalar olma yönünde gitmesi bir yana bir de üzerinde açıkta satılan yiyeceklerin hava ya da temas yolu ile kapmış olduğu mikroplar ile birlikte çok daha fazla hastalığın üremesine sebep olur. Örneğin her yerde görülmekte olan simit tezgahları, sabahları fırından alınarak güne iyi bir şekilde başlangıç yapsa da gerek havanın kirliliği, gerek karbondioksitler, gerek güneş ışınları gerek ise bu simidi eliyle dokunarak satan ya da simitleri eliyle dokunarak seçen kişiler yüzünden artık ilk anda sahip olduğu masumiyeti kaybetmiş olur. Bu nedenle de bu tür gıdaların kapalı ortamlardan alınması gerekir. Örneğin simitlerin, camdan koruyucular ile kapatıldığı arabalardan alınmasında fayda var. Aynı zamanda satıcıların bone ve eldiven takıp takmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Zira simit satan kişilerin elleri birçok kişinin eline değen paralar sebebiyle mikrop barındırır. Bu mikroplar ise ağız yoluyla vücuda girdiği takdirde birçok hastalığa davetiye çıkartır.

Açıkta Satılan Yiyecekler Nelerdir?

Baharatlar: Açıkta satılmakta olan gıdaların başında baharatlar gelir. Cam kavanozların içerisinde satılan baharatların ya da tanınan güvenilen markaların alınması gerekir.

Tatlı ve Şekerlemeler: Bu gıdalar da birçok tehlikeyi barındırır. Hem diğer yiyeceklere göre daha çabuk bozuluyor olmaları hem de bakterilerin üremesine daha elverişli olmaları sebebiyle birçok tehlikeye gebe olur. Bunun nedeni bakterilerin tatlı ve türevi yiyeceklerden hoşlanmasıdır.

Et Ürünleri: Et ürünlerinin kapalı ortamda satılanları ve özellikle birçok işlemeden geçtiği şekliyle satılması halinde dahi birçok zararı olduğu kabul edilmiş, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yol açtığı tespit edilmiş olsa da bir de bunun üzerine dışarıda pişmekte ve satılmakta olan etlere bulaşacak olan mikroplar eklendiği için bu durum oldukça sağlıksız olabilir. Bununla birlikte bozulmuş ola etlerin pişmesi ya da kaynatılması halinde ise sizleri çok daha büyük tehlikeler bekler.

Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri çabuk bozulan ürünler olarak bilinmekte olup, alınmadan önce markasına, son kullanma tarihine, ambalajına ve alınan yere dikkat edilmesi gerekir. Güneşe dayanıklı paketlerde ve cam ambalajlarda olanlarının tercih edilmesinde fayda var.

Sebze ve Meyveler: Konu meyve ve sebzeler olduğu zaman yıkanabilir olmaları sebebiyle diğer gıdalara göre daha masum olurlar. Fakat bu gıdaların da yıkanmaması halinde birçok elden geçmesi, taşıma sırasında defalarca düşmesi ya da pis yerlerden geçmesi sebebiyle geçici ya da kalıcı komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle de bu gıdaların iyi bir şekilde bol su yardımı ile yıkanmasında fayda var.

Yiyecekler ve İçecekler: Günümüzde hazır gıda yanı fast food yiyecekler oldukça fazla miktarda tüketiliyor. Bu noktada fiyatlarının da makul olması ile birlikte daha fazla tercih edilen bu gıdaların daha düşük fiyatlara satılmasının sebebi ise esasında düşük kaliteli yiyecekler olmasından kaynaklanıyor. Bu tür gıdaların tüketiminden mümkün olduğu sürece kaçınılması gerekse de yenilmek istenmesi halinde kapalı alanda olan yerlerden alınması, özellikle hava ile temas etmemesine özen gösterilmesi ve eldiven, maske ve bone takan kişiler tarafından yapılıp satılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Gıda sektörü yerini insan sağlığı ve sağlıklı bir şekilde üretimden kâr elde etmeye bıraktığı için günümüzde sağlıklı yiyeceğe ulaşmak oldukça zor. Bu durum kendisini özellikle de hazır gıdalarda belli ediyor. Bu tür sebeplerden dolayı açık değil kapalı ortamlarda satılmakta olan yiyeceklerin tüketilmesi ve hazır gıdadan uzak durularak iyi bir şekilde yıkanmış olan meyve sebzelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

1. Mikrop ve Bakteri Barındırıyor

Açıkta satılan yiyecekleri etkilemekte olan en tehlikeli bakterinin ismi salmonelladır. Bu ve diğer bakteriler rüzgar ile birlikte taşınarak etrafa saçılır ve havalar sıcak olduğu zaman buharlaşma yolu ile açıkta satılan yiyeceklere bulaşır. Bakteri ve mikroplar daha sonra çeşitli rahatsızlık, alerji ve hastalıklara yol açar.

2. Besin Zehirlenmesine Yol Açıyor

Açıkta satılmakta olan yiyecekler genellikle bu tür mikrop ve bakteriler sebebiyle vücuda kolay bir şekilde girer ve kendisini çeşitli belirtiler ile gösterir. Kusma ve bulantı gibi semptomların görülmesi halinde besin zehirlenmesi de kendini gösteirr. Buna sebep olan şey ise açıkta satılmakta olan yiyeceklerden başka bir şey değildir.

3. Daha Çabuk Bozuluyor

Normal şartlar altında soğuk bir şekilde muhafaza edilmesi gereken fakat açıkta satılması sebebiyle güneş ışınlarına maruz bozulan yiyecekler kusma, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açıyor.

4. Hijyen Barındırmıyor

Açıkta satılan yiyecekler herhangi bir şekilde hijyenik olmaması, kuşlar, kemirici hayvanlar ve çeşitli böcekler tarafından zarar görmesi ve mikrop kapması, satıcıların temiz olmaması, bone ya da eldiven kullanmaması gibi sebeplerden dolayı hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Açıkta satılan birçok yiyecek başta çocuklar olmak üzere birçok kişinin hayatını tehlikeye atıyor. Özellikle uzun vadede tüketilmeye devam eden bu şekilde sağlıksız beslenme durumunda kalıcı hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle çocukların beslenme çantalarının iyi bir şekilde doldurulmasında fayda var.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Rekabet ve düşük fiyat için yasaklanan katkı maddeleri ya da kalitesi düşük ürünlerin kullanıldığı, pişirme, hazırlık ve saklama gibi basamakların yetersizliği, içme suyu temininin olmaması, temizleme, pişirme ve yıkama için kullanılmakta olan suyun yetersiz olması sebebiyle aynı sular kullanılarak yıkanan tabaklar, hijyen konusunda eğitimi olmayan sokak satıcıları, sıvı ve katı atıkların yok edilebilmesi için gereken şartlara sahip olmayan yerlerden uzak durulması gerekir.

Bu tür sebeplerden dolayı görece uygun fiyatlar ile ürün satan ve güvenilir olan yerlerden ürün satın alınması gerekir. Hammadde, içerik, satış yeri, gıdaların hazırlanışı, su, gıdaların hazırlığından sorumlu olan kişilerin eğitimleri, taşıma, hazırlanan gıdaların korunması ve depolanması, atıkların yok edilmesi, yiyecek satış merkezleri ve pazarlama konusunda birçok farklı durumun değerlendirilmesi ve göz önünde bulundurularak satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.