Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Açken Ilık Su İçmenin 6 Önemli Faydası

Su insanın yaşamını devam ettirebilmesi için en önemli şeylerin başında geliyor. Aynı zamanda suyu yalnızca vücudumuz “su istiyorum” diye alarm verdiğinde değil, özellikle aç karnınayken susamadığımızda da içmemiz gerekiyor. Çünkü suyun insan vücudu için pek çok faydası bulunuyor. Hatta bu noktada bize en iyi gelen de ılık su oluyor.

Oysa çoğumuz sabah ilk uyandığımızda kahve ya da çay içmeyi seviyoruz. Fakat eğer güne bir bardak ılık su ile başlarsak vücudumuz için çok daha iyi bir şey yapmış oluruz. Aynı zamanda sabah kalktığımızda ferahlatıcı etkisine kanıp buz gibi bir bardak suyu da tercih etmemeliyiz. Ilık su her zaman su içmenin faydalarını arttıracaktır.

Aç karnına iken ılık su içmenin en önemli faydalarından bir tanesi sindirim sistemi üzerine etkisi. Bunun yanı sıra elbette bağışıklık sistemi ve toksinlerin temizlenmesi konusunda da bir hayli etkili olduğunu söylemek gerek. Hatta eğer özellikle sabahları içeceğiniz bir bardak ılık suyu biraz daha lezzetlendirmek isterseniz içine bir miktar limon da sıkabilirsiniz.  Bu sayede yılın her mevsimi vücudunuzu çeşitli hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Hatta ılık su sayesinde serbest radikallerin bile vücudunuzda dolaşması engellenebiliyor.

Elbette aç karnına olduğunuz her an bir bardak ılık su içerek sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilirsiniz. Fakat özellikle ılık suyu sabah yeni uyandığınızda ve henüz hiçbir şey yeyip içmediğinizde tüketmenizin faydası bambaşka. Sizler için aç karnına ılık su içmenizin 6 önemli faydasını listeledik.

1. Sindirime çok iyi gelir

Sindirim sistemimizin görevini etkili bir şekilde yerine getirebilmesi için metabolizmamızın zamanında çalıştırılması gerekiyor. Bunun için de en etkili yöntemlerden bir tanesi sabah uyanır uyanmaz aç karnına bir bardak ılık su içmek. Aynı zamanda aç karnına içilen bir bardak ılık su (ki bu tercihe göre sıcak da olabilir biraz) vücuttaki toksinlerin atılması da sağlanabiliyor. Ancak kesinlikle özellikle yemek yedikten sonra bir bardak soğuk su içmenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü soğuk su yemekte tüketilen yağların vücut içinde katılaşmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişinin sindirimini zorluyor. Ayrıca bu yöntem ile yağ depolanmasına neden olmak da mümkün. O yüzden daima aç karnına ılık su tercih etmek gerek.

2. Kabızlığı önler

Eğer tükettiğiniz besinleri vücudunuz iyi bir şekilde sindiremezse vücudunuzdaki bağırsak hareketleri yavaşlıyor ve nihayetinde kabızlık ile karşı karşıya kalınabiliyor. Kabızlık halinde ise hem vücuttan atıklar rahat bir şekilde atılamazlar hem de kişinin karnına şişlik, ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar oluşur. Bu nedenle kabızlığı önlemek için de mutlaka aç karnına ılık ya da sıcak su içmek gerekiyor. Böylece bağırsak hareketlerinizin ne kadar düzenlendiğini ve kabızlık problemi ile karşılaşmamaya başladığınızı görebilirsiniz.

3. Gün içinde karşılaşılan ağrıların iyileşmesini sağlar

Pek çoğumuz gün içinde kramplarla ya da baş ağrıları ile karşılaşabiliyoruz. Her ne kadar bir ağrı kesici ilaç aldığımızda ya da bir süre dinlendiğimizde bu ağrılar geçebiliyor olsa da aslında onları iyileştirmek için doğal yöntemlere de başvurabiliriz. Hatta bu yöntemlerden bir tanesi herhangi bir çabaya ihtiyaç duymayan sade su bile olabilir. Yani aç karnına bir bardak ılık su ya da sıcak su içerseniz karnınızda oluşan kramplardan ya da baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ılık su kas ağrılarına da etki edebiliyor çünkü kan dolaşımını canlandırıyor.

4. Kilo vermeye yardımcı

Kilo vermek isteyen kişilerin zaten günlük su tüketimine özen göstermesi gerekiyor. Ancak bunun yanı sıra açken ılık su içildiğinde hem metabolizma hızlanıyor hem de yağ yakımı başlıyor. Hatta ılık su sindirim sistemine ve böbreklere de iyi geliyor. Bu nedenle zayıflamak isteyenler açken ılık su içmeyi ihmal etmemeliler. Aynı zamanda ılık suyun içine bir miktar limon sıkıldığında etki bir kat daha artabilir.

5. Dolaşım sistemine iyi gelir

Açken ılık su içildiğinde, sinir sistemi olumlu yönde etkileniyor, vücuttan toksinler daha kolay atılabiliyor ve kan dolaşımı hızlanıyor. Aynı zamanda vücuttaki kaslar da büyük oranda rahatlıyor. Bu nedenle dolaşım için de mutlaka açken ılık su içilmeli.

6. Erken yaşlanmayı önler

Her birimiz günün birinde yaşlanacağız ve bundan kaçış olmadığını biliyoruz. Fakat yaşlanma etkilerini ne kadar azaltırsak bizim için o kadar iyi olur. İşte bu konuda bize yardımcı olacak şey de açken ılık su içmek. Özellikle mutlaka sabah yeni kalkıldığında içilmesi gerekiyor. Böylece ciltteki hücreler tamir oluyor ve ciltte esneklik sağlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.