Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Dünyanın en faydalı gıdaları tartışılırken şüphesiz ki ilk akla gelen sebze ve meyvelerdir. Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile, sebze ve meyve tüketenlerin sağlık açısından durumları inanılmaz bir şekilde iyiye gitmektedir. Bunların haricinde sağlıklı bitkiler ve baharatların faydasını da yabana atmamak gerek. İçerisindeki yüksek antioksidan seviyesi, düşük sodyum miktarı ve yemeklerinize verdikleri güzel tatlar ile tercihlerinizde ön planda yer almalıdırlar.

Bu faydalı bitkilerden biri de adaçayıdır. Kekik, lavanta, biberiye ve fesleğen gibi nane ailesinden gelmektedir. Adaçayının yaprakları gri ve yeşil tonlara sahiptir. Çiçekleri ise mavi ve mordan, beyaz ve pembeye kadar değişiklik gösterebilir. Ayrıca adaçayının sağlık açısından da oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Faydalarını daha ayrıntılı bir şekilde alt başlıklar içerisinde inceleyeceğiz. Ancak genel itibari ile faydalarını sıralayacak olursak;

Geleneksel olarak sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu yüzden adaçayı içilmesi daha huzurlu olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ateş düşürmede, soğuk algınlığında, alzheimer tedavisinde, kan şekeri ve kolesterol düşürmede ve spor yapanlar için diyet programlarında sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Şimdi de adaçayının faydalı olduğu durumları alt başlıklar altında daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

1.Alzheimer

alzheimer

Hafif ve orta derecede alzheimer hastalığına sahip olan kişilerin üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcılara 4 ay boyunca adaçayı ekstresi verilmiştir. Adaçayı özütü verilen kişilerde alzheimer etkilerinin azaldığı ve iyileşme sürecinde önemli bir adım atıldığı görülmüştür. Adaçayı üzerindeki diğer çalışmalara göre ise gençlerde ve sağlıklı yetişkinlerde hafızayı da geliştirdiği bilgisi ortaya çıkmıştır.

2.Kan Şekeri ve Kolesterol

bitkisel-diyabet-tedavisi

Diyabet ve kolesterol rahatsızlığı olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bu kişilere 3 ay boyunca adaçayı yaprağı ektresi verilmiştir. Bu 3 aylık çalışmanın sonucunda glukoz, HbA1c, toplam kolesterol, trigliserit ve LDL seviyelerinde düşüş görülmüş ve iyi kolesterol olan HDL de artışa sebep olmuştur. Sonuç olarak adaçayının diyabete karşı da potansiyel yararları bulunmaktadır. Adaçayı gibi pek çok bitki ve baharatın antimikrobiyal (mikrop karşıtı), antifungal (mantar karşıtı) ve anti-inflamatuar etkilerinin olduğu yaygın bir şekilde bilinmektedir.

3.Beyin Fonksiyonları

holdingbrain

Beyninizin bilgelik ile ilgili kısmını geliştirebilmek için yemeklerinize, çorbalarınıza ve özellikle güveç tarifine adaçayı yaprağı ekleyebilirsiniz. Hem lezzet ve tat hem de beyin fonksiyonlarını geliştirmek için adaçayının faydalarından yararlanabilirsiniz. 2003 tarihinde çıkan Farmakolojik Biyokimyasal Davranış orijinal adıyla Pharmacological Biochemical Behavior dergisinin Haziran sayısında verilen bir yazıya göre adaçayının olağanüstü bir hafıza arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca alzheimer tedavisinde kullanılan modern ilaçların içerisinde de adaçayı özütü yer almaktadır.

4.Antioksidan

bağışıklık1

Vücutta bulunan rosmarisik asit GL kanalından kolayca emilir ve enflamatuar tepkileri azaltmada önemli rol oynamaktadır. Adaçayı ve biberiye bitkilerinin içinde de bulunan rosmarisik asit, bir antioksidan olarak görev alır. Ayrıca adaçayının yaprakları ve sapları da peroksit ve süperoksit dismütaz adlı antioksidan bileşenlerini içermektedir. Bir baharat olarak adaçayının yemeklerde tüketimi, bronşiyal astım hastalığının oluşma riskini düşürür. Adaçayının yağları oksidasyondan koruyan etkisi, bazı yağ şirketlerini, yağ bileşenlerinin içine adaçayı özütü koyma yoluna yöneltmiştir. Bu tarz deneyler ile yağların raf ömrünün daha uzun olması sağlanmıştır. Antioksidanların bir diğer etkisi de kanser yapıcı ve tümör oluşturucu olarak bilinen serbest radikallerin kontrolsüz büyümesini engellemesidir. Böylece adaçayının faydaları arasında kanseri durdurucu etkilerde yer almaktadır.

Ayrıca içerdiği A vitamini ve beta-karoten de antioksidan özelliği göstermektedir. A vitaminin faydaları arasında gece görüşünü geliştirmesi, cilt bakımı için vücuda yardımcı olması ve özellikle akciğer kanserine karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Adaçayının içerisinde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidan etkisi göstermektedir. C vitamini kolajen gibi yapısal proteinlerin sentezine yardımcı olur. Yeterli miktarlarda C vitamini alımı ile kan damarları, deri, organlar ve kemiklerin bütünlüğünün korunması sağlanır. C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesi ayrıca, vücut direncini arttıracak ve hastalıklar ile daha iyi savaşmanızı sağlayacaktır.

5.Saç Sağlığı

How-To-Get-Long-Hair-29-A

Adaçayının diğer faydaları arasında ise kepek sorunu yer almaktadır. 50 ml sıcak suyun içerisine adaçayı ekleyerek, durulama esnasında saçınıza sürünüz. Adaçayı saç diplerinizde bulunan ölü tabakanın kaldırılıp atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca kurutulmuş ve taze ada çayı bitki parçaları potasyum, çinko, kalsiyum, demir, manganez, bakır ve magnezyum minerallerini bol miktarda içermektedir. Potasyum kalp hızını ve kan basıncını arttırıcı özellikler gösterir. Hücre ve vücut sıvıları için önemli bir bileşendir. Manganez ise vücut tarafından antioksidan ve süperoksit dismutaz için kofaktör özelliği göstermektedir. Adaçayı düzenli olarak spor yapan ve sağlıklı kalmak için çalışan kişilerin diyet programlarında da kolayca yer alabilir. Zayıflatıcı etkisi olduğu gibi sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Kurutulmuş adaçayı yaprağı ve adaçayı ekstrelerini sağlık marketlerinden ve aktarlardan temin edebilirsiniz. Adaçayı yapraklarını taze olarak yemeklerinize ekleyebilir. Böylece yemeklerinize aromatik lezzetler katabilirsiniz. Adaçayı yapraklarını seçerken çürümüş ve solgun olanlarını tercih etmeyiniz. Saklama işlemini de buzdolabınızın içinde plastik poşetlerde taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Ya da hava geçirmez kaplarda karanlık, kuru ve serin bir ortamda saklamanız gerekmektedir.

Adaçayı hakkında vermiş olduğumuz sağlığa yararları ile ilgili bilgilerin ardından şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz. Son olarak da adaçayının besin değerlerine ait bir grafiği siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Adaçayı Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Doğal ve sağlıklı özellikleri ile adaçayı pek çok insan için sağlıklı ve güvenlidir. Yan etkileri ve sakıncaları yok denecek kadar azdır. Sağlık ile ilgili besinler satan marketlerde ve aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz adaçayının bu az bilinen yan etkilerinin arasında ağız tahrişi ve ağızda kuruluk gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Buna karşılık adaçayı uzun süreler boyunca tüketilmemelidir. Uzun sürelerde tüketilmesi durumunda ise kalp atış hızının artmasına ve birtakım karışıklıklara sebebiyet verebilir. Michigan Üniversitesi yapmış olduğu araştırmalar ile en fazla 1 ya da 2 hafta boyunca adaçayı tüketimini tavsiye ederek bu riskleri minimum düzeyde tutmak istemiştir. Eğer ateşiniz varsa veya hamileyseniz tüketimi sakıncalı olabilmektedir. Adaçayının sizin için tavsiye edilir ve tavsiye edilmez olması durumlarını en iyi, doğru ve sağlıklı bir şekilde doktorunuzdan öğrenirsiniz. Alerjik durumlara karşı önlem alabilmek adına da yine en doğru tercih doktorunuza danışmak olacaktır.

Böylece adaçayının faydaları hakkında verilen bilgilerden sonra fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Böylece başınıza gelebilecek zararlı etkilere karşı daha bilinçli ve duyarlı hareket edebilme imkanına sahip olacaksınız. Tüm bu verilen bilgilerin ardından şimdi de adaçayının besin değerlerine ait bir tabloyu sizler ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda adaçayının faydalarından daha iyi ve sağlıklı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Adaçayının Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 314
 • Toplam yağ: 13 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 11 mg
 • Potasyum: 1.070 mg
 • Karbonhidrat: 61 g
 • Diyet lifi: 40 g
 • Şeker: 1,7 g
 • Protein: 11 g
 • A vitamini: 5.900 IU
 • C vitamini: 32,4 mg
 • Kalsiyum: 1.652 mg
 • Demir: 28,1 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 2,7 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 428 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.