Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Belirtileri Nelerdir?

Bayanlarda gerçekleşen ve adet dönemi olarak bilinen bu süreç, menstrual döngünün bir parçasıdır ve bayanların vajinasında birkaç gün boyunca kanama olması anlamına gelir. Çoğu bayanda bu durum her 28 gün civarında gerçekleşir. Bazı bayanlarda ise bu durum 24-35 günleri arasında değişiklik gösterebilir.

Küçük yaştaki kızlarda ise bu dönem ergenlik çağına gelinmesi ile birlikte başlar. Ergenlik yaşı kızlar için 8-14 yaşları arasında değişmekle birlikte genel yaş ortalaması 11’dir. Bu süreç ise menopoz dönemine kadar devam eder. Kadınlarda menopoz yaşı ise 40’ların sonu ile 50’lerin ortasıdır. Ortalama menopoz yaşı ise 51 olarak kabul edilir.

Şimdi biraz da menstrual döngüden bahsedelim. Her menstrual döngü, adet döneminin başladığı gün başlar ve diğer adet dönemi başlamadan önce biter. Bu döngünün içerisinde bulunan kadınların sahip oldukları kendini yenileyebilen organlar aşağıdaki gibidir.

 • Yumurtalıklar: 2 adet olup, yumurtaların depolandığı, saklandığı ve serbest bırakıldığı kısımdır.
 • Uterus: Döllenmiş yumurta implantlarının bulunduğu ve hamileliğin başladığı kısımdır.
 • Fallopi Tüpleri: 2 adet dar tüpten oluşan ve yumurtalıkların uterusa bağlandığı kısımdır.
 • Rahim Ağzı: Uterusun alt kısmı olup vajinaya bağlanır.
 • Vagina: Rahim ağzından vücudun dışarısına açılan kaslı bir tüptür.

Her menstural döngüde östrojen hormonu ile birlikte yumurtalıklardan salınan yumurta miktarı da artışa geçer. Uterus da hamilelik durumuna karşı duvarı kalınlaştırır. Yumurta fallopi tüpünden aşağı salınır ve burada sperm ile karşılaşıp, döllenme olur ise hamilelik durumu ortaya çıkar. Döllenmeyen yumurta da vücut tarafından absorbe edilir ve kanla karışık olarak vajinadan dışarı atılır. İşte bu durum periyottur. Hamile kalındığında tespit etmek oldukça zordur. Ovulasyon denilen bir olay bir dahaki adet döneminden 12-14 gün öncesinde gerçekleşir.

Menstrual döngü sırasında farklı zamanlarda vücutta üretilen hormon miktarları değişiklik gösterir. Premenstrüel denilen bir dönem oluşur. Bunun anlamı adet dönemi öncesi oluşan gerginlik sendromudur ve pek çok belirtiyi kapsamaktadır.

Adet Belirtileri Nelerdir?

Bayanlar için ortalama adet döngü süresi 28 gündür. Ovulasyon denilen yumurtanın, yumurtalıklardan salınma olayı da bu döngünün 14. gününde gerçekleşir. 28. güne gelindiğinde menstruasyon oluşur. Premenstrüasyon ise bu 14. ve 28. günler arasında meydana gelir. Çok çeşitli belirtiler olup, orta seviyeden ileri seviyeye kadar değişiklik gösterebilir. Bu durumun belirtileri fiziksel belirtiler, ruh hali ve davranışsal belirtiler ve şiddetli belirtiler olmak üzere 3’e ayrılır. Toplamda 150’den fazla semptom bu durum ile alakalıdır.

1.Fiziksel Belirtiler

Abdominal-pain-woman

Adet döngüsü sırasında meydana gelen pek çok fiziksel belirti bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şişkinlik, kilo alma, halsizlik, enerji eksikliği, baş ağrıları, kramplar, kas ağrıları, eklem ve sırt ağrıları, göğüste tıkanıklık ve gerginlik, özellikle tatlı ve tuzlu yiyeceklere karşı istek, çok fazla veya çok az uyumak, kabızlık ve ishal durumları adet döneminde görülen en yaygın fiziksel belirtiler arasında sayılabilir.

2.Ruh Hali ve Davranışsal Belirtiler

istah

Salgılanan hormonlardan dolayı bayanların ruh hali ve davranışları çok fazla etkilenebilir hale gelir. Bu durumun sonucu olarak ani üzüntüler, sevinçler ve moral bozukluğu sonucu ağlama reaksiyonları ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan değişimler ise üzgün veya depresif mod, sinir, agresiflik, asabilik, ruh halinde dalgalanmalar, konsantrasyon bozuklukları, aileyle veya arkadaş çevresiyle anlaşamama gibi durumlar adet döneminde meydana gelebilecek belirtiler arasında ifade edilebilir.

3.Şiddetli Belirtiler

denge-sorunlari-sosyal-yasaminizi-etkilemesin

Adet dönemini ciddi bir şekilde geçiren bayanlarda şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ruh hali ve davranışsal bozukluklarda ortaya çıkan belirtiler gibidir ancak çok daha şiddetli boyutlarda gelişir. Ortaya çıkan belirtiler adet döneminin ilk 3 günü içerisinde ortadan kalkar.

4.Kötüleşen Belirtiler

asiri-sicaklar-geliyor-bunaltici-sicaktan-korunma-yollari-nelerdir

Ciddi hastalıklara sahip olan bayanların bir de adet dönemlerinin ortaya çıkması ile birlikte sahip oldukları hastalıkların belirtileri de artmaya başlar. Bu durumda aynı şekilde ovulasyon ve adet dönemi arasındaki süreçte ortaya çıkar. Genel olarak adet döneminden en çok etkilenen hastalıklar şu şekildedir;

 • Depresyon ve sinir bozuklukları gibi mental hastalıklar,
 • Migren,
 • Astım,
 • Çeşitli alerjiler,
 • Kronik bağırsak sorunu,
 • Nöbet düzensizlikleri gibi durumlarda adet dönemleri çok daha etkin ve hararetli olarak gelişir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Fiziksel ağrılar, ruh hali değişiklikleri ve diğer belirtiler gündelik hayatınızı etkilemeye ve zorlaştırmaya başladığında doktora gitme zamanı gelmiş demektir. Bu belirtilerin gelmiş olması ve uzun süre etkisini göstererek ortadan kaybolmaması, medikal koşullarınızı kontrol ettirmek için doktorunuzdan randevu almanız gerektiğinin bir göstergesidir.

Doktora gittiğinizde premenstürial belirtileri veya diğer şartlardan emin olmak için aile geçmişinize ait depresyon ve ruh hali değişiklikleri hakkında çeşitli sorular soracaktır. Bazı durumlarda böbrek ağrısı ve hamilelik belirtileri adet belirtileri ile çelişmektedir. Ayrıca doktorunuz bir de tiroid bezlerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için tiroid hormon testi, hamilelik testi ve olası jinekolojik problemlerinizi tespit etmek için pelvik testi yapacaktır.

Belirtilerin Hafifletilmesi

Adet belirtilerinin herhangi bir tedavisi yoktur. Ancak oluşan adımları hafifletebilirsiniz. Orta veya ileri seviyedeki adet belirtilerinin etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler;

 • Midede oluşan şişliği hafifletmek için bol miktarda su içilmeli,
 • Genel sağlığınızı ve enerji seviyenizi korumak için şeker, kafein, alkol ve tuz azaltılıp, meyve ve sebze içerikli dengeli besinler tüketilmeli,
 • Folik asit, B-6 vitamini, kalsiyum ve magnezyum gibi supplementler almak, krampları ve ruh hali değişimlerinden oluşan etkileri azaltacaktır,
 • Oluşan halsizlik durumundan kurtulmak için her gece en azından 8 saatlik bir uyku uyumak,
 • Son olarak da şişlik hissini azaltıp, mental sağlığınızı geliştirmek için bol miktarda egzersiz yapılmalıdır. Yapacağınız bu tip egzersizler belirtilerin hafifletilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca ibuprofen veya aspirin gibi ilaçları alarak kas ağrıları, baş ağrıları veya mide krampları gibi çok çeşitli ağrıları da kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Ek olarak su kütlesi kazanımı ve şişliği azaltmak için diüretik ilaçlar kullanmayı deneyebilirsiniz. Tüm bu ilave takviyeleri tek başınıza yapmanız sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilir. Yani herhangi bir hastalığınızın olması ilaç kullanımında çeşitli yan etkiler meydana getirebilir. Bu yüzden ilk olarak doktorunuz ile konuşmalı ve alınacak takviyeleri doktor gözetiminde almalısınız.

Anormal Adet

Aşağıda sayacağımız maddeler de adet dönemi ile ilgili yaşanabilecek anormal durumları inceleyebilirsiniz.

 • Adet Yoksunluğu: Bayanlarda adet döneminin yaşanmamaya başlaması yaşanan problemlerden biridir. Amenore olarak bilinen bu durum yumurta üretiminin durması anlamına gelir. Yumurta üretiminin durması da bayanın artık hamile kalamayacağını belirtir. Bu durumun sonucu olarak stres, çeşitli hastalıklar, aşırı kilo kayıpları gibi etkiler ortaya çıkabilir.
 • Şiddetli Adet: Periyot dönemi içerisinde kanama miktarı bayandan bayana değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu kayıp aşırı ve olmaması gereken miktarlarda ise burda da bir anormallik olduğu anlamına gelir.
 • Düzensiz Adet: Adet dönemi genelde 2-8 günleri arasında sürmektedir. Menstrual döngü de 24-35 günleri arasında tamamlanmaktadır. Ancak bu günlerin dışarısında bir menstrual döngü ve adet dönemi yaşanıyor ise bu durum düzensiz adete işarettir.
 • Ağrılı Adet: Çoğu kadın adet dönemi içerisinde ağrılı bir süreçten geçer. Bu ağrılar alt midede, sırtta veya vajinada meydana gelebilir. Bazı kadınlarda oluşan ağrıların aşırı miktarlarda olması ağrılı bir adet döneminin geçirildiğini gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. yaren dedi ki:

  Ben 2-3 arası adet oluyorum ben 14 yaşındayım ve hep adet ve halsizlik ve mide bulantısı kusma baş ağrısı baş dönmesi oluyo bu belirti ne belirtisi olabilir

 2. rabia dedi ki:

  bende bazılarını yaşıyorum 12m den gün alıyorum ama bilmiyorum bazıları var ama belli deil bakacağım 🙂

  1. Elif dedi ki:

   Aynen öyle RABİA