Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Dışı Kanama Neden Olur?

Kadınlarda gerçekleşen adet kanamaları ve yumurta oluşumu regl döneminde gerçekleşir. Yumurtanın oluşum dönemlerinde her ay bir tane yumurta oluşur. Bu yumurta eğer döllenmezse her ay parçalanarak rahim iç tabakasındaki yapılarla birlikte vücuttan atılır. Bu atıkları direkt olarak görmemiz mümkün değildir. Çünkü kan yoluyla atılır. Kan yoluyla atılan bu yapılar bir sonraki aya hazırlık olarak tekrar oluşur. Karnın içinden gelmeyen rahmin direkt olarak içinden gelen bu kanamalar ilk adetini olan kişilerin korkmasına neden olabilir. Adet görmek kadınların hormonlarını dengeleyen aynı zamanda pis kanın da dışarı atılmasını sağlayarak rahim içini temizleyen bir döngüdür.

Rahim içi her daim temiz olmalıdır. Bu döngünün haricinde gerçekleşen vajinal olan kanamalar kişinin önlem alması gereken kanamalardır. Bunun için teşhis edebilmek ve adet dışı kanamaları adet kanamalarından ayırt edebilmek gerekir. Adet dışı kanamalar kadınların pek söz etmediği konuşmaktan çekindiği bir konudur. Ancak bu konuda herkesin bilinçlenmesi gerekir. Adet dışı kanamalara dair tüm detaylar için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Adet Kanaması Nasıl Olur?

Adet kanı sanıldığı gibi sadece kandan ibaret değildir. Normal vücut kanı oldukça akışkandır fakat adet kanı daha yoğun bir kana sahiptir. Adet kanının içerisinde rahim iç tabakasında yer alan bebeğin yerleşmesine ve gelişmesine yarayan ancak bebeğin olmaması durumunda bu yapının parçaları bulunur. Rahim duvarı tekrar eski haline dönerek bir sonraki adet kanaması için yapısını hazırlar. Adet kanaması rahim duvarı kalınlaştıkça azalır ve bu şekilde biter. Halk arasında bilinen pis kan olarak nitelendirilen adet kanı aslında pis bir kan değildir. Bu kan sayesinde rahim içi temizliği yapılır ve sterillik korunur. Adet kanının yavaşlayarak bitmesine yakın yumurta oluşumu tekrar başlar. Ve bu süreçte doğurganlık her zamankinden daha fazladır.

Adet Dışı Kanama Nedir?

Adet döngüsü genelde yirmi sekiz günde bir gerçekleşir. Bunun haricinde kişide meydana gelen kanamalar adet kanamasıdır. Bu vajinal kanamalar adet döneminin haricinde olabileceği gibi adet zamanında da olabilir. Ancak kişi adet kanamasıyla adet dışı kanamayı aynı anda ayırt edemeyebilir. Adet dışı kanamalar mutlaka ciddiye alınmalıdır. Pek çok ciddi vajinal hastalığın belirtisi adet dışı kanamalardır.

Özellikle 35-40 yaş arasında bulunan kadınlarda fazla olan bu adet dışı kanamalar menopoz döneminde olan kadınlarında sık yaşadığı durumlardır. Menopoza girmek üzereyken kişinin adet düzeni bozulur, kimi zaman kanama olmadığı gibi kimi zamanda adet kanaması sıklaşabilir. Kişi bu süreçte pek fazla adet dışı kanamayı ayırt edemez. Menopoz döneminde mutlaka altı ayda bir kontrollerin yapılması gerekir. Adet dışı kanamalar çeşitli nedenlerden dolayı yaşanabilir. Bu bir rahatsızlık değil bir hastalık belirtisidir.

Adet Dışı Kanamanın Sebepleri Nelerdir?

Adet dışı kanamaların olma sebebi genelde başka hastalıklardır. Kişide bu kanamalar görülüyor ancak adet kanaması da görülüyorsa kişide dış gebelik olabilir. Dış gebeliğin en belirgin özelliğinden biri de vajinal kanamalardır. Bunun haricinde çağımızın hastalığı olan kanserin de belirtisi olabilir. Bir diğer sebebi de hormonal bozukluklardır. Hormonal bozukluklar kimi zaman rahime bağlı olarak kanamalara neden olabiliyor. Bu kanamalarda adet dışı kanamaların arasında yerini alıyor. Kimi zamanda adet dışı kanamalar kistlerin de habercisi olabiliyor.

Özellikle son zamanlarda neredeyse her kadında bulunan kistlerin parçalanması sonucunda adet dışı kanamalarla birlikte bunlar vücuttan atılır. Bunun haricinde yaraların oluşumu da olabilir. Eğer rahim içinde herhangi bir yara ya da mantara enfeksiyona bağlı herhangi bir yara varsa vücudun bağışıklık sistemi bu yaraları kan yoluyla uzaklaştırır.

Bu da adet dışı kanamaların sebeplerinden biri sayılabilir. Kadınlarda sıklıkla görülen HPV virüsü genelde genital bölgeye yerleşir ve burada siğillerin oluşmasına neden olur. Bu siğiller kaşınmaya neden olur ve devamında kişinin kaşınması sonucunda genital siğillere bağlı olarak kanamalar görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.