Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Döneminde Antibiyotik Kullanılır Mı?

Adet kanamaları, kadınların aylık olarak yaşadığı biyolojik bir durumun sonucudur. Kanama ile asıl gerçekleşen olay, rahim iç astarındaki döküntülerin dışarıya verilmesidir. Adet kanaması, her ay rahim boynundaki açıklıktan geçerek atılır. Düzenli şekilde adet görmek, vajinal fonksiyonların normal bir şekilde çalıştığını işaret eder. Ayrıca her aylık gerçekleşen menstrual döngü ile kadının rahimi hamileliğe hazırlanır. Eğer herhangi bir cinsel birleşme söz konusu olmazsa, olgunlaşan yumurta çatlayarak rahim artıkları ile birlikte atılır. Her kadında farklı olarak gerçekleşen adet döneminde antibiyotik kullanılır mı? Sorusunu bu yazımızda cevaplayacağız.

Adet Döngüsünün İşleyişi Nasıldır?

adet döngüsü

“Siklus” olarak da isimlendirilen adet döngüsü toplamda iki ayrı evreden meydana gelir. Östrojen hormonunun yükseldiği ilk evrede, rahim iç tabakası kalınlaşarak “proliferasyon olayı gerçekleşir. Daha sonra ikinci evrede de ovulasyon oluşur. Yani daha açık şekilde ifade etmek gerekirse, progesteronun yükselmesine bağlı olarak yumurtlama görülür. Progesteron hormonunun ani düşüşü ise kanamanın başlamasını sağlar.

Adet Dönemlerinde Hangi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

adet düzensizlikleri

Sağlıklı bir adet döngüsü genellikle 28-34 gün sonrasında devamlılık gösterir. Ancak bazen kadınlarda çeşitli nedenlerden dolayı adet düzensizlikleri baş gösterebilir. Adet gecikmesi, aşırı adet kanaması, ağrılı adet ve adet görülmemesi görülebilecek başlıca sorunlardandır. Ayrıca kahverengi lekelenmeler, ara kanamalar, adet döngüsü içerisinde birden fazla kanamanın görülmesi gibi durumlar da yine düzensiz menstrual varlığının habercisi olabilir.

Tıp dilinde “amonore” ismiyle de anılan adet eksikliği, kanamanın 34 günden fazla sürelerde başlaması veya kadının genç kızlığından beri hiç adet olmaması durumu için geçerlidir. Adet görememe, vücudun yeterli miktarda östrojen hormonu salgılamaması nedeniyle kaynaklanır. Östrojen ve progesteron eksikliği ise birtakım belirtiler aracılığıyla kanamanın oluşmasına engel olur. Dismenore ise kadının ağrılı ve sancılı şekilde adet görmesi demektir. Ağrılı adet sorunları, genellikle genç kızlarda daha fazla görülür. Ağrının fazla ve şiddetli olması, kişide herhangi bir problemin varlığı düşüncesi yaratarak endişe duymasına yol açabilir. Halbuki çoğu tetkiklerde, kramplı adet kanamalarının altında herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Kramp ve ağrı, rahim duvar kaslarına bağlı olarak yaşanır. Anormal adetler ise menopoz dönemi sonrası veya iki adet döngüsü arası görülebilir. Polip, kanser ve tümör gibi ciddi hastalıklar da yine ara kanamalara neden olabilir.

Adet Düzensizliklerinin Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

adet düzensizliği tedavisi

Farklı şekillerde kendini gösteren adet düzensizliklerinin tedavi yöntemi de birbirinden farklıdır. Kanamalar, üreme oranlarına bağlı olarak gelişebilir. Örneğin; rahim içinde kanser, tümör veya kist gibi çeşitli hastalıklar, adet düzensizliğine yol açan en önemli belirtiler arasındadır. Dolayısıyla bu gibi rahim hastalıkları, cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmelidir. Ancak hormonal kaynaklı adet düzensizlikleri söz konusu ise bu gibi rahatsızlıklar doğum kontrol ilaçları ile koruma altına alınabilir.

Antibiyotik Kullanımı Adeti Etkiler mi?

adet döneminde antibiyotik

Regl döneminde en sık merak edilen konulardan birisi de antibiyotik kullanımı üzerinedir. Adet kanaması başlamış olan kadınlar, kullanılacak olan birtakım antibiyotik haplar nedeniyle kanamanın kesileceğini veya daha fazla gelmeye başlayacağını düşünebilirler. Antibiyotiklerin genel anlamda doğrudan adet üzerinde gözlenen olumsuz etkileri yoktur. Doktorunuz diğer sağlık problemlerinizin geçmesi için verdiyse ve herhangi bir sakınca görmemişse önerilen şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle tek doz şeklinde alınması durumunda başlayan adet kanamasının miktarını etkilemez. Ancak 4-5 gün boyunca dozlara devam ediyorsanız nadiren de olsa adet gecikmesi gözlenebilir. Ancak her ilaç kullanımından sonra adet gecikmesini direkt olarak ilaca bağlamamak gerekir. En doğru kararı doktor vereceği için mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Adet dönemi sancılı geçen kadınlar da yine ağrılarının daha hızlı şekilde dinmesi için antibiyotik ilaçlarda çare arayabilir. Doktor tavsiyesi üzerine birtakım ilaçlar alınması uygundur. Ancak kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek alacağınız ilaçlar hayatınıza mal olabilir. O nedenle antibiyotik de dahil diğer tüm ilaçların mutlak suretle doktor kontrolünde alınması gerekir. Bilinçsizse alacağınız antibiyotikler, hem sağlık koşullarınızda hem de regl döneminizin işleyişinde olumsuz etki yapabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.