Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN OLUR?

Bu yazımızda sizlere birçok kişinin şikayetçi olduğu aynı zamanda nedenini ve tedavisini merak ettiği bir konu olan adet düzensizlikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bu konudaki tedavi biçimleri sayesinde bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Adet düzensizliği kimi kişilerde erken gelmesi olarak tanımlanırken, bazı kişilerde geç gelmesi durumu da olabilmektedir. Adet dönemleri kişiden kişiye kimi zaman ağrılı, kimi zaman ise uzun sürebilmektedir.

Adet durumlarınızda dengesizlik mevcut ise, bu sizin hormonlarınızı etkileyerek, doğum sorunundan diğer başka sorunlara kadar birçok konuda sizleri etkileyecektir. Bu durumda, adet düzensizlikleri ayrıca, aşırı kilo kayıplarına ve polikistik over sendromuna (PKOS) neden olabilmektedir.

Ortalama adet düzeninden bahsedecek olursak eğer, kadınlar her ay düzenli olarak 28 günlük süreçler içerisinde adet olmaktadırlar. Ancak bu süreçler 24 ile 35 günleri arasında da değişmektedir. Bu süreçler normal olarak kabul edilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde olan bireyler ve menopoz döneminde olan bireyler de bugün değişimleri sıklıkla yaşamaktadır.

Ergenlikten sonraki evrede ise, kadınlarda bu düzensizlikler son bulmakta ve genellikle düzenli bir adet dönemlerine sahip olmaktadırlar.

Adet kanaması genellikle 5 gün sürmektedir. Ancak bazı kişilerde 2 ile 7 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum yine normal olarak kabul edilmektedir. Bu süreçler dışında olan adet kanamalarına ek olarak ağrılı bir adet dönemi geçiriyor iseniz, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Adet düzensizliği yaşayan insanlarda genellikle aşağıda sizlere maddeler halinde vermiş olduğumuz durumları da yaşamaktadırlar;

 1. Ağrılı dönemler
 2. Absent dönemler
 3. Ağır geçen dönemler

Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz?

Düzensiz adet dönemlerinde her zaman tıbbi müdahale gerekmemektedir. Ancak aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ve benzeri durumlarda daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar ise şöyledir;

 • Eğer adet kanaması zamanında, adet dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonra lekelenme durumu var ise,
 • Çok ağır ve ağrılı geçen dönemleriniz var ise ve yalnızca bir ped kullanmanın yetmediği ve 2 saatte bir ped değişikliği yapacak kadar yoğun bir şekilde kanamanızın gelmesi söz konusu ise,
 • Adet kanamalarınızın 7 günden fazla sürmesi
 • Adet kanamalarınız ayda 1 defadan daha fazla bir şekilde oluyor ise doktora görünmeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca bu belirtilere sahip olan kişilerde gebelik söz konusu olduğunda, diğer doğum seçenekleri uygulanmaktadır. Bu düzensizliklerin altında yatan nedenlerin bulunması için ise daha kapsamlı testler yapılması gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliği oluşmasındaki nedenler östrojen ve progesteron hormonlarında oluşan sorunlardır diyebiliriz. Ancak bunlara ek olarak adet düzensizliği oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ergenlik ve menopoz gibi yaşa bağlı nedenlerden dolayı adet düzensizliği yaşıyor iseniz, doktora görünmenize gerek yoktur. Bu durumlar zamanla düzelecektir. Ancak diğer koşullarda, adet düzensizliğine neden olan etmenler şöyle sıralanmaktadır;

1.Yaşam Tarzı

1_t

Aşağıdaki yaşam tarzı faktörleri de hormonların dengenizi bozabilir ve düzensiz adet kanamalarına neden olabilir. Bunlar;

 • Aşırı kilo kaybı ya da kilo alma durumları
 • Aşırı egzersiz yapma
 • Stres

2.Gebelik Önleyici

doğum-kontrol-yöntemleri

Rahim içi sistem (IUS) ya da doğum kontrol hapı dönemleri arasında lekelenmelere neden olmaktadır. Bir rahim içi aracı (RİA) ise lekelenmelere ve adet düzensizliklerine neden olmaz ancak adet döneminizin ağrılı, ağır ve yoğun kanamalı geçmesine neden olabilir.

Kırılma kanamaları olarak bilinen küçük kanamalar, doğum kontrol haplarının ilk kullanıldığı dönemde yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar, normal dönemlere göre genellikle daha hafif ve daha kısa olduğunu ve genellikle ilk birkaç ay içinde durmaktadır.

3.Polikistik Over Sendromu

vajinal-akinti

Polikistik over sendromu (PKOS) çok küçük kistler (küçük, sıvı dolu keseler) ve yumurtalıklarda gelişerek oluşmaktadır. PCOS olan kadınlarda yumurtlama (yumurta bırakma) durumlar düzgün ve normal bir biçimde gerçekleşmemektedir.

Hormonların üretimin de dengesizlikler olabilir ve normalden daha yüksek seviyelerde testosteron bulunabilir. Testosteron, kadınların vücudunda bulunan ve genellikle küçük bir miktar olan bir erkeklik hormonudur.

4.Jinekolojik Problemler

Woman lying on the sofa with upset stomach

Düzensiz kanamalar, umulmadık bir gebeliğe, düşük sorunları, rahim veya yumurtalıklar ile ilgili sorunlar neden olabilir. Doktorunuz, daha fazla araştırma ve tedavi gerektiğini düşünürse, bir jinekolog (kadın üreme sistemi koşullarında uzmanı) sevk edebilir. 

5.Tiroid Hastalıkları

tiroidin-belirtilerini-biliyor-musunuz--5504925

Bir tiroid bozukluğu, düzensiz adet dönemlerin bir başka nedeni olarak sayılmaktadır. Boyunda bulunan tiroid bezleri, vücudun metabolizmasını (vücudunuzun enerji içine gıda açmak için kullandığı kimyasal süreçler) muhafaza ederek hormonları üretir. Doktorunuz ise bu aşamada sizlere bir kan testi yaparak, tiroid sorununu test ederek  kanınızdaki tiroit hormonlarının seviyelerini kontrol edebilir.

6.Diğer Nedenler

[ File # csp9696123, License # 2201889 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / CITAlliance

Düzenli olmayan adet kanamalarında, adet gecikmesi durumu kimi zaman gebeliğin habercisi olabilmektedir. Bu yüzden kişiler adet kanamalarında düzensizlikler yaşamaktadır.

Eğer düzenli olmayan bir adet kanamanız mevcutsa, doktorunuz sizlere gebelik testi yada bir ultrason taraması önerebilir. Ayrıca hemile olmadığınızdan emin olmak içinde bu testleri yaptırabilirsiniz. 

Bu nedenler ve belirtiler kapsamında ise yapılacak olan bazı tedavi biçimleri yer almaktadır. Bunları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Adet Düzensizliği Tedavileri Nelerdir?

Adet düzensizliği tedavileri her durumda uygulanmamaktadır. Örneğin, hormon değişiklikleri sırasında, ergenlik normal adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir. Bu süre içinde tedavi genellikle gerekli değildir. Daha önce yazımızda sizlere vermiş olduğumu bilgiler kapsamında, adet ile ciddi sorunlar yaşıyorsanız, doktorunuz altta yatan nedeni bulmak için yaşam tarzınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sizlere sorular soracaktır.

Doktorunuz sizlere koyacak olduğu tanıya göre ise, tedavi yönteminiz şekillenecektir.

 • Doğum Kontrol Yöntemlerinin Değiştirilmesi

Bu kapsamda, rahim içi araç (RİA) ek olarak birkaç ay içindedüzensiz kanama yaşıyorsanız, kullanmış olduğunuz doğum kontrol ilaçları sizleri etkiliyor olabilmektedir. Doğum kontrol haplarının yeni alınmaya başlanması, birçok kişinin adet düzenlerini bozmaktadır. Bu konuda doktorunuz sizlerin bu ilaç durumunuzu değiştirebilir. 

Seçenek olarak ise, bir intrauterin sistem (IUS) tedavisi olarak Mirena tavsiye edilebilir. Bu rahmin içine yerleştirilen yumuşak, esnek plastik bir cihazdır ve oral hormonları  bir miktar çıkışına izin vermektedir.

Mirena, doğum kontrolü için çok etkili bir yöntemdir (%99’un üzerinde). En fazla 5 yıl süreyle kullanılmaktadır ve istediğiniz zaman çıkarmanız mümkün olmaktadır. Çıkarma işleminizden sonra, kişiler doğurganlıklarını tekrar kazanarak, çocuk sahibi olabileceklerdir.

Yanı sıra etkili bir doğum kontrol yöntemi olan Mirenai, ağır adet düzensizlikleri tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu kapsamda adet dönemleriniz daha az ağrılı, daha kısa, daha hafif olacaktır.

 • Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromu (PKOS) olan kilolu kadınlar için bu tedavi yöntemi ile birlikte, adet düzensizliklerini düzenlemeye yardımcı olacak ve aynı zamanda kilo kaybetmenizi sağlayacaktır. 

Kilo kaybederek, vücudunuzun testosteron seviyesini düşürüyor olacaksınız bu da çok fazla insülin üretmesi gerek kalmamasına ve yumurtlama şansını arttırmanıza neden olacaktır. PKOS diğer tedaviler için hormon tedavisi ve diyabet ilacı bulunmaktadır.

 • Danışmanlık ve Stres Yönetimi

Stres ya da ani kilo kaybı, düzensiz adet dönemlerinin nedeni olmaktadır. Bunun tedavisi olarak ise, düzenli ve yeterli düzeyde egzersiz ve esneme hareketleri yapmak sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca stres yönetimi için bir terapist yardımı da sizlere yol gösterici olacaktır.

Eğer sorunları önceden kestirilemeyen bir adet döngüsü nedeniyle bir hamilelik dönemi yaşıyorsanız, sentetik (insan yapımı) hormonları ile tedavi olmanız sizlerin düzenli yumurtlama (yumurtanın aylık sürüm) durumunuza yardımcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. alzheimer evreleri dedi ki:

  çok güzel amnlatılmış. ne kadar doğru bilgiler tebri,k ederim