Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği pek çok kadının bazı dönemlerde yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Genellikle adet düzensizliği çok ciddi bir problemin habercisi olmamak ile birlikte mutlaka tedavi edilmesi veya araştırılması gerekir. Ancak adet düzensizliği halinde panik yaşamak yerine bunu pek çok kadının yaşadığını düşünmek ve bir doktora giderek tedavi olmak gerekir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği, adetin başlangıç gününden itibaren diğer adet döneminin başlangıcına dek geçen sürenin 21 gün ile 35 gün arasında olmaması durumu olarak özetlenebilir. Ayrıca ortalama kanama süresinin de 2 ile 7 gün arasında olması gerekir. Yaklaşık olarak kan kaybı miktarı ise her bir adet dönemi için 35 ile 40 ml civarında olur. Yani kadın günde üç ya da beş kez ped değiştirir. Ancak eğer ki bir adet dönemi kanaması 80 ml üzerinde ise bu fazla olarak görülür. Eğer ki bir kadının adet dönemi bu normal süreçler dışında gelişiyor ise bunlara adet düzensizliği adı verilir. Yani normalden uzun süren kanamalar, çok az kanamalar, çok sık kanamalar ya da ara ara kanamalar adetin düzensiz olduğunu ortaya koyar. Bu noktada normalde olması gerekenden daha seyrek adet görmek oligomenore olarak adlandırılır. Normalden çok daha sık adet görme hali ise polimenore ismi ile adlandırılır. Adetler normal süreçte gerçekleşiyor ancak çok fazla oluyor ise bu duruma menoraji, adet araları eşit değil ve düzensiz ise de bu duruma metroraji denir.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliğinin pek çok farklı nedeni olabilir. Genellikle adet düzensizliği yaşayan kadınların adet düzensizliklerinin nedenleri altı ana başlık içerisinde toplanabilir.

1- Gecikmeler

Aktif olarak bir cinsel yaşama sahip ve etkili bir korunma metodu kullanmayan kadınların adet gecikmeleri var ise bu yüksek ihtimal ile gebelik olarak açıklanır. Bir diğer ihtimal ise hiçbir şekilde siklusta ovulasyon yani yumurtlama olmaması ve bu yüzden de adetin yani dökülmenin gecikmesi olarak belirtilir. Buna karşılık eğer bir kadın normalde düzenli olarak adet görüyor ise ve bir anda beklenmedik şekilde adet gecikmesi yaşamış ise bunun nedeni olarak da stres, mekan değişikliği ya da mevsimsel değişiklikler gösterilebilir. Adet gecikmesine neden olan başka bir önemli neden ise aylık olarak ya da üç aylık olarak uygulanan korunma iğneleri veya kol bölgesine uygulanana hormon çubuklarının etkileri sayılabilir. Yani bu tip müdahaleler de hormonlara etki ederek adet konusunda bir çeşit yan etki yaratabilirler.

2- Ara Kanamalar

Bu ara kanamalar daha ziyade doğurganlık döneminde olan kadınların sık yaşadığı bir adet düzensizliği olmaktadır. En yaygın nedeni ise servikste oluşan enfeksiyonlar olmaktadır. Bunların haricinde ara kanamalara yol açabilecek nedenler ise myomlar ya da serviks polipleridir. Benzer şekilde spiral kullanımında, doğum kontrol hapı kullanımında, aylık ya da üç aylık iğnelerin kullanımında ve hormon çubukları kullanımında leke gibi ara kanamalar meydana gelebilir.

3- Adetin Fazla Olması – Hipermenore – Menoraji

Adetin fazla olmasının en yaygın nedeni yumurtlama olmadan oluşan siklus olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra sebep olabilecek nedenler arasında spiral kullanmak, aylık ya da üç aylık iğneler kullanmak ve kola hormon çubukları uygulamak yer alabilir. Hatta çok fazla bilinmemek ile birlikte fark edilmeyen bir gebelikte düşük yaşanması bazıları tarafından adet kanaması olarak görülebilir.

4- Adetin Az Olması – Hipomenore

Aslında kadınların adet dönemlerinde gördükleri kanama miktarında yaşın artması ile birlikte azalma ortaya çıkması normal bir süreçtir. Benzer şekilde düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılması da adet kanamasını azaltıcı bir etki gösterebilir. Hatta sorunlu kürtajların ardından az adet görülmesi ya da hiç adet görülememesi gibi problemler de ortaya çıkabilir. Bunun nedeni ise rahmin iç tabakasında oluşan yapışıklıklardır.

5- Sık Adet Görememe – Polimenore

Sık adet görülememesinin nedeni en yüksek ihtimal ile hormonal bir takım dengesizlikler olmaktadır. Kadınların yaşadığı ara kanamalar çoğu zaman adet kanamaları ile karıştırılabilir.

6- Normalden Fazla Kanamaya Neden Olan Bozukluklar

Tüm bunların yanı sıra normalden fazla kanamanın görüldüğü hemen hemen her durumda akla gelmesi gereken bir problem vardır. Bu problem ise vücudun kanamayı durdurmak ve kanı pıhtılaştırmak ile ilgilenen mekanizmalarında oluşan bir takım aksaklıklar olabilir. Özellikle ergenlik dönemlerinde görülen böyle bir düzensizliğin nedeninin bu olması beklenir. O yüzden üstüne gidip iyice araştırılmasında her zaman büyük bir fayda vardır.

Adet Düzensizliği Belirtisi Nedir?

Adet Ağrısı

Adet düzensizliği belirtileri elbette her kadında farklılık gösterebilir. Bazı kişiler adet düzensizliğinin tüm belirtilerini yaşarken bazı kadınlarda ise sadece tek bir belirti görülebilir. Adet düzensizliğinin belirtileri arasında düzensiz aralıklar ile adet görme hali, uzun aralıklar ile adet görme hali ya da hiç adet görememe hali, yüz başta olmak üzere vücuttaki ciddi sivilce artışı, sürekli olarak aşırı yağlı bir cilt, kiloda gözle görülür ve nedensiz bir artış olması, metabolik sendrom, vücuttaki pek çok bölgede ciddi anlamda tüylenmenin artması, dönemsel ya da başka etkilere bağlı olmadan saç dökülmesinin olması ve hatta artması gösterilebilir. O nedenle kadınların bu belirtileri iyi bir şekilde okuması ve zamanında müdahale etmesi gerekir. Örneğin belirtilerden bir tanesini adet düzensizliğini tedavi etmeden düzeltmeye çalışmak yalnızca geçici bir çözüm olacaktır. Hatta adet düzensizliği problemi tedavi edildiğinde bu problem de otomatik olarak ortadan kaybolur.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nedir?

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliğinin tedavisi için öncelikli olarak bu düzensizliğe neden olan sebebin tespit edilmesi gerekir. Neden iyice tespit edildikten sonra bazı durumlarda ilaç tedavisi ile, bazı durumlarda ise myom ve polip gibi kitleleri ameliyat ile alarak tedavi işlemi sonlandırılabilir.

Genellikle kanama sebebi üreme organları kaynaklı ise yani herhangi bir hormon düzensizliği bulunmuyor ise adet düzensizliği tedavisi direkt olarak nedene odaklanarak yapılır. Yani rahimde myom ya da kanserli bir tümör var ise mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Ancak adet düzensizliği bu şekilde geçebilir o tip durumlar yaşandığında. Bu ameliyat tipine histerektomi ameliyatı denir. Bu ameliyatın ardından kadının tüm şikayetleri hızlı bir şekilde son bulacaktır.

Bunların yanı sıra menopoz dönemi içinde yaşanan her bir kanamanın önemini bilmek gerekir. Bu yüzden her kanama olduğunda doktora gidilmesi ve bu kanamanın iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Bu konuda da doktorlar hastaya vajinal ultrason yapabilir, rahminin içinde biyopsi alarak patolojik inceleme yapabilir ve yine gerektiği durumlarda histeroskopi yaparak da tam kesin tanıyı koyabilirler. Bu kesin tanı konması çok önemlidir. O yüzden yapılan hiçbir testten kesinlikle kaçınmamak gerekir.

Eğer ki kadının şikayeti üzerine doktora gitmesi ile yapılan tüm araştırmaların neticesinde bu kanamalara neden gösterilebilecek herhangi bir hastalık bulunmamış ise artık adet düzensizliğinin hormonal bir dengesizliğe bağlı olarak geliştiğini söylemek mümkün hale gelir. Böyle bir durum ortaya çıktığında genellikle adet düzenleyici ilaçlar kullanılarak kanamalar düzenli bir hale getirilebilir. Ancak bunun için kesinlikle ilaç kullanımına özen göstermek ve mutlaka düzenli bir şekilde hiç aksatmadan ilaçları kullanmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.