Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Gecikmesinin Sebepleri : 9 Önemli Nedeni ve Tedavisi

Günümüzde birçok kadının tereddütlü olduğu konuların başında adet gecikmesi gelmektedir. Bu yazımızda sizlere adet gecikmesinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini irdeleyeceğiz.

Adet, bir diğer adı ile regl ve menstrüasyon demektir. Halk arasında aybaşı olarak da bilinmektedir. Kadınlarda, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklinde gerçekleşen olaydır. Doğurgan olan kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla her ay düzenli olarak gelen kanamalardır.

Regl gecikmesinin nedenleri altında ciddi sağlık sorunları, hormonal dengesizlikler olabilir. Adet döngülerinin düzensiz olması 2 aşamaya ayrılmıştır. Bunlardan birisi ilk adet olunduğu zaman oluşan düzensizlikler iken ikincisi menopoz zamanı oluşan düzensiz adet kanamalarıdır.

Kişiler ilk adetlerini 10 ile 15 yaşları arasında görmekte olup adet kanamaları başladıktan yaklaşık 2 yıl boyunca adet kanamaları erken veya geç gelmektedir. Menopoz ise 45 ile 55 yaşları arasında başlamaktadır. Bu durumda vücudunuzun normal döngüsü düzensiz hale gelebilir. Tabii bunlar dışında yaşanan adet düzensizliklerinin altında başka sebepler yatmaktadır. Şimdi gelin adet neden gecikir biraz daha yakından irdeleyelim.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Ancak kadınların çoğu düzenli olarak 28 günde bir adet görmez. Kimi kadınlarda bu durum 21-35 gün arasında değişiklik göstermekte ve bu durum normal olarak kabul edilmektedir. Eğer 35 günden daha fazla bir süre söz konusuysa bu durum gecikmenin süresine bağlı olarak devam edebilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Tedavisi

Adet neden gecikir? Adet gecikmesi nedenleri ve belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

1. Gebelik

a pregnant woman is holding her tummy

Adetin gecikme sebeplerinden ilk olarak akla gelen genellikle kişilerin hamile olmasıdır. Hamilelik testleri kan ve idrar testleri ile yapılabilir.

Peki adet neden gecikir hamilelik yoksa? Yapmış olduğunuz test sonucunda, sonuç negatif çıktıysa ve adet gecikmeniz hâlâ devam ediyorsa, 1 hafta sonrasında tekrardan test etmeniz gerekmektedir. Bu testte de negatif çıkıyor ancak sorununuz hâlâ devam ediyorsa doktorunuza giderek fiziksel bir muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü eğer hamilelik yoksa adet gecikmesinin sebepleri farklı olabilir;

2. Stres

Tired businesswoman

Stres adet gecikmesinin nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres hormonları, günlük rutinleri ve hatta beyin işlevlerini düzenlemekten sorumlu olan hipotalamus bile etkileyebilmektedir. Zamanla stres, başka hastalıklara, ani kilo alımlarına ya da ani kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak adet kanamalarını da etkilemektedir. 

Fazla stres altında olan kişilerde, adet kanamalarında gecikmeler meydana gelmektedir. Stres durumlarınızı aşmanız için düzenli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Ayrıca gevşeme tekniklerini uygulamayı ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapmayı deneyebilirsiniz.

3. Zayıflık

bbf636f247b9276c8ede93292d42c8fd

Anoreksi ve bulimia gibi yeme bozukluklarına sahip olan kadınlarda bu durum karşımıza çıkmaktadır. Boyunuzu kilonuza oranladığınızda, zayıf bir tablo karşınıza çıkıyor ise, vücudunuz fonksiyonları değiştirebilir ve yumurtlamayı durdurabilir. Bunun için ise düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir. Böylelikle sağlıklı bir kiloya ulaştığınızda, adet kanamalarınızda düzene girecektir.

4. Obezite

1_t

Bir başka neden ise, aşırı şişmanlık durumudur. Doktorunuz bunun için sizlere diyet ve egzersiz programı önerecektir.

5. Polikistik Over Belirtisi (Kemoterapi)

kemoterapi

Kistler hormon dengesizliği sonucunda yumurtalıklarda sorunlara yol açmaktadır. Adet düzensizliğine neden olan bu kistler yumurtlamayı düzensiz hale getirebilir veya tamamen durdurabilir

6. Doğum Kontrol Yöntemlerinin Yan Etkileri

doğum-kontrol-yöntemleri

Doğum kontrol ilaçlarının önemli yan etkilerinden bir tanesi de adet döngüsünün bozulmasıdır. Doğum kontrol hapları yumurtalıkları yumurta bırakmadan engelleyen hormonlar östrojen ve progestin içerir.

7. Kronik Hastalıklar

bitkisel-diyabet-tedavisi

Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar da adet döngüsünü etkileyebilir. Kötü kontrollü diyabet adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır. Çölyak hastalığı vücudunuzun anahtar besinleri emmeyi bırakabilir. Bu da ince bağırsakta hasara ve iltihaba yol açabilir. Bu da adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır.

8. Erken Menopoz

ORDU'DA MEDÝCAL PARK HASTANESÝ TARAFINDAN DÜZENLENEN BÝR KONFERANSTA, HORMONLARIN UYGUN DOZDA KULLANILMASI, HASTANIN TAKÝBÝ VE YILLIK KONTROL TARAMALARININ DÜZGÜN YAPILMASI HALÝNDE MENOPOZ DÖNEMÝNÝN SON DERECE SAÐLIKLI VE MUTLU BÝR YAÞAM DÖNEMÝ OLACAÐINA DÝKKAT ÇEKÝLDÝ (METÝN AKYÜREK/Ordu-ÝHA)

Normalde kadınlar 45 – 55 yaşları arasında menopoza girmektedir. Ancak bazı durumda erken menopoza girilmesi ile birlikte bu durum 40 yaşlarında görülebilmektedir. Bu da adet kanamaların gecikmesine ve sonunda tükenmesine sebep olur.

9. Tiroid Sorunları

NODÜL BELİRTİLERİ

Aşırı aktif tiroid bezi de sebeplerden biri olarak sayılmaktadır. Hormon seviyelerini de etkileyerek vücudun metabolizmasını değiştirmektedir. Tiroid sorunları genellikle ilaç ile tedavi edilebilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Tedavi için ise bazı testler yapması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılacak olan fiziksel muayeneye ek olarak, doktorlar ayrıca ultrason sonuçlarına ihtiyaç duyacaktır. Ultrason sonuçlarına göre doktorunuz, rahim içi zarının kalınlığı ölçerek sorunun tanısını koymaktadır.

Bu aşamadan sonra ise, laboratuvar incelemeleri yapılmaktadır. Buradan hormon seviyelerinin teşhisi konmaktadır. Bu aşamadan sonra çıkan sonuçlara göre tedavi biçimleri de uygulanacaktır.

Bu aşamalarda kanser ile karşı karşıya olunup olunmadığı da kontrol edilir. Bunun için ilk olarak kadınların endometrial biyopsiden geçmeleri ve baştan aşağıya sağlık kontrolü yaptırmaları gerekmektedir. Özellikle 35 yaşı ve üzerinde olan kadınların endometrial biyopsiyi mutlaka yaptırmaları gerekir. Bunun sebebi diyabet, anovulasyun ve nadir görülse de kanser riskidir. Bu işlem herhangi bir anestezi gerektirmeyen poliklinik bir işlem olup uygulanması da oldukça kolaydır.

Tedavide kullanılmakta olan tüm bu yöntemlerle birlikte çeşitli adet söktürücü bitkiler de kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Çeşitli hastalıklar, bu hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar ve hava değişikliği gibi sebeplerden dolayı adet gecikmesi mümkündür. Bu faktörlerin bilinmesi ve buna göre tedavi uygulanması gerekir.

İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Adet döneminde yaşanan gecikme sorunlarıyla baş etmek için kullanılan bitkiler sayesinde bu süreci olabildiğince az sancı ile atlatmanız mümkündür. Adet gecikmesinin çözümlerini bir de bitkisel yöntemler ile inceleyelim;

Zerdeçal: Zerdeçalı kurutarak toz haline getirdikten sonra yoğurt ve bal ile birlikte tüketmeniz halinde adet sancılarınız için oldukça faydalı bir karışım elde etmiş olursunuz. Gerek yemeklerde gerekse salatalarda sıklıkla kullanabileceğiniz zerdeçal, oldukça işe yarayan bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Havuç: Havucu çiğ bir şekilde tüketerek adet kanamalarını daha az sancılı bir hale getirebilirsiniz. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kadınlar için oldukça tavsiye edilen havucu mutlaka deneyin.

Siyah ve Mavi Koho: Ülkemizde henüz yeni yeni duyulmaya başlayan bu bitki ilk olarak Amerikalılar tarafından uzun yıllar boyunca adet döngüsünü düzene sokmak amacıyla kullanılmıştır. Hem adet ağrılarını yok eden hem de hormon dengesini korumanızı sağlayan bu bitkiler adet dönemindeki kadınlar için vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Dilerseniz salatalarda ve bitki çaylarında kullanmanız da mümkündür.

Dere Otu: Çiğ olarak tüketilmesi halinde iyi bir adet düzenleyici olarak kullanılabilen dere otunun hamilelik döneminde kullanılması rahim kasılmalarının artması sebebiyle önerilmemektedir.

Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Dilerseniz bitki çayları ile birlikte sorununuzun üstesinde gelebilirsiniz. Şimdi sizlere birkaç adet söktürücü bitki çayından bahsedeceğiz.

Alıç: Adet döneminin yaklaştığı günlerde kaynar suya alıç attıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyip ardından da günde üç bardak olacak şekilde tüketmesi halinde bunun oldukça büyük faydasını görebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği İle Civan Perçemi: Adet dönemi yaklaşmasına rağmen herhangi bir adet belirtisi göstermeyen kişilerin bu çayı kullanmasında fayda bulunmaktadır. Adet kanamalarını düzene koymak ve adet sancılarını geçirmek isteyen kişilerin bu bitkileri bir miktar su ile karıştırarak kaynatması ve içmesi bu yeterli olacaktır.

Kekik ve Civan Perçemi Çayı:  20’şer gram civan perçemi bitkisi ve kekiği birlikte kaynatmalısınız. Bitkileri süzdükten sonra ise tüketmenizde hiçbir sakınca olmasa da dilerseniz bu karışıma bal katarak bir miktar tatlandırabilirsiniz. Günde birkaç defa tüketebileceğiniz bu karışım sayesinde adet döngünüzün düzene girdiğini görebilirsiniz.

At Kuyruğu Otu ve Bal Kürü: Adet söktürme konusunda oldukça etkili olan bu kür için yapmanız gereken şey az miktarda at kuyruğu otunun üzerine bir bardak su eklemek ve kaynatmak olacaktır. Son olarak da bir kaşık kadar bal koyarak kürünüzü tatlandırabilirsiniz.

Papatya ve Biberiye Bitki Çayı:  20’şer gram biberiye ve papatyaya 2 bardak kadar su ekleyip kaynatmanız yeterli olacaktır.

Bu tarifler haricinde karabaş otu, misk, kekik, nane, safran, kimyon, havuç tohumu, maydanoz ve nergis kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.