Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Kanamasının Fazla ve Uzun Sürmesi Neden Olur?

Kadınlarda ergenliğe girilmesi ile başlayan adet kanamaları menepoza kadar devam eder. Adet kanamaları her kadında olması gereken ve hormonların doğru işleyişinin bir sonucu olan durumdur. Her ne kadar adet kanamaları toplumda utanılan, saklanan, söylemekten kaçınılan, adetli olan kirli ve kötü bir durumdaymış gibi davranıldığı bir durum olsa da, günümüzde bu bakış açısı değişiyor. Adet olmak neslin devamını sağlayan doğurganlığın düzenlenmesindeki en önemli basamaklardan biridir. Şimdi sizlere adet kanamasının fazla ve uzun sürmesinin neyden kaynaklandığı sorusunun cevabını verelim.

Adet Kanaması (Menstürasyon) Nedir?

Adet Kanamasının Fazla ve Uzun Sürmesi Neden Olur?

Her sağlıklı kadın ergenlik dönemine ile beraber menstürasyon döngüsü içerisinde her ay regl yani adet olmaya başlar. Adet olmak bir süre zarfı içinde hafif şiddette damlalar ile kendini gösteren daha sonra artan kanama şeklidir. Görülen sıvı nedeniyle adet kanaması tabiri kullanılır. Her sağlıklı kadın menstürasyon döngüsü içinde döllenmek üzere yumurta veya yumurtalar üretir. Hormonların emri ile yumurtalıklarda her ay en az 1 tane yumurta üretilir. Üretilmiş sağlıklı yumurtalar erkek bireyin spermi ile birleşip döllendiği takdirde annede hamilelik süreci oluşur. Bu süreçte kadının adet olması mümkün değildir. Kadınlarda üretilen her yumurta sanki o ay döllenecekmiş gibi rahim kendini hazırlar ve rahim duvarı kalınlaşır.

Bu durum döllenmiş yumurtanın rahme tutunarak beslenmesini sağlamak içindir. Eğer yumurta döllenmez ise, rahim duvarındaki oluşan çeper bozulur ve adet kanaması denilen olay meydana gelir. 3 ile 10 gün arasında adet kanaması devam eder. Bu kanamalar ilk gün ve son günlerde çok yoğun olmaz. Ara günlerde çok yoğun parlak kırmızı renkli veya pıhtı şeklinde olabilir. Adet kanamaları çok uzun süreli ve fazla olması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca adet kanındaki renk değişikliklikleri ve pıhtı miktarının fazlalığı da bazı sorunlar oluştuğunu ifade eder.

Uzun Süren Adet Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Adet Kanamasının Fazla ve Uzun Sürmesi Neden Olur?

Normal şartlar altında sağlıklık bir menstürasyon döngüsünde adet kanamaları 3 ile 7 gün arasında sürer. Adet kanının fazla geldiği ara günlerin dışında son günlere doğru adet kanının miktarında azalma gözlenmesi gerekir. Hem adet kanamasının uzun sürmesi hem de fazla görülmesi bazı problemlerin varlığına işaret eder.

1. Hormonal Bozukluk

Adet kanamalarının uzun sürmesi hormonal bozuklukları işaret eder. Kadınlarda yumurtlamanın olmaması, tiroid hormonu sorunları, hormonal kaynaklı rahim iç tabakasının aşırı kalınlaşması sonucu adet kanamaları uzun ve fazla sürer.

2. Dış Gebelik

Dış gebelik, meydana geldiği durumlarda kadında adet kanaması normalden daha uzun ve fazla olur. Bu durum dış gebelikten dolayı vücudun gelişmeyen cenini dışarı atma isteğinden kaynaklıdır. Dış gebeliğin sonlanmasına kadar bu durum devam eder. Daha sonra kadında adet döngüsü normale döner.

3. Düşük Yapmak

Bir çeşit gebelikte yaşanan komplikasyondur. Düşük döllenmiş yumurtanın rahme tutunamayıp gelişememesi sonucu oluşur. Bu durumda kadında adet kanamasından daha yoğun ve daha uzun süreli kanamalar görülür. Ceninin doğal yollar ile anne rahminden atılması sırasında görülen bu aşırı ve uzun kanama normalken; bazı durumlarda ceninin alınması için kürtaj gerekebilir. Bu durumda kanamalar daha uzun sürer.

4. Miyom

Rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler rahim duvarının kalınlaşmasına neden olduğu için normal adet kanamasından daha fazla ve daha uzun süreli kanamalar görülür.

5. Polip

Hormonların aşırı fazla salgılanmasından dolayı üreme organlarında polipler oluşur. Rahimdeki polipler ise adet kanamalarının fazlalaşmasına neden olur.

6. Yumurtalık Problemleri

Kadınlarda yumurtlama olmadığı veya düzensiz yumurtlama olduğu durumlarda adet kanamasında değişiklikler oluşur. Adet kanamalarının uzun sürmesi yumurtlama problemleri ile alakalı olabilir.

7. Rahim veya Rahim Ağzı Kanseri

Bu durum normal adet döngüsünün değişmesine, adet kanamalarının da rutininin bozulmasına neden oluyor. Uzun süren ve ayda en az 3 defa adet kanaması yaşayanların mutlaka bir muayene olması gerekir.

8. Adenomiyosis

İleri yaşlarda doğum yapmış kadınlarda görülen ve rahmin içine gömülmüş kas hücrelerinin aşırı kanamaya neden olması durumudur.

9. Rahim İçi Araç

Rahim içine yerleştirilen ve hamile kalınmasını engelleyen spiral gibi araçlar adet düzensizliğine, adet döngüsünün bozulmasına ve aşırı kanamaya neden olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.