Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi Neden Olur?

”Ne zaman adet olacağım?, Adet olmak nasıl oluyor?, Adet oldum ama kısa sürüyor?, Hala adet olmadım, niye?, Adet kanamam bir türlü bitmek bilmedi, acaba neden?” gibi sorular adet olmaya yaklaşan kızlarda veya adet olanlarda sıklıkla sorulur. Kadınlar için bazen regl dönemi çok sıkıntılı geçebilir. Gelin bu sıkıntıların neler olduğunu ve neler yapılabileceğini inceleyelim.

Adet Kanaması Nedir?

adet kanaması

Adet kanaması rahim içinde oluşan dokuların kan ile vücuttan dışarı çıkması durumudur. Adetin bir ismi olan regl olmak kadınlarda her ay yaşanan bir döngüdür. İlk adet olan genç kızlar başta bu durumu yanlış yorumlayabilirler. Ancak ailenin bu duruma karşı hazırlıklı ve bilinçli olması, genç kızları bu duruma hazırlayacaktır. Adet kanaması korkulacak bir şey değildir. Çünkü gelen kan yumurtalık veya karından değil rahimden gelir.

Genç kızlar ortalama 12 yaşlarında adet görmeye başlar. Ancak herkes 12 yaşında adet olacak diye bir kaide yoktur. Bazı kızlarda adet kanaması 8 ile 15 yaşları arasında görülür. İlk adet genellikle kızlarda göğüs büyümesi yaşandıktan iki sene sonra başlar. Eğer genç kızın, göğüsleri büyümüş ve 15 yaşını geçmiş ise bir kadın doğum uzmanına görünmesi gerekir.

Adet olduktan sonra kadınlar menopoz dönemine kadar adet görmeye devam eder. Menopoz dönemi ise 45-55 yaşları arasında görülmeye başlar. Menopoz kadının artık hamile kalamayacağı anlamına gelir.

Adet Döngüsü Nedir?

Adet döngüsü her ay kadının düzenli aralıklarla regl olmasıdır. Düzenli adet olmak vücudumuzun düzgün ve doğru şekilde çalıştığının bir belirtisidir. Adet, kadın vücudunu her ay hamileliğe hazır hale getirir. Adet döngüsü denilen şey bir adetin başlağı günden diğer adetin başladığı zaman aralığıdır. Adet döngüsünün ortalama süresi 28 gündür. Bu günler yetişkinlerde 21-35 gün arası, yeni adet olan genç kızlarda 21-45 gün arası değişiklik gösterir. Adet döngüsü zaman geçtikçe bir düzene girer.

Adet döngüsü sırasında östrojen hormonu yükselir. Kadınlık hormonu adı verilen östrojen rahim astarının kendini yenilemesine ve kalınlaşmasına yardımcı olur.

Adet Dönemi Nasıl Geçer?

adet kanaması

Adet dönemi kişiden kişiye değişiklik gösteren bir olgudur. Kiminin adet ağrıları çok fazla olurken kimileri adet olduğunu bile hissetmez. Adet döneminde fazla kan vajinadan dışarı atılır. Adet her ay düzenli olarak olmayabilir. Vajinadan gelen kan miktarı adet döneminizin kısa, orta ya da uzun olmasına neden olur. Adet uzunluğunun genel süresi 3 ile 5 gündür. Ancak 2 ile 7 günde normal sayılabilir.

Adet Döneminde Yaşanan Sorunlar

 • Aşırı kanama,
 • Şiddetli ağrı,
 • Adet atlama,
 • Adet kanamasının uzun sürmesi gibi sorunlar pek çok kadında görülebilen sorunlardır.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

adet kanaması

Yukarıda belirtildiği gibi adet kanamalarını normal kılan belirli bir süresi vardır. Kanamalar bu süreyi geçtikten sonra uzun süren adet kanaması olarak nitelendirilir. Normal koşullar altında bunu bir ya da iki defa yaşayan kadınların doktora başvurması gerekmez. Ancak aşağıdaki belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

 • 7 günden uzun sürüyorsa,
 • Günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar kanama oluyorsa,
 • Adet döneminde karın altında şiddetli ağrılar oluyorsa,
 • Adet kanında büyük parçalar şeklinde pıhtılanma varsa,
 • Aşırı ped kullanımı varsa adet kanamanız uzun sürüyordur. Eğer bu belirtilerin yanında halsizlik ve nefes darlığı sorunu varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bunlar aşırı kan kaybının belirtisidir.

Uzun sürmesinin nedenleri:

 • Hormonsal bozukluklar: Adet kanamalarında düzensizliğe sebep olan nedenlerden biri hormonsal bozukluklardır. Özellikle tiroid hastalıklarına sahip insanlarda adet düzensizliği sıkça karşılaşılan bir sorundur.
 • Dış gebelik ve düşük yapmış kadınlar adet döngüsü bozulabilir. Bu nedenle adetin uzun sürmesi ve düzensizlik göstermesi normaldir. Birkaç adet döngüsü dışında adet kanamaları normale döner.
 • Miyom adı verilen, rahimde oluşan iyi huylu tümörler üreme dönemindeki kadınların hormon seviyelerini yükselttiği için kanamaların uzun sürmesinde etkili olabilir.
 • Yumurtalıklarda şekil ve işlev bozukluğu adet kanamasının düzenli olmasını engeller.
 • Rahim içi ve rahim ağzında yaşanan kanser problemi kanamaların süresine etki eder ve miktarının fazla olmasına neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.