Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adet Sonrası Kanama Devam Ediyor Ne Yapmalıyım?

Tıp dilinde menstrüasyon ismi verilen regl, kadınlarda rahmin iç yüzeyini oluşturan doku ve damarların kan yardımı ile dışarıya atılmasıdır. Adet, doğurganlığın gerçekleşmesi için her ay gerçekleşen üreme ve döllenme aracıdır. Ergenlik dönemi ile beraber başlayan adet genellikle 28 gün ara ile düzenli olarak tekrar ederken, hamilelik süreci boyunca gerçekleşmez. Bazı durumlarda çeşitli problemler nedeniyle adet kanamasından sonra da kanamanın devam ettiği gözlemlenmiştir. Bu durumun nedeni nedir, bireyler böyle bir durum ile karşılaşınca ne yapmalıdır sorularına cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Adet Sonrası Kanama Sebepleri

1. Enfeksiyonel Hastalıklar

Bireylerin cinsel bölgelerinde oluşan bakteri, virüs veya mikroorganizmalardan kaynaklı oluşan enfeksiyonel hastalıklar, kanamaları meydana getirebilir. Bu kanamalar, enfeksiyonun rahim içine doğru yayılması ile birlikte artar. Kanamanın durdurulabilmesi için enfeksiyonun tedavi edilmesi gereklidir. Enfeksiyonun tedavisi oluşan kanamanın hızla durmasını sağlayacaktır.

2. Travma Kaynaklı

Bireyin yumurtalıklarına, rahmine veya rahim ağzına almış olduğu darbeler sonucunda adet sonrası kanama görülebilir. Kanamanın şiddeti yaşanan travmanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Bu durum oldukça ciddiye alınması gereken hayati öneme sahip bir konudur.

3. Cinsel İlişkiye Girilmesi

Bireylerin ilişki esnasında rahim duvarlarına almış olduğu hasarlardan dolayı ilişki sonrasında kanama görülebilir. Bu kanama alınan hasara bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda oluşan kanamalar durmayabileceğinden cerrahi müdahale gerekli olabilir.

4. Hamilelik Komplikasyonları

Hamilelik sürecinde bireyde düşük nedeni ile kanama meydana gelebilir veya düşük dışında hamilelikte gelişen başka bir problemin belirtisi olarak kanama gözlemlenebilir.

5. Miyomlar

Bireylerin rahminde sıklıkla gözlenen iyi huylu tümörlere miyom denir. Miyomlar, bireylerde uzun ve aşırı düzeyde kanamaya neden olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

6. Adenomiyosis

Özellikle yaşı ilerlemiş ve doğum yapmış kadınlarda rahim içi tabakasının kas hücrelerine gömülmesi sonucunda oluşan durumdur. Bu durum içerisinde bulunan bireylerde uzun süreli ve aşırı kanama gözlemlenir.

7. Yumurtalıklarda İşlevsel Bozukluklar

Bireylerin yumurtlama dönemlerinde yumurtlamanın meydana gelmemesi hormonlarda düzensizlik oluşturur. Bu durum, adet kanamalarının normalden daha uzun ve daha fazla olmasına neden olur.

8. Hormonal Bozukluklar

Bireylerin hormonal yapısı ile ilgili bir bozulma meydana geldiğinde rahim içi duvarının kalınlaşmaya başladığı gözlemlenir. Rahim içi duvarı kalınlaşan bireyin kanamaları fazlalaşır. Ayrıca tiroid bezinin çalışmasında oluşan düzensizlikler de adet kanamalarını etkiler.

9. Kanser

Rahim kanamalarınızın devam etmesi ve aşırı düzeyde gerçekleşmesi kanserden kaynaklı olabilir. Bu nedenle uzayan kanamalar mutlaka önemsenmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Adet Kanamasının Uzun ve Fazla Sürmesinin Belirtileri

  • Yaşam kalitesini büyük oranda düşürecek kadar yoğun kanamanın olması
  • Kanamanın 7 günden uzun sürmesi
  • Adet süresi boyunca bireylerin karın alt bölgelerinde şiddetli olarak yaşadıkları ağrı
  • Adet kanaması ile birlikte büyük parça şeklinde pıhtıların gelmesi
  • Halsizlik ve nefes darlığı yaşanması

Adet Kanamam Uzun Sürüyor Nasıl Tedavi Edebilirim?

Hiçbir sağlık problemi bulunmayan bir kadının yılda bir kez mutlaka jinekolojik muayene olması gerekir. Bu muayene, kadında oluşabilecek olası hastalıkların teşhisi için oldukça önemli olduğu gibi genel sağlık açısından da üzerinde durulması gereken bir konudur. Sık sık adet düzensizliği bulunan, yoğun adet kanamaları ve adet sonrası kanama yaşayan kadınların ise mutlaka doktor kontrolü sağlamaları gerekir. Doktor kontrolünü sağlayan kadın, doktorun tavsiye ettiği tedaviyi uygulayarak kanama probleminin azalmasını sağlayabilir.

Bireylerde 1 haftadan uzun ve yoğun bir şekilde devam eden adet kanamaları kansızlığa (anemi) sebep olabileceğinden gerekli müdahalelerin yapılması şarttır. Aksi halde önemsenmeyen kanamalar can kayıpları ile sonuçlanabilecek kadar ilerleyebilir.

Uzayan adet kanamaları ve düzensizlikler için birbirinden farklı bitkisel tedavi yöntemleri bulunsa da bu tedavi yöntemlerinin denenmesi önerilmez. Çünkü kanamalar oldukça ciddi bir hastalıktan kaynaklanabilir ve bu hastalığın ne olduğu mutlaka teşhis edilerek tedavi edilmelidir. Uzayan adet kanamaları ve düzensizliklerin tedavisinde doktor kontrolünde;

  • Antibiyotik kullanımı,
  • Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı,
  • Diğer tıbbi ilaçlar,
  • Düzenli beslenme,
  • Cerrahi müdahale uygulanabilir.

Unutulmamalıdır ki vücutta gerçekleşen her sağlık sorunu büyük önem taşır ve tedavisi mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.