Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Adım Adım Saç Ekimi

Saç ekiminin uygulanmaya başladığı yıllarda gerek uygulanabilirliği, gerek doğallığı gerek ise işlemin ardından ortaya çıkabilecek olan çeşitli komplikasyonları sebebi ile uzun bir süreçten geçmesi gerekiyordu. Bu sürecin atlatılmasının ardından ülkemizde de gittikçe ön plana çıkmaya başlayan bu operasyon, son 10 yıl içinde ciddi bir şekilde yayılmaya başladı. FUE isimli yöntem kullanılarak saç köklerinin genellikle iki kulağın arkasında yer alan ense bölümünden alınan 3 ya da 5’li grupların toplanarak saç ekimi yapılıyor. Günümüzde bu yöntemden iyi bir yöntem ise yok. Fakat FUT isimli bir başka saç ekim yöntemi daha bulunuyor. Bu iki yöntem greftlerin donör bölgeden alınma şekline göre ayrılmış bulunuyor.

5 Adımda Saç Ekimi

Psikolojik, biyolojik ya da sosyal sebeplerden dolayı farklı yaş gruplarında görülebilen saç dökülmesi günümüzde oldukça önemli bir sorun olarak kabul ediliyor. Zira saçların dökülmesi ile birlikte insanlar psikolojik olarak bu durumdan etkileniyor. Günde yüz saç teli kaybetmek normal olarak kabul ediliyor. Saç dökülmesine sebep olan nedenler hastalık, yetersiz beslenme, stres, hormon, genetik yatkınlık, metabolizma ya da ilaç ve solüsyon gibi sebepler olarak değişkenlik gösteriyor.

1. Adım

Saç ekiminde ilk adım karar vermekten geçer. Günlük hayatında psikolojisini etkileyen bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler bunun için bir çözüm arayışına girer. Bu noktada yapılması gereken şey araştırma ve bilgilenme olur. Fakat araştırma yapılırken özellikle de internet üzerinde dikkatli olunması gerekir. Zira internetten doğru sonuçlara ulaşılabildiği gibi yanlış sonuçlara da ulaşmak mümkündür. Bu nedenle güvenilir kaynaklardan bilgi almak gerekir.

Yapılması gereken şeylerden bir diğeri ise saç analizidir. Bu analiz saç seviyesini, saç dökülme çeşidini ve saç yapısını inceler. Daha sonra saç yapısının saç ekimine uygun olup olmadığına karar verilir. Saç analizi ile birlikte saç ekimi için en uygun zaman belirlenebilir. Kimi doktorlar tarafından ücretsiz dahi yapılan bu analizi mutlaka yaptırmanızda fayda var. Saç dökülmesinden rahatsızlık duyan kişilerin yıllar boyunca saç ektirmek için beklememesi, bu yıllarda psikolojik olarak etkilenip yaşam standartlarında düşüş yaşamasının önüne geçerek saç ekimini tercih etmesi gerekir.

2. Adım

İkinci adımda yapılması gereken şey böylesine el becerisi ve tecrübe isteyen bir konuda doğru doktoru seçmek olur. Aynı zamanda temiz bir ortamda çalışma yapan tıp merkezlerini tercih etmeniz gerekir. Diğer yandan bu operasyonu yapacak olan kişilerin diplomalı bir tıp doktoru olması gerektiğini de unutmayınız. Saç ekim uzmanı adı altında herhangi bir sağlık eğitimi almadan saç ekimi yapan kişiler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek durumlara yol açabilir. Saç ekimi yapacak olan kişilerin. T. C. Sağlık Bakanlığından gerekli yetki belgesini almış olması gerekir.

Saç ekimini kimin yapacağı büyük önem taşır. Bu sebeple de bu operasyonu doktorun bizzat yaptığından yani bir hemşire ya da yardımcı kişinin yapmayacağından emin olmanızda fayda var. Gün geçtikçe saç ekimi operasyonunu gerçekleştiren hastane, muayenehane ve doktor sayısı artıyor. Sizler de saç ekimi konusunda bilgi sahibi olmak ve bu operasyona daha rahat bir şekilde girmek istiyorsanız mutlak surette doktorunuza aklınıza takılan her şeyi sormayı unutmayınız.

3. Adım

Ön görüşme aşaması olan bu adımda saç dökülme şekli, saç yapısı, donör bölgenin saç kalitesi ve bu tür değerlendirmeler yapılır. Ön görüşme sırasında çeşitli açılardan fotoğraflar çekilecek ve ortalama bir fikre varılacaktır. Bu noktada doktorla birebir görüşmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Ön görüşme sırasında ilk olarak kısa bir süre içinde saç analizi yapılsa da kimi durumlarda daha ayrıntılı bir analize ihtiyaç duyulabilir. Yapılan analizin ardından saç dökülme hızı, saç ekim yöntemi ve greft sayısı ile ilgili durumlara karar verilir. Ekilecek olan alan büyük bir yoğunluğa sahip olsa dahi tek operasyon yapılarak donör bölgenin tüketilmemesi gerekir. Zira bu durumda tekrar ekim yapılamaz.

Ön görüşmenin ardından kan örneğiniz alınır. Saç dökülme nedenini ortaya çıkacak olan bu tahlillerin ardından hepatit, şeker, HIV ve AIDS gibi hastalıklara sahip olup olmadığınız kontrol edilir. Ayrıca saç ekimine risk ya da engel oluşturan bir durum varsa tespit edilir. HIV ve Hepatit C virüsleri saç ekimini iptal etse de Hepatit B virüsü operasyonu etkilemez.

Operasyondan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususları şu şekilde sıralamamız mümkün;

 1. Kullanılmakta olan bir ilaç olmasın halinde bu durumun doktora bildirilmesi ve operasyondan önce vitamin de dahil olmak üzere herhangi bir ilaç kullanılmaması gerekir.
 2. Operasyondan önde sigara ya da alkol tüketilmemesi gerekiyor.
 3. Yine aynı şekilde operasyondan önce kafeinli içeceklerin tüketilmemesinde fayda var.
 4. Saç ekimi sırasında karnınız tok olursa bu işlem daha konforlu bir şekilde geçeceği için dilerseniz hafif yiyecekler tüketebilirsiniz.
 5. Operasyonun yapılacağı gün saçlarınızın yıkanması ve üzerinde losyon ya da şekillendirici olmaması gerekir.
 6. Rahat bir şekilde çıkartılabilecek olan düğmeli kıyafetler tercih etmenizde de fayda var.

4. Adım

Saç ekiminin dördüncü aşamasında saç ekimi operasyonu gerçekleştirilir. Dört kişilik bir ekip ve doktor ile birlikte cerrahi koşulların tam olarak yerine getirilmiş olduğu bir tıp merkezi ya da hastanede yapacağınız bu işlem için belirtilen saatte operasyona gitmeniz gerekir. Dinlenme ve bekleme alanında nihai saç ekim planlanması konusunda konsültasyon gerçekleştirildikten sonra son kontrol ve hatırlatmalar yapılır. Gerekli bilgilendirmelerin yapılmasının ardından ise bu işlemin gerçekleştirilmiş olduğuna dair bir bilgi formu doldurulur.

Saç ekim planlaması sırasında kişinin yüz anatomisi incelenecek ve saç yoğunluğu, yüz şekli, saç açıklığı ve saç ekimi yaptıracak olan kişinin bireysel istekleri ile birlikte bu duruma en çok uyan ön saç çizgisi belirlenir. Daha sonra doktor greft dağılımı ve ön saç çizgisini belirleyecek olan sınır noktaları kalemle kafa üzerinde işaretler. Saç ekim planlaması sırasında operasyona başlanılmadan önce bakılacak olan yüz şekli, yaş ve kişinin istekleri büyük önem taşıdığı için yapılması gereken şey kişinin isteklerine en uygun ve estetik bir yapıya sahip olan saç ekiminin yapılması gerekir.

Operasyondan önce doktor tarafından istenmesi halinde hasta saç kesim bölümüne alınacak ve saçları traş edilecektir. Kimi durumlarda ise saç traşına gerek olmadan saç ekimi yapılması da mümkün olur. Operasyon zamanı geldiği takdirde ise hasta en uygun şekliyle işleme alınır. Bu noktada hasta yüz üstü yatırılacak, tüm kafa bölgesi alkol kullanılarak dezenfekte edilecek, donör bölge olan arka iki kulağın arasında kalan bölgeden greft toplanacak, hastaya acı duymaması adına lokal anestezi verilecek ve oldukça ince uçlu iğneler kullanılarak işlem yapılacaktır. Bu noktada hastaların hafif bir ağrı hissetmesi de mümkün olur.

5. Adım

Beşinci ve son adımda yapılması gereken şey dikkat edilmesi gereken unsurları gözden geçirmek olur. Dikkat edilmesi gereken unsurları maddeler halinde yazmamız mümkün.

 • 12 saat boyunca araba kullanılmaması gerekir.
 • 3 gün boyunca saçlarınızı yıkamamanız gerekir. Bununla birlikte üç günün ardından da saç ekimi yapılmış olan bölgelere basınç ve sıcak su uygulamamalı, saçlarınızı havlu ile kurulamamalısnıız.
 • Saç ekiminin ardından verilecek olan ilaçların düzenli bir şekilde vaktinde kullanılması gerekir.
 • Saç ekim işlemini ardından bir hafta boyunca alkol kullanılmaması gerekir.
 • 10 gün boyunca spor, cinsel ilişki ve ağır işler gibi terlemeye yol açacak olan aktivitelerden uzak durulması gerekir.
 • Stres ve panikten uzak durmanız saç köklerinizin tutmaması için önem taşır.
 • En az iki ay boyunca deniz aktivitelerinden, top oyunlarından ve güneş ışığından uzak durmanız gerekir.
 • İki ay boyunca jöle ya da saç spreyi sürülmemesi gerekir.
 • Saç ekimi yapılmış olan bölgeyi çarpma ve baskıdan uzak tutmalı, kafanızı sıkmayacak olan bir şapka ile bu bölgeyi korumalısınız.
 • İyileşme süresi boyunca saç ekilen bölgeyi kaşımamanızda fayda var.

Tüm bu kurallar saç köklerinizin tutması de istenildiği şekilde uzaması ile birlikte daha çabuk iyileşmeniz için önem taşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.