Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aerobik Yapmanın Faydaları

Aerobik yapmak kişinin fit bir vücuda sahip olması, vücudunun oksijen kullanımını kaliteli bir seviye çekebilmesi, vücudunun karbonhidrat yakımını hızlandırması ve bireyin strese, yorgunluğa ya da gerginliğe karşı direnç kazanması açısından çok faydalı bir aktivitedir.

Aerobik kelimesi dilimize girdikten sonra farklı anlamlarda kullanılmıştır. Aslında bu kelimenin birincil anlamı “oksijen ile” olmaktadır. Yani aerobik en temel hali ile bir egzersiz şekli değil de vücuttaki oksijen kullanımı ile alakalı bir durumdur. Ancak bildiğimiz bir başka önemli detay var ki yapılan her egzersiz o bölgede yağ yakımının gerçekleşmesine de olanak tanıyor. Bunu anlayabilmek adına da öncelikle aerobik egzersizin ne olduğunu kavramamız gerekir.

Aerobik Egzersiz Nedir?

Sporcular için anaerobik egzersiz sistemi ile aerobik sistemi çok önemli kavramlardır ve sporcuların bu sistemin her ikisinde de kendisini geliştirmesi gerekir. O yüzden biz de aerobik sistemini biraz daha detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım ve sonrasında da aerobik yapmanın faydalarını öğrenelim.

Bir insan vücudunun egzersiz yaparken aerobik bölgeye girebilmesi için egzersiz sürecinde 3 ya da 4 dakikanın üstüne çıkması gerekir. Aerobik bölgesine ulaşabilmek için gerekli olan zaman esasında spor yapan kişinin aerobik kapasitesinin durumu ile ilişkilidir. Bir diğer deyişle kişinin vücudunun oksijeni, yağı ve glikozu yakma amacı ile kullanma kapasitesine bağlı olarak değişmektedir.

Genel olarak uzun süreli şekilde yaptığımız egzersizlere aerobik egzersiz adı veriyoruz. Bu bölgede yapılan interval çalışmalarda kişinin nabız aralığının %70 ya da %80 civarında olması gerekiyor. Yapılacak arttırmalarda ısınma ve soğuma aralığında yani %60 ya da %70 aralığında kişinin koşması, sonrasında %70 ya da %80 aralıklarında arttırma yapılması ve devamında da yeniden ilk bölgeye dönülmesi iyi olmaktadır. Bu durumu süre olarak açıklamak gerekirse de kişinin aerobik süresince 1-1 ya da 1,5-1 tekrarını kullanması önemlidir. Bunu da açarsak; 1 ya da 1,5 dakika boyunca hafif, sonraki 1 dakika boyunca da arttırma yapılması gerekir.

Aynı zamanda bu tekrarın uzun süre yapılması da egzersizin faydasını biraz daha arttırmaktadır. Nabız aralığının %80 seviyesini geçmesi halinde ise aerobik bölgeye adım alır ve aerobik kapasitesinin gelişiminde bir durma yaşanır. Bu durumun da çeşitli farklı yönleri olabilmektedir.

Bundan sonra bilinmesi gereken nokta ise kişinin aerobik bölgede olduğunu nasıl anlayacağı konusudur. Aslında kişinin aerobik bölgede olduğunu anlaması bir hayli kolaydır. Mesela egzersizi gerçekleştirirken bir yandan da konuşuyorsanız ve bu işlem sırasında nefes nefese kalıyorsanız ya da kelimeler neredeyse boğazınızda düğümleniyor gibi oluyorsa egzersiz temponuzu biraz düşürmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra egzersiz yaparken çok rahat bir şekilde konuşabiliyorsanız da egzersiz temponuzu biraz arttırmanız gerekecektir.

Egzersizin fayda sağlaması ve etkili olması için uzun süreli yapılması gerektiğini söylemiştik. Uzun süreli egzersiz ise %60 ya da %80 aralığında ve oksijen kullanma kapasitesinde uzun süreli bir şekilde antrenman yapılması durumudur. Çünkü bölgede uzun süreli olarak bu şekilde antrenman yapılması vücudun oksijen kullanma kapasitesinin artması anlamına gelmektedir.

Aerobik Egzersizin Faydaları Nelerdir?

1. Aerobik kapasitesini arttırır

Antrenman yapmak kişinin aerobik kapasitesini de doğal olarak arttırır. Bu da kişinin ilgili bölgede oksijen kullanma ve bu oksijeni kana taşıyabilme kabiliyetinin kat be kat artması anlamına gelmektedir. Bu yönü ile aerobik egzersizin kişinin vücuduna ve sağlığına en önemli faydayı oluşturduğu söylenebilir.

2. Vücudun fit kalmasına yardımcı olur

Aerobik egzersiz yaparak vücudunuzu daha fit bir hale getirebilir ve vücudunuzun fit kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gerçekleşebilmesi için de interval çalışmalar yani arttırma koşuları, uzun süreli egzersiz, fartlek yani bir çeşit interval çalışması yapmak gerekmektedir.

3. Vücudun oksijen kullanması kapasitesini arttırır

Düzenli ve yeterli miktarda aerobik egzersiz yapılması ile vücudun oksijen kullanma kapasitesinde gözle görülür bir artış meydana gelir. Aynı zamanda aerobik egzersiz yapmak insan vücudunda kalbin güçlenmesine, ciğerlerin genişlemesine, ciğerlerin güçlenmesi ve nihayetinde de vücudun çok daha sağlıklı ve fit olmasına yardımcı olur.  Aynı şekilde aerobik egzersiz yaparak kaslara giden kanın oksijen seviyesinde de büyük bir artış meydana gelir. Bu durum da kişinin kaslarının hareket kabiliyetinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca daha çok yağ yakımının da önü açılmış bir hale gelir.

4. Vücudun karbonhidrat yakımını arttırır

Düzenli ve yeterli miktarda aerobik egzersiz yapılması ile insan vücudundaki karbonhidrat yakımı da büyük ölçüde artmaya başlayacaktır. Aerobik egzersizler sayesinde yavaş bir kasılma gösteren kırmızı kas liflerinde gelişme görülmeye başlanır. Yani bu durum da vücudun uzun süreli antrenman kapasitesinde ciddi bir artışa yol açabilir.

5. Vücudu çok daha dirençli bir hale getirir

Kişinin yeterli miktarda ve düzenli olarak aerobik egzersiz yapması ile kişinin vücudu yorgunluğa ve bitkinliğe karşı çok daha dirençli bir hale gelir. Aynı zamanda yapılan aerobik egzersizler ile kanda bulunan oksijen seviyesinde iyileşme görüleceği için tansiyon seviyesi de kolay bir şekilde düzenlenebilir. Bunun yanı sıra kişin aerobik egzersiz yaparak vücudunda bulunan stresi ve gerginliği atması da mümkün olmaktadır. Tüm bu yönleri ile aerobik yapmak insan sağlığı ve vücudun sağlam kalması açısından çok büyük faydaları olmaktadır. Ancak elbette tüm aerobik egzersizlerin bilinçli bir şekilde ve yeterli miktarlarda yapılması gerekir. Hatalı ya da bilinçsiz bir şekilde yapılan aerobik egzersizler kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almanız sizin en iyisi olacaktır.

Aerobik Egzersizin Ne Zaman ve Ne Kadar Yapılması Gerekir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere aerobik egzersizler ile kandan vücuttaki kaslara yeterli miktarda oksijen taşınmasının önü açılmaktadır. Bilindiği üzere vücudumuz besin anlamında karbonhidratları ve yağları kullanmaktadır. Bunun için aerobik egzersiz yaparken düşük şiddetteki yüklenmeler ve düşük şiddet için kullanılan ilk aşamalar gerekecektir. Aerobik egzersizlerin bir çeşidi olan anaerobik egzersizde insan metabolizması oksijeni sınırlı bir şekilde kullandığı için insan vücudu da besin kaynağı anlamında karbonhidratları tanır ve ilk olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Bu şekilde bir aerobik egzersiz için ise yoğun yüklenme ile birlikte düşük şiddette yüklenmenin son aşamaları tercih edilebilir.

Eğer aerobik yaparak tam anlamı ile fit bir vücuda sahip olmak ve de vücudunuzda yağ yakımının gerçekleşmesini sağlamak istiyor iseniz haftada en azından 3 kez aerobik egzersiz yapmanız gerekecektir. Haftada 3 kez yapacağınız aerobik egzersizlerin her birinin süresinin ise 30 dakika ile 60 dakika arasında bir sürede gerçekleşmesinde büyük bir yarar var. Unutulmamalıdır ki sporun hangi şekli olursa olsun eğer kişi gerçekten vücuduna bir fayda sağlamasını istiyor ise onu düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye büyük bir özen göstermelidir. Aksi takdirde kişinin bu çalışmadan bir verim alması pek de mümkün olmamaktadır.

Bunun yanı sıra kondisyonuna güvenen kişiler haftada 3 defadan fazla aerobik egzersiz yapabileceklerini de düşünebilirler. Elbette bu da mümkündür. Ancak yine de kişinin aerobik egzersiz sıklığı konusunda haftada 5 kere yapmanın üstüne kesinlikle çıkmaması da gerekir. Eğer ki yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi vücudunuzun aerobik kapasitesini ciddi ölçüde arttırmayı amaçlıyor iseniz çalışmalarınızda interval performansları tercih edebilirsiniz. Eğer ki aerobik egzersiz yaparken vücudunuzun aerobik kapasitesini arttırmak gibi herhangi bir amacınız bulunmuyor ise aerobik egzersizlerinizi sabit tempoda ancak kesinlikle belirtilen sürelerde ve sıklıklarda yapmanız yeterli ve hatta sizin için de faydalı olacaktır.

Son olarak eğer aerobik yapmanın faydalarını toparlayacak olursak; aerobik egzersiz yaparak vücudunuzun karbonhidrat ve yağ yakımını hızlandırabilir, vücudunuzdaki kas gelişimini destekleyebilir, vücudunuzun daha fit görünmesini sağlayabilir, daha güçlü ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu nedenle insan vücudu ve insan sağlığı açısından aerobik yapmanın faydaları oldukça büyük ve fazladır.

Fakat kesinlikle aerobik egzersizlerin bilinçsiz bir şekilde yapılmaması gerekir. Eğer bilinçsiz bir şekilde aerobik egzersiz yaparsanız bu vücudunuzda istenmeyen sakatlanmalara ya da başka ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Hatta düzenli aerobik egzersizlere başlamadan evvel genel sağlığınız ile ilgili bir muayene olmanızda da fayda olabilir. Bunun yanı sıra aerobik egzersiz yapmaya bir uzman eşliğinde başlamanız ve egzersizlere bir uzman kontrolünde devam etmeniz sizin için çok ama çok önemlidir. Böylece olası ve ciddi hatalardan korunabilir ve yapacağınız aerobik egzersizlerden çok daha net faydalar alabilirsiniz. Aynı zamanda her ne kadar çalışmalardan verim alabilmek için egzersizlerin yoğun bir şekilde yapılması sizin için iyi olsa da kesinlikle kişinin aerobik egzersiz yapma konusunda aşırıya kaçmaması da gerekir. Çünkü bu durum da vücudu gereğinden fazla yorup sağlıksız bir hale getirebilir. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.