Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Afrika Mangosunun Faydaları

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz’ün de “sihir ilaç” diye tanımladığı, son zamanların en tercih edilir diyet maddesi Afrika mangosu, zayıflamak isteyenlerin beslenmelerinde ilk sırayı aldı. Öyle ki piyasaya ilk girdiği andan itibaren talebine yetişmekte zorlanılırken, sağlık için büyük risk oluşturmaya başlayan merdiven altı firmalarla da savaşılmak zorunda kalınmıştır. Bu firmalar afrika mangosu hapı adı verilen bir çeşit kapsül piyasaya sürdüler. Bu kapsüller ise zayıflatmanın aksine, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. Ancak Mehmet Öz’ün sağlıklı diye altını çizdiği afrika mangosu meyvesinin kendisi, bu meyvenin özünden hazırlandığı iddia edilen haplar kesinlikle değil.

Afrika mangosu, çok eski zamanlardan beri hastalara karşı şifa olarak kullanılan ve ilk olarak doğu Afrika’da yetiştirilmeye başlanmış bir meyvedir. Irvingia familyasından gelen bu ağaç, ağırlıklı olarak Nijerya, güneybatı Uganda, Kongo ve Kamerun’un yağmur ormanlarının bulunduğu bölgede yetişir. Afrika mangosu; bilinen mango meyvesine oldukça benzer olup, yine aynı şekilde meyve olarak yenir ancak çok özel bir mango türüdür. Diyabet, obezite kontrolü ve kolestrol seviyelerini azaltmak için ise tohumları kullanılır.

Afrika mangosu, Afrika’da hem kuru hem taze olarak yetiştirilir. Doğal gıda maddesi olarak tüketildiği için de bu ülkelerde diyabet ve obezite neredeyse yok denecek kadar azdır.

Afrika Mangosunun Faydaları Nelerdir?

1. Zayıflamaya Yardım Eder

Afrika mangosu yaygın olarak zayıflatıcı özelliğiyle bilinir. Kilo problemi olan kişiler, Afrika mangosu kullanarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirler. Sindirim sistemini düzenleyerek, bağırsaktaki yağ emilimini azaltır. Hazımsızlık problemlerini yok eder. Zayıflama mücadelesine giren kişilerin karşılaştığı bir diğer sorun ise, kilo verildikten sonra, verilen kiloların tekrar geri alınması. İdeal kiloya ulaşılmasının ardından da afrika mangosunun görevi bitmez. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi, zayıflamanın ardından kiloları tekrar geri almayı engeller.

2. İştahı Kapatır

Zayıflamanın önündeki en büyük engel kuşkusuz yeme isteğinin köreltilememesi ve fazla miktarda gıda tüketmektir. Spor yapılsa bile alınan kalori miktarı azaltılmazsa zayıflamak mümkün değildir. Afrika mangosu ise açlık hissi uyandıran hormonları baskılayarak uzun süre tokluk hissi uyandırır.

 

3. Metabolizmayı Hızlandırır

İnsanlarda hücre yenilenmesi, kilo kontrolü gibi unsurlar metabolizmaya bağlıdır. Afrika mangosu metabolizmayı hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Vücuttaki şeker ve nişasta oranının düşmesini sağlar.

 

4. Cildi Güzelleştirir

Özellikle kadınlar Afrika mangosunu severek tüketmektedirler çünkü zayıflatmanın yanı sıra cildi güzelleştirme, yenileme ve ferahlatma özellikleriyle de oldukça cezbedicidir. Afrika mangosu ile ışıl ışıl bir cilde sahip olurken, saçların da doğal ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Afrika mangosunun daha birçok faydası bulunur. Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşta oldukça etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan bir bütündür. Direnç göstermesi için desteklenmesi gerekir.

6. Kolestrolü Dengeler

Kolestrolü dengeleyerek büyük fayda sağlar ve kolestrol miktarında kayba neden olur. Kolestrol dengesi sağlıklı olan kişiler ise kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini daha az taşırlar. Özellikle kötü kolestrol ise savaştığı bilinir.

7. Böbrekler İçin Faydalıdır

Günlük metabolizma faaliyetleri sonrası ortaya çıkan üre ve kreatinin gibi maddeleri idrar yolu ile vücuttan uzaklaştıran böbreklerin sağlıklı çalışması önemlidir. Afrika mangosu böbreklere fayda sağlar.

8. Antioksidan Kaynağıdır

Barındırdığı potasyum ve lifler sayesinde çok güçlü bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücudu birçok hastalığı karşı korur ve savaşmasında yardımcı olur.

9. Gece Körlüğüne İyi Gelir

Halk arasında tavuk karası da denilen ve gece körülüğü olarak adlandırılan, loş ışıkta görmenin net olmaması durumuna da afrika mangosu çare olmakta. Gece körlüğü kalıtsal olduğu kadar, tedavi edilmeyen göz hastalıklarının ilerlemesi sonucunda da oluşur. Afrika mangosunun gece körlüğü yaşayan kişilerde yararlı etkileri olduğu biliniyor.

10. Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Kötü çevre şartları, stres, düzensiz beslenme gibi olumsuz faktörler vücutta toksin adı verilen zehirli maddelerin birikmesine neden olur. Toksinler dışarıdan alındığı kadar vücudun kendisi tarafından da üretilirler. Toksin birikmesi yorgunluk, halsizlik gibi yaşam kalitesini etkileyen durumlara yol açar. Afrika mangosu ise kullanıldığında detoks etkisi yaratarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.

11. Yaşam Kalitesi Yükseltir

Gerek toksin atıcı etkisi, gerekse metabolizmayı hızlandırması daha dinç ve enerjik hissedilmesine yol açar. Bu da doğrudan yaşam kalitesini yükselten unsurlardan biridir.

 

12. Tam Bir Leptin Dostu

Leptin, vücutta biriken yağları kontrol altında tutan ve yakılmalarını sağlayan iyi hormonlardan biri. Vücutta yağ oranı yükseldiği zaman, leptin hormonu devreye girer ve beyne kalori yakılması ile ilgili sinyaller gönderir.  Afrika mangosu ise leptin hormonunun çalışmasını destekler.

Afrika Mangosu Nasıl Tüketilmeli?

Kullanım şekli ve doktor tavsiyelerine dikkat edilerek tüketildiğinde Afrika mangosunun başarılı etkileri bilimsel araştırmalarla gözlenmiştir. Aynı bilimsel çalışmalarda Afrika mangosuna ait yan etkilerin sağlıklı kilerde tolore edilir düzeyde olduğu gözlemlenmemiştir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve gaz sorunlarıdır. Ancak bu meyveyi de tüketirken alerji riskine dikkat edilmelidir.

Ayrıca afrika mangosunun beslenmeyi destekleyen bir gıda olduğu dikkate alınmalıdır. Dengeli bir beslenme düzeni içerinde afrika mangosunun faydaları etkili olacaktır. Afrika mangosunu bir ilaç olarak değil, doğal yaşamın içinden gelen bir besin desteği olarak düşünmek daha mantıklıdır.

Ayrıca kalp hastaları, şeker hastaları, tansiyon hastaları, troid hastalarında kullanımı önerilmez. Hamile ve emziren kadınların da afrika mangosu kullanması tavsiye edilmez. Bunun dışında sağlıksız koşullarda üretilen ve sağlığı tehdit eden kapsüller faydadan çok zarar getirir. O yüzden alınacak ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen ve güvenilir bir kuruluş olmasına dikkat edilmelidir.

Zayıflamak isteyen kişilerin en doğru yöntemi bu konuda uzman doktorlar ile seçmesi ile tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki hiç bir gıda tek başına mucize etkisi göstermez. Kalıcı zayıflamak uygun bir program eşliğinde mümkündür. Bitkisel ürünler ise zayıflamaya ve motivasyonun artmasına takviye edici olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.