Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Aft İçin 6 Doğal Tedavi

Tüm dünya nüfusunun en az % 20’sinin ortak sorunu olan aft, yemek yemek bir yana su içerken bile insana büyük acı veren bir hastalık. Ne yazık ki günümüz gelişmiş tıbbında bile henüz ne sebebi ne de çaresi bulunabilmiş değil. Sebebini bilemediğimiz için nasıl korunacağımızı da bilemiyoruz. Bu da en azından şimdilik, aftla birlikte yaşamaya alışmak anlamına geliyor. Neyse ki aft oluşumunu tetikleyen bazı etkenler hakkında fikir sahibiyiz. İşte bu yazımızda da bu etkenlerden ve aftla iyi geçinmek için uygulanabilecek en doğal tedavilerden söz edeceğiz.

Aft Nedir?

Aft ağzın içinde, dil, damak, boğaz, diş etleri, yanak ve dudaklarda görülen, oldukça ağrılı ve tekrarlayan yaralardır. Ortası kirli tereyağı görünümünde, çevresi canlı kırmızı renktedir. Aftlara neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemekte fakat bakteri ya da virüs kaynaklı olmadığı bilinmemektedir. Bu yüzden bulaşıcı da değildir. Çoğu zaman tek bir yara vardır ama nadir de olsa aynı anda birkaç yerde aft oluşabilir. Hatta bazen biri geçerken yeni bir tanesi oluşmaya başlar. Sebebi bilinmediği için önlemek de mümkün değildir. İyileşmesi türüne ve yerine göre 1-2 haftayı bulur ve  uygulanan tedavi ancak şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Aft Neden Olur?

Kesin olarak bir sebebe bağlanamasa da, belirtileri arasında aft olan bazı hastalıklar ya da aft oluşumuna zemin hazırladığı bilinen bazı etkenler vardır. Bunlardan bazıları;

  1. Ağız İçi Yaralanmaları: Bazen sivri – sert kenarlı bir şeyler yerken, dişlerimizi fırçalarken ya da basit bir diş çekimi sonrasında oluşan bir kesinin enfekte olmasıyla ağızda aft gelişimi ortaya çıkabilir.
  2. Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları: Özellikle vücut direncinin zayıfladığı zamanlar, aft oluşumu için elverişli zamanlardır.
  3. Alerjik Gıdalar: Bazı kişilerde domates, patlıcan, çilek gibi alerjen besinlerin tüketilmesi sonrasında aft oluşumu kaçınılmazdır.
  4. Bazı Sistemik Hastalıklar: Başta Behçet hastalığı olmak üzere Çölyak, Crohn, AIDS gibi bazı sistemik hastalıklarla birlikte ağız içinde aft oluşumları da görülür. Bunu da yine vücut direncinin zayıflamasına bağlamak mümkün. Bu nedenle aft sorunu olan kişilerin öncelikle herhangi bir sistemik hastalık yönünden değerlendirilmeleri isabetli olacaktır.
  5. Beslenme Biçimi: Özellikle vitamin yönünden fakir beslenme biçimi, sirke, turşu, cips gibi asitli, tuzlu ve aşırı baharatlı yiyecekler, ağız mukozasındaki asit dengesini bozarak tahrişe sebep olabilirler. Bu da aft oluşumunu hızlandıran bir  faktördür.
  6. Vitamin Eksikliği: Sonuç olarak bağışıklık sistemini etkileyen bir eksiklik olduğundan, aft oluşumuna uygun bir  ortam meydana gelmesine sebep olur.

Aft İçin Doğal Tedaviler

Ne yazık ki aft oluşumunu engellemek ya da ortaya çıktıktan sonra tedavi edebilmek mümkün değildir. Ancak verdiği acıyı azaltmaya yönelik bazı doğal tedaviler uygulanabilir.

1. Karbonatlı Su

Bir çeşit tuz olan karbonat, mutfakta, sağlık ve kozmetik alanında, temizlikte hatta zayıflama diyetlerinde, pek çok alanda pratik olarak kullanılan bir üründür. Girdiği ortamı alkali yapan yani asidik özelliklerini ortadan kaldıran karbonatın en yaygın kullanım alanı ise hiç şüphesiz, boğaz enfeksiyonlarında gargara şeklinde, dezenfektan olarak kullanılmasıdır. Gerçekten de ağız içi yaralarında, boğaz enfeksiyonlarında, burun tıkanıklıklarında, diş çıkaran bebeklerde görülen sıkıntılarda çok iyi sonuçlar verir. Bunun için, bir bardak kaynamış ve hafifçe ılınmış suyun içine yarım çorba kaşığı karbonat döküp iyice karıştırılır.  Bu suyla günde 2-3 defa gargara yapılır. Aftların henüz yeni oluşmaya başladığı dönemde yapılmaya başlanırsa, ağrıyı, acıyı çok büyük oranda azaltan bir uygulamadır.

2. Karadut

Anadoluda aft gibi ağız içi yaralarında yaygın olarak kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Çok güçlü bir antioksidan olan karadut aynı zamanda zengin bir vitamin içeriğine de sahiptir. Magnezyum, demir, bakır, mangan, çinko, selenyum mineralleri bakımından zengin olması da, karadutu sağlık açısından çok faydalı bir besin yapar. Sadece yaz aylarında kısa bir süre bulunabilmesi bir dezavantaj gibi görünse mevsiminde yeterince tüketildiğinde bileşiğindeki faydalı maddeler vücut direncini artırarak tüm sene boyu fayda sağlar. Aft tedavisinde ise, çiğ olarak suyu içilebilir ya da yaprakları kaynatılarak hazırlanan suyla gargara yapılabilir. Bunun için 1 bardak kaynamış suya bir tutam karadut ağacı yaprağı konur, bardağın üzeri bir kapakla kapatılarak 15 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Bu şekilde hazırlanan suyla, gün içinde birkaç defa ağız çalkalanarak ve gargara yapılarak aftların iyileşme süresi kısaltılır, acısı dindirilir.

3. Meyan Kökü Çayı

Anadoluda çok yaygın olarak kullanılan, Baklagillerden Meyan bitkisinin köküdür. Aslında tüm dünyada kullanımı yaygındır hatta bilimsel tıp alanında pek çok ilacın içeriğinde de meyan kökü kullanılmaktadır. Bira ve meşrubat yapımında da kullanılan meyan kökü, çok lezzetli bir köktür. Çubuk şeklinde, emilerek kullanımı boğaz enfeksiyonlarında hastalara çok yarar sağlar. Aft yaralarının iyileşmesini hızlandırmak için ise, köklerinin kaynatılmasıyla elde edilen çay formu faydalıdır. Meyan kökünü, baharatçılarda küçük parçalar halinde ya da bütün bir kök olarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Meyan kökü çayı hazırlamak için; bir büyük bardak ölçüsünde suyu kaynatın ve ocaktan alın. İçine 1 – 1,5 çay kaşığı dolusu meyan kökü koyun, karıştırın ve bardağın ağzını kapatarak 15 dakika kadar dinlendirin, çayınız hazır. Bu çayı içerek tüketebilir ya da ağzınızı çalkalayıp gargara yapabilirsiniz.

4. Nane Yağı

Aslında yarayı istemeden de olsa daha fazla tahriş edebileceği düşünülecek olursa, yaraya direk olarak temas etmekten kaçınmak gerekir. Fakat çok yumuşak bir temasla ve yara çevresine dokunmadan, direk olarak aft üzerine uygulanan nane yağı, geçici de olsa bir rahatlama sağlar, en azından yemek yerken hissedilen acıyı azaltır. Bunu, temiz bir kulak çubuğu yardımıyla yapabilirsiniz.

5. Yoğurt Otu

Geleneksel olarak idrar söktürücü ve kanı temizleyici özelliğiyle kullanımı yaygındır. Hemen her yerde yetişebilen, ısırgan otu ailesinden bir bitkidir. Aft tedavisinde kullanılacak çay için yoğurt otu taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Soğuk suya atılan bir tutam yoğurt otu 5 dakika kadar kaynatılıp, ılıkken içilebilir. Aynı çayla gargara yapmak da hem aftlara hem de boğazda bulunan enfeksiyonlara iyi gelir.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Ülkemizde daha çok cilt bakımı ve kozmetik alanında kullanımı bilinse de, hindistan cevizi yağı çok iyi bir antibakteriyeldir. Aynı zamanda, mantar tedavilerinde kullanılan antifungallerin özelliklerine de sahiptir. Katı yağ kıvamında, kavanoz içinde satılan hindistan cevizi yağını her yerde bulabilmeniz mümkün. Bundan 1 tatlı kaşığı kadarını, 1 bardak kaynamış ve soğumuş su içine karıştırıp eriterek hazırlanan suyla gargara yapmak, aftların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Aft, bazı kişilerde çok sık tekrar eden ve gerçekten yaşamlarını ciddi oranda zorlaştıran bir oluşum. Çoğunlukla 10-15 gün içinde kendiliğinden iyileşir ama bu süre içinde kişinin konuşmasına bile engel olacak şiddette ağrı yapar. Aft çıkmaması ya da hiç olmazsa daha seyrek ve sayıca az olması, kolay iyileşmesi ve ağrısını hafifletmek için gıda seçimine de dikkat edilmesi gerekir. Vücut direnciyle, bağışıklık sistemiyle ve özellikle B12 vitaminiyle yakından ilgili olan aft tedavisinde dengeli ve vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tercih edilmelidir. Yine vücut direncini sağlam tutmak adına stres daha iyi yönetilmeli, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Ağzınızda aft olduğu zamanlarda, asitli içecekler, çok tuzlu besinler, kızarmış ekmek gibi sert ve kesici yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız yerinde olur. Bazı diş macunlarında bulunan bileşikler ve mentol de hem tahrişe hem de yanmaya sebep olabileceğinden kullanmaktan kaçınmalısınız. Dişlerinizi yumuşak bir fırça ve yumuşak hareketlerle sadece suyla ya da yukarıda tariflerini verdiğimiz çaylarla fırçalamanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.