Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

İstenmeyen tüyleri yok etmek için kullanılan yöntemlerden biri de ağda yapmaktır. Ağdanın hem uygulaması kolaydır hem de uygulama süresi azdır. Ağdayı evde kendiniz yapıyorsanız, birçok yere kolayca bulaştırabilirsiniz. Yoğun, akışkan bir kıvamı olduğu için her yere bulaşabilir. Ev hanımlarının zorlu lekeler en büyük sorunlarıdır. Özellikle çay, kahve, mürekkep lekesi ve ağda lekesi gibi. Ağda lekesi de her kadının korktuğu bir lekedir. Normal ağdanın lekesini çıkarmak kolay olsa da sir ağdanın kıvamı ve içeriği farklı olduğu için lekesini çıkarmak daha güçtür. Ağda kumaş, elbise, halı ya da koltuk gibi farklı yerlere bulaşabilir. Bu tür farklı yüzeyler için farklı temizleme şekli uygulamanız gerekir.

Halıdan Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Ağdanın yoğun, akışkan ve her yere bulaşabilen bir kıvamı olduğu için ağda yaparken çok dikkatli olmalısınız. Elinize bulaşmaması için eldiven takabilirsiniz. Eğer halınıza ağda bulaşırsa, ilk olarak yapmanız gereken ılık ya da sıcağa yakın bir su ile halınızı temizlemek olacaktır. Bir halı fırçası ya da bir bez yardımı ile halınızı silebilirsiniz. Ağdanın içeriğinde sadece şeker olduğu için, sıcak su karşısında hemen erimeye başlayacaktır. Halınıza sir ağda döküldüyse, bu lekeyi çıkarmak daha zordur. Halınıza sir ağda döküldüğü zaman sakın su, sabun ya da deterjan gibi sir ağdayı çözemeyen temizlik malzemeleri kullanmayın. Çünkü sir ağda, normal ağda gibi suda çözünen bir yapıya sahip değildir, sadece yağda çözünür. Eğer ağdayı döktüğünüz alan çok büyük değilse, bebek yağı ya da zeytinyağı gibi yoğun kıvamlı malzemeler ile ağda lekesini çıkarabilirsiniz. Ağdayı döktüğünüz alan büyükse, lekeyi çıkarmak için sentetik tiner kullanabilirsiniz. Sentetik tineri halının üzerine bir miktar dökün ve halı fırçası ile iyice bastırarak, silin. Bir süre sonra sir ağda yumuşayacak ve halınızda herhangi bir iz bırakmayacaktır.

Koltuktan Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğa yakın bir yerde ağda yapıyorsanız, koltuğa ağda lekesinin bulaşması muhtemeldir. Koltuğa ağda bulaşırsa koltuğunuzun kumaşına ve yapısına göre farklı yöntemler uygulamanız gerekir. Koltuğunuza ağda bulaştığı zaman sıcak su ile ıslatılmış olan bir bezle kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak sir ağdanın koltuğunuza bulaşması durumunda ise ilk olarak ağda sonrası için cildi temizlemek için satılan ağda yağını bir bez yardımıyla koltuğa sürün. Eğer çıkmazsa bu sefer sentetik tinerle lekeyi çıkarmayı deneyin. Sentetik tiner sir ağda lekesi için ideal bir temizlik malzemesidir ve mutlaka lekeyi çıkarır.

Deriden Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Ağda lekesini çıkarmak için ilk olarak sıcak su ile temiz bir bezle lekeye müdahale edin. Eğer normal ağda lekesiyse sıcak su ve bezle kolay bir şekilde çıkar ancak sir ağda lekesi varsa, onu çıkarmak daha uğraştırıcı ve zordur. Derinin üzerine ağda yağı, zeytinyağı ya da bebek yağı dökebilirsiniz. Sir ağda, yağa nüfuz edince erimeye başlayacaktır.

Elden Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?


Ağda yaparken çoğu insan eldiven giymeye gerek duymaz. Bu nedenle ağda yaptığınız zaman elinize bulaşır. Elinize bulaşan ağda lekesini çıkarmak, diğer yüzeylere bulaşan ağda lekesini çıkarmaktan daha kolaydır. Normal ağda elinize bulaştıysa, elinizi yıkadığınızda hemen eriyerek, elinizden çıkacaktır. Eğer sir ağda elinize bulaştıysa lekesini çıkarmak daha zor olacaktır. Cilt temizliği için kullanılan ağda yağıyla ya da bebek yağıyla elinize bulaşan sir ağdayı kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Kumaştan Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşa ağda lekesi bulaştıysa ilk olarak sıcak su ile temizlemeye çalışın. Eğer sir ağda lekesi kumaşa bulaştıysa tiner ya da gaz yağıyla leke olan kısmı silin. Sir ağda lekesi çıktığı zaman gazı ya da tineri temizlemek için ise su ve deterjanla temizleyin.

Kıyafetten Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk olarak normal ağdanın bulaştığı yeri sıcak su ile silin. Normal ağdadan leke sıcak su ile eriyerek, hemen çıkacaktır. Ancak sir ağda lekesi kıyafetinize bulaştıysa lekeyi çıkarmanız daha zor ve aşamalı olacaktır. İlk olarak temiz bir bezi sentetik tiner ya da gaz yağıyla sir ağda bulaşmış olan lekeli bölgeyi silin. Sir ağdanın bulaştığı leke çıktıktan sonra deterjanlı bezle kıyafetinizi silerek, yağdan arındırmasını sağlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.