Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağda Yarası

Birçok insanı istemeyen tüyler rahatsız eder. İstenmeyen tüyler hem kişiyi rahatsız ederek hem de kötü bir görüntünün oluşmasına neden olur. Birçok kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için bazı yöntem dener. Bu yöntemlerin başında ilk sırada ağda gelir. Ağda hem tüyleri kısa bir sürede alma avantajı sağlar hem de uzun süre tüylerin çıkmasını önler. Bu özelliğinden dolayı kadınlar tarafından daha çok tercih edilir.

Ağda Yarası Neden Olur?

Ağda yarasının cilt yüzeyinde ortaya çıkmasından birtakım sebepler bulunur. Bu sebepler,

1. Ağdanın Çok Sıcak Bir Şekilde Cilde Uygulanması

Ağda kadınlara kısa bir süre içerisinde istemeyen tüylerden kurtulma şansı verir. Aynı zamanda ağda ile alınan tüyler geç çıktığı için kadınlara büyük oranda fayda sağlar. Ağda ile düzenli bir şekilde alınan istenmeyen tüylerin kıl kökü ilerleyen zamanlarda zayıfladığı için, size kalıcı bir şekilde çözüm sunar. Ağdanın tüm bu yararlarına rağmen, ağda yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü ağda sıcak bir şekilde cilde uygulanması gereken bir malzeme. Ağdayı fazla ısıtmadığınız zaman katı bir formda kalır ve cilt yüzeyine yapışmaz. Aynı şekilde ağdayı fazla ısıttığınız zaman, ağdayı uyguladığınız cilt yüzeyinde farklı derecelerde yanık oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle ağdanın yapışkan bir form kazanması için sıcak ama cilt yüzeyini yakmayan bir kıvamda olması gerekir. Tüm bu sorunları önlemek için ilk olarak ağdanın sıcaklığını kontrol etmeden herhangi bir bölgeye ağdayı sürmeyin. Eğer ağda çok sıcak ve sıvı bir formdaysa, soğuması, biraz yapışkan bir yapıya gelmesi için biraz bekleyin.

2. Ağdanın Farklı Bölgelere Uygulanması

yara

Ağda yaparken hangi bölgeye uyguladığınız da çok önemli. Çünkü vücudumuzdaki derinin bölgeye göre farklı derecelerde hassasiyeti bulunur. Mesela bacak derisinin hassasiyetiyle, koltukaltı bölgesinin hassasiyeti farklı. Aynı zamanda deri yapısı da aynı değil. Bazı bölgelerde deri daha ince bir yapıya sahip olduğu için ikinci bir kez ağda yapamazsınız. İkinci bir kere ağda yaptığınız zaman cilt yüzeyinde kanama, kızarıklık ve morarma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Farklı derecelerde yanıklar da oluşabilir. Ağdanın yanlış kullanılması sonucunda özellikle deri yapısı çok ince ve hassas olan dudak üstü, yanak bölgesinde derinin kalkması, yanık lekesi gibi cilt lekeleri gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ağdanın yanlış kullanılması sonra cilt yüzeyinde oluşan yaralar ve yanıklar ilerleyen zamanlarda derinleşerek, daha belirgin bir lekenin oluşmasına neden olur.

Ağda Yarası Nasıl Geçer?

Ağdanın sıcaklığına ve ağda yapılan bölgeye birkaç kere uygulanması gibi sebeplere bağlı olarak cilt yüzeyinde birçok cilt sorun ortaya çıkabilir. Mesela derinin ince olduğu bir bölgeye ağda uygulandığı zaman deri kalkabilir, cildi tahriş edebilir, cilt yüzeyi fazla sıcaklıktan dolayı yanabilir, yara oluşmasına neden olabilir, kızarabilir, kanayabilir ve morarabilir. Tüm bu cilt sorunları hem leke bırakır hem de iyileşmesi zaman alır. Özellikle yüzünüze dudak üstü bölgesine yanlış bir şekilde ağda uyguladıysanız, bu bölgenin tekrar eski haline dönmesi uzun sürer. Farklı bölgelerde yer alan cilt yüzeyine yanlış bir şekilde ağda uyguladığınız zaman, cilt yüzeyinde yaraların oluşmasına neden olabilirsiniz.

1. İlaç Kullanımı

Ağda yaralasını tedavi etmek için ilk olarak ağda yapmayı bir süreliğine bırakın. Yani cilt yüzeyi eski sağlığına kavuşuncaya kadar uzun bir süre ağda yapmayın. Eğer ağda, cilt yüzeyinde deriyi kaldırma ve aynı zamanda yakma gibi ciddi bir hasara neden olduysa, bunun için cildinize ilk olarak yanık kremi sürün. Cilt yüzeyinde önemli derecede bir yanık oluştuysa, mutlaka doktora başvurun. Ağda sırasında meydana gelen yanığın ya da yaranın ciddi bir durum olup, olmadığının kontrolünü sağlayın. Daha sonra doktorunuzun verdiği kremi düzenli bir şekilde kullanın. Ağda sonucunda vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan yanık ve yaraların tedavisi için genel olarak contraxtubex, fucicort, isotrexin, silverdin, expigment, çilek yağı, bepanthen, advantan gibi ilaç, kremler doktor tarafından tavsiye edilir. Bu kremlerin herhangi birisini kullandıktan sonra güneşe kesinlikle çıkmayın. Çünkü herhangi bir güneş koruyucu krem kullanmadan dışarı çıktığınız zaman, korumasız bir şekilde olan cilt yüzeyinde renk farklılığı sorununa neden olur. Aynı zamanda güneş lekelerin cilt yüzeyinde oluşmasına da zemin hazırlar. Cilt yüzeyinde ağda sonrasında ortaya çıkan yaralar, kızarma, kanama ya da morarma şeklindeyse, kısa bir süre sonra kendi kendine geçer. Bunun için herhangi bir yanık kremi kullanmanıza gerek yok. Nemlendirici bir krem kullanabilirsiniz.

2. Doğal Tedavi Yöntemleri

Ağda yarasını doğal yollarla tedavi edebilirsiniz. Ancak doğal yollarda tedavi ettiğiniz zaman yara lakesinin geçmesi cilt yapısına da bağlı olarak biraz zaman alabilir. Ağda yarasını evde bulunan malzemelerle geçmesini sağlamak için birçok farklı çözüm yöntemi uygulayabilirsiniz. Ağda yarası için doğal tarifler,

3. Limon Suyu İle Ağda Yarası Tedavisi

Limon suyu içeriğinde yer alan yüksek orandaki C vitamini ile birçok yara üzerinde etkili bir çözüm sunar. Ağda yarasını iyileştirmek için gerekli olan malzemeler, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı su. İlk olarak bir kasenin içerisine tüm malzemeleri koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımın içerisine bir parça pamuk batırarak, ağda yarasının oluştuğu bölgeye sürün. Bu karışımı cilt yüzeyinde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin. Yarım saatin dolduğu zaman ağda yarası olan kısmı su ile temizleyin. Yarayı kuruladıktan sonra bebek pudrası sürün. Bu uygulamayı ağda yarası geçinceye kadar yapmaya devam edin.

4. Bal İle Ağda Yarası Tedavisi

Bal içerisinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cilt yüzeyini hem yumuşatır hem de tedavi eder. Özellikle ağda sırasında ortaya çıkan yaraların tedavisinde doğal bir çözüm olur. Bunun için gerekli olan malzemeler, 2 tatlı kaşığı bebek pudrası, 2 tatlı kaşığı bal ve bir miktar limon suyu. Tüm malzemeleri bir kasenin içerisine koyun ve macun kıvamı elde edinceye kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı ağda yanığı olan kısma masaj şeklinde dairesel hareketlerle sürün. Ancak bu uygulamayı yaparken fazla bastırmamaya özen gösterin. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar bu karışımı cilt yüzeyinde bekletin. Bu süre sonunda ağda yanığı olan bölgeyi su ile temizleyin. Her hafta 2 kere olacak şekilde, bu karışımı düzenli olarak ağda yağını kısım için tekrarlayın. Bu süre sonrasında ağda yanığı yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.