Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Cerrahisinde Uyulması Gereken Kurallar

Tüm cerrahi yöntemlerde olduğu gibi ağız cerrahisinde de doktorların uyması gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar hem doktorun cerrahi işlemi güvenli, etkili ve kolay bir şekilde yapmasına yardımcı olmakta hem de hastanın cerrahi işlemi sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlamaktadır. Bu nedenle herkesin bu kurallara harfiyen uyması gerekmektedir. Ağız cerrahisi diğer tüm cerrahiler gibi çok önemli bir işlemdir ve eğer bu önemli kurallara uyulmaz ise hasta ciddi komplikasyonlar ile karşılaşabilmektedir. Bu hususta bir hayli dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Eğer bu kuralların her birine hem doktorlar hem de hastalar özenli bir şekilde uyarlarsa sağlıklı ve sorun bir ağız cerrahi işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Aksi takdirde sancılı ve çok acılı bir süreç ile karşılaşmak kaçınılmaz bir hale gelebilmektedir.

Ağız Cerrahisinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

1- Hastayı Önceden Rahatsızlıkları ile ilgili Uyarmak

Hastayı uyarın

Ağız cerrahisi öncesinde doktorun hastayı bazı bir takım durumlara karşı uyarması gerekmektedir. Bunların başında da elbette sistemik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Yani doktorun ağız cerrahisi uygulayacağı hastasını hastanın genel sistemin rahatsızlıklarına karşı cerrahiye geçmeden önce uyarması gerekmektedir.

2- Hastayı Acil Durum ve Tedavi Konusunda Bilgilendirmek

Hastayı bilgilendirin

Ağız cerrahisi sırasında elbette bazı acil durumlar meydana gelebilmektedir. Bu noktada da doktorun bazı bilgilendirmeleri hastaya ağız cerrahisi öncesinde yapması gerekmektedir. Çünkü konu hakkında cerrahi sırasında haberdar olan ve bir acil durum ile karşılaşan hasta bir hayli panikleyebilmektedir. Bu nedenle de doktor hastaya cerrahi sırasında ortaya çıkabilecek acil durumlar ve bunları düzeltmek için ne gibi tedavi yöntemleri izlenileceği doğrultusunda detaylı bir bilgilendirme yapmalıdır.

3- Yara Tedavisi ile ilgili Hastayı Bilinçlendirmek

Yara tedavisi

Aynı zamanda bilindiği üzere ağız cerrahisi sonucunda ağızda bazı yaralar oluşabilmektedir. Bu konu hakkında da doktorun hastayı bilinçlendirmesi gerekmektedir. Benzer şekilde ağızda oluşan yaraların tedavi süreci ve bu tedavinin nasıl uygulanması gerektiği hususunda hastanın çok fazla bilinçli bir hale gelmesi gerekmektedir. Çünkü bu tip tedavi süreçlerine hastanın harfiyen uymaması rahatsızlığın artarak devam etmesi gibi olumsuz bir takım sonuçlar doğurabilmektedir.

4- Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Yöntemlerini Aktarmak

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon

Yine tüm doktorların hastalarını ağız cerrahisi öncesinde ve sonrasında gerekli olan sterilizasyon ve dezenfeksiyon süreçleri ve yöntemleri konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü ağız sağlığının korunması ve cerrahi sonucunda herhangi bir enfeksiyon problemi yaşamadan iyileşme olabilmesi için bu yöntemler büyük ölçüde önem teşkil etmektedir. Özellikle hastaların da bu konularda kulaktan dolma bilgilere itibar etmemesi, direkt olarak doktorun söylediği yöntemleri uygulaması gerekmektedir. Şayet doktorun hasta üzerinde uygulaması gereken bir yöntem ya da özel bir kontrol varsa da hastaların bunlara da önem vermesi gerekmektedir.

5- Antibakteriyel Ajanlar ve Reçete Yazmak

Antibakteriyel ajan ve reçete

Her ağız cerrahisi hem türüne göre hem de hastaya göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tedavinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için doktorun hastaya doğru antibakteriyel ajanlar ve reçete yazması da uyulması gereken en önemli kurallardan bir tanesi olmaktadır. Ağızda oluşan ya da oluşması muhtemel olan bakterilere bu tip ilaçlar ile müdahale etmek hem hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmakta hem de tedavi sonrası dışarıdan gelecek pek çok olumsuz etkiyi önlemektedir.

6- Hijyene Azami Ölçüde Dikkat Etmek

Hijyen

Elbette tüm cerrahi işlemler hastanın sağlığı için çok ciddi işlemlerdir. Hastanın bir süreliğine korunmasız kalabildiği bu süreçlerde hijyen de en önemli aktör olmaktadır. Ağız cerrahisinin en önemli ve en yaygın işlemlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz ki diş çekme işlemi olmaktadır. O yüzden özellikle diş çekimi gibi ağız cerrahisi uygulamaları sırasında doktorların hijyene büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Hijyen eksikliğinin olduğu durumlarda hastada çok ciddi başka komplikasyonlar meydana gelebilmekte ve büyük tehlikeler ve hayati tehditler yaratabilmektedir. Bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken kural bu yüzden hijyendir.

7- Kullanılacak Aletleri Kişiye Özel Olması ve İyi Bir Şekilde Dezenfekte Edilmesi

Kişiye özel alet

Ağız cerrahisinde kullanılacak olan her aletin kişiye özel olarak ilk kez kullanılması, eğer alet herkese özel olarak kullanılamayacak bir alet ise de çok iyi bir şekilde dezenfekte edilmesi öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken kurallardan bir tanesi olmaktadır. Bu noktada doktorların ve ağız cerrahisi için hazırlık yapan hemşirelerin tüm önlemleri alması ve çok dikkatli olması gerekmektedir. Eğer bu dezenfektasyon ile ilgili kurallara harfiyen uyulmaz ise hastalarda geri dönüşü olmayan problemler bile yaratılabilmektedir.

8- Hastaya Uygun Cerrahinin ve Tedavi Yönteminin Uygulanması

Hastaya uygun tedavi

Her hasta birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Aynı şekilde her hastanın her ilaca ya da tedavi şekline vücudu farklı bir şekilde reaksiyon gösterebilmektedir. Bu nedenle de doktorların her bir hastanın hassasiyetlerini ya da spesifik özelliklerini iyi bir şekilde inceleyip buna göre müdahalelerde bulunması gerekmektedir. Özellikle her hastaya ağız cerrahisi bitiminde o kişiye uygun olan dikiş tekniği uygulanmalıdır. Aynı şekilde bazı antibiyotikler kişide alerji gibi bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu noktada da antibiyotik verirken hastanın hangi antibiyotikleri kullanılabileceği iyice araştırılıp ona göre ilaç yazılması gerekmektedir. Eğer bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanımı yapılır ise bu hastada ciddi sorunlara yol açabilmektedir. O yüzden bunları iyi bir şekilde tespit edip, gerekli görürse o antibiyotiğin muadili olan başka bir antibiyotik yazılmalıdır. Benzer şekilde hastaların da cerrahi müdahale öncesinde daha önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, alerjiler ve hassasiyetler konusunda doktorları doğru bir şekilde ve eksiksiz olarak bilgilendirmesi gerekmektedir. Örneğin doktora söylenmemiş sürekli kullanılan bir ilaç bile ağız cerrahisi sırasında hem doktora hem de hastaya çeşitli sorunlar yaşatabilmektedir. Bu noktada elbette en önemli sorunlar hastanın sağlığında olmaktadır ve dikkatli olunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra hem doktorun kullanacağı malzemelerin hem de hastaya uygulanacak olan malzemelerin hastanın vücudu ile olumsuz bir etkileşime girecek malzemeler olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü yaygın olarak alerji yaratmayan bazı malzemeler nadir şekilde bazı insanlarda sorun oluşturabilmektedir.

9- Doğru Tanı ve Teşhis Yapılması

Doğru Tanı ve Teşhis

Ağız cerrahisi öncesinde problemin doğru bir şekilde tespit edilmesinin önemi bir hayli büyüktür. Bazı yanlış teşhisler hem hasta için çok acılı bir ağız cerrahi işlemine neden olmakta hem de doktoru çok zorlayıcı bir işlem halini alabilmektedir. Bu nedenle eğer teşhisten tam emin olunamıyor ise detaylı görüntüleme teknikleri ya da testler uygulanarak doğru yöntem ve metod belirlenmelidir. Örneğin bazı hastaların diş kökleri dışarıdan görülemeyecek hatta basit görüntüleme teknikleri ile anlaşılamayacak kadar farklı olabilmektedir. Bu az rastlanan durumların olabilme ihtimaline karşılık bile çok detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ağız cerrahisi işlemine başladıktan sonra işlemin başlangıcında hastaya büyük acılar verebilecek bir müdahalede bulunmak kaçınılmaz olmaktadır. O andan itibaren de önceden tespit edilse çok daha bilinçli bir şekilde başlayabilecek olan cerrahi büyük bir probleme dönüşebilmektedir. Bu hususta doktorların çok özenli bir çalışma yapması ve tanıya çok dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer hem doktor hem de hasta rahat bir ağız cerrahisi olmasını istiyor ise bu konulara önem vermelidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.