Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ağız Çevresinde Kararma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bazı insanların cilt yapısı çok hassas olur ve her faktörden çok kısa sürede olumsuz bir şekilde etkilenir. Özellikle sıcak yaz aylarında, güneşin zararlı ışınlarına cilt yüzeyinin uzun süre maruz kalması birçok cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ciltte oluşum gösteren lekeler, kırışıklık, akne ve kararma en önemli cilt sorunlar arasında yer alır. Herhangi bir sağlık probleminin belirtisi olarak görülmese de bazı durumlarda rahatsız edici bir hale gelebilir. Ortaya çıkış sebebine bağlı ya da etken maddelerin vücuttan atılması sonrasında kısa süre içerisinde de tamamen kaybolur.

Ağız Çevresinde Kararmanın Nedenleri Nelerdir?

ağız çevresinde kararma

İnsanları en çok rahatsız eden durumlardan biri vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kararma ya da renk değişimidir. Bu sorun insanları estetik kaygı taşımalarına neden olabilir. Cilt yüzeyinde, özellikle ağız çevresinde ortaya çıkan kararma çevresel ya da yapısal nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu tür cilt sorunlarının altında yatan sebepler çok ciddi olmamasına karşın, bazı durumlarda önemli bir hastalığın belirtisi şeklinde ortaya çıkabilir.

Ağız çevresinde meydana gelen kararmanın sebepleri arasında ilk sırada güneş ışınlarının zararlı etkisi gelir. Zararlı ışınların etkisi cilt yüzeyinde hiperpigmentasyon sorununa yol açar. Güneşin dik açılarla geldiği ve hava sıcaklığının çok yüksek dereceye ulaştığı yaz günlerinde, evden çıkmasanız bile zararlı etkilerine maruz kalabilirsiniz. Güneşe çıktığınız zaman etkisi daha fazla ortaya çıkar. Herhangi bir güneş koruyucu krem kullanmamanız durumunda, cilt yüzeyinde lekelenme, akne oluşumu ve renk eşitsizliği meydana gelebilir. Aynı zamanda dışarı çıkma saatinizi değiştirerek, bu durum için önlem alabilirsiniz.

İlerleyen yaşlarda cilt yapısında bazı deformasyonlar oluşur. Özellikle cilt yüzeyinde kararma en önemli deformasyon göstergesi niteliğinde olabilir. Cilt yapısında renk verici hücrelerin yok olması ve tekrar oluşamaması sonucunda ciltte kararma oluşumuna yol açar.

İnsan vücudunda, bazı önemli dönemlerde hormonal değişimler yaşanır. Ergenlik dönemi, hamilelik süreci ve menopoz gibi belirli aralıklarla vücut köklü bir değişime uğrar. Vücutta hormon salınımı cilt yüzeyini daha çok etkisi altına alabilir. Bu durumda ciltte lekelenme ve ağız çevresinde kararma oluşur. Aslında kararma daha çok güneşin zararlı etkilerinden kaynaklandığı düşünülse de, hormonal değişimin de etkenleri arasında yer alır.

Bazı insanlar uzun süren çalışma saatlerine sahip olduğu için genelde düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanamaz. Ancak tüm vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli bir beslenme alışkanlığını hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir. İnsan vücudunda sağlıksız ve yetersiz beslenme sonucunda birçok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir. Estetik kaygı taşıyan cilt kararması bu sağlık sorunlarının başında yer alır. Yeterli oranda besinlerden vücudun yararlanmaması sonucunda cilt lekelenmesi ya da kararma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda vücudun gün içerisinde alması gereken vitamin, mineral ve protein eksikliğinde de ciltte bazı değişimler meydana gelebilir.

Ağız Çevresinde Kararma Nasıl Geçer?

ağız çevresidne kararma

Ciltte çok sık görülen kararma sorunu bazen kendi kendine geçebilir. Uzun süren ve hiçbir değişime uğramayan cilt kararmasında tıbbi yardım alabilirsiniz. Yapılan tahlil ve tetkik sonucunda ağız çevresine uygulanması gereken kremler verilir. Krem kullanımının yeterli olmaması durumunda ise ilaçla sorunun ortadan kalkması sağlanabilir. Yapılan tıbbi yardımdan sonuç alınamaması durumunda, lazerli cilt rengi açtırma tedavisini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, aynı zamanda kimyasal peeling ve cilt ağartıcı kremler gibi tedavi yöntemleri de bulunur.

Kimyasal peeling ve cilt rengini eşitleyen ağartıcı kremler yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta sonunda etkisi göstermeye başlayabilir. Ancak lazer yöntemi ile kısa sürede istediğiniz sonucu elde edersiniz. Cilt kararmasının iyileşmesini sağlamak ve tekrar oluşumu önlemek için bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var. Örneğin; güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu krem sürün. Güneşin zararlı etkilerinin en çok ortaya çıktığı saat aralığında dışarı çıkmamaya özen gösterin. Cildinize içeriğine tam olarak güvenmediğiniz kozmetik ya da bakım ürünleri kullanmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.